جواد لاریجانی: قصاص یک حکم بسیار نورانی است و به اجرای آن افتخار می‌کنیم

Larijani-Javad

تقاطع: محمدجواد لاریجانی، در حمله‌ای تازه به احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، اظهارات او مبنی بر این‌که ریحانه جباری، زندانی محکوم به قصاص، «قربانی نظام قضایی فاقد صلاحیت ایران» شده، «چرت و پرت» خواند و گفت که وی «یک آدم جسور و کم‌خرد است».

ریحانه جباری ۲۷ ساله، هشت سال قبل در ۱۹ سالگی به جرم قتل مرتضی عبدالعلی سربندی، پزشک عمومی و کارمند سابق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و از سوی دادگاه به “قصاص” محکوم شد. او در تمام مدت دادرسی مدعی شده که مقتول قصد تجاوز به وی را داشته و او برای دفاع از خود وی را به قتل رسانده است. 

احتمال اجرای حکم خانم جباری در سال جدید خورشیدی موجب تشکیل کمپینی بین‌المللی برای جلوگیری از اعدام وی شد و در این میان، احمد شهید نیز از مقامات قضایی ایران خواست تا اجرای این حکم را متوقف کند.

حال آقای لاریجانی در گفتگو با خبرگزاری “تسنیم”، وابسته به سپاه پاسداران، در دفاع از این حکم و نیز قانون قصاص گفت: «ما قصاص را یک حکم بسیار نورانی می‌دانیم، الان هم که اجرای حکم به تأخیر افتاده فکر می‌کنند که فشارهای آن‌ها موثر بوده، در حالی که ما همیشه در اجرای قصاص این پا و آن پا می‌کنیم که اولیای دم رضایت دهند، نه این‌که خجالت بکشیم از این و آن.»

او با تاکید بر این‌که «ما قصاص را قاطعانه انجام می‌دهیم و افتخار هم می‌کنیم» افزود: «در هیچ نظام قضایی غربی یک چنین حکم اجتماعی وجود ندارد؛ زیرا وقتی یک نفر فردی را می‌کُشد این مسائل زیادی بین خانواده و افراد ایجاد می‌کند، عفو و گذشت بخشی از این التیام است و یک بحث اجتماعی است.»

وی اضافه کرد: «سیاست ما این است که قاطعانه به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم و بر اساس اسلام حکم صادر و اجرا می‌کنیم و در صحنه جهانی از عمل‌کرد خود کاملا دفاع می‌کنیم. این استراتژی موفق ماست و آن را ادامه خواهیم داد.»

این نخستین بار نیست که جواد لاریجانی، که “دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه” جمهوری اسلامی است، احمد شهید را مورد حمله لفظی قرار می‌دهد. او سال گذشته نیز در اظهارنظری که بازتاب جهانی پیدا کرد، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل را «احمقِ شریر» خوانده بود.

آقای شهید، در واکنش به این حملات شخصی به خود، روز ۲۳ اسفندماه گذشته (۱۴ مارچ) در یک نشست خبری در محل سازمان ملل متحد در ژنو گفت: «وقتی یک گزارش‌گر ویژه یا دبیرکل سازمان ملل یا دیگر مقامات، به خاطر حرف‌هایی که می‌زنند می‌توانند مورد حمله قرار بگیرند، شما به ایرانیانی فکر کنید در تهران و جاهای دیگر که اگر نظرشان را بیان کنند چه چیزی نصیب‌شان می‌شود.»

2 thoughts on “جواد لاریجانی: قصاص یک حکم بسیار نورانی است و به اجرای آن افتخار می‌کنیم

  1. هر سه برادران لاریحانی از عوامل شوروی هستند وطبق موازین و دستورات مسکو عمل میکنند لذا هرچه میگویند نیازی به تفسیر ندارد

  2. این سه موجود ضد انسانیت که من معتقدم ایرانی هم نیستند و متعلق به ملت ایران هم نیستند، بیگا نه ئی نفوذ کرده که اصلیتشان معلوم و روشن نیست. از دید او ین عمل وحشی و بر بری با ید هم نورانی باشد. این بر همگان روشن است، اگر به شما امکان دهند تمام زندا نیان را اعدام خواهید کرد. مگر سال ۶۷ نکردید؟ امید است همه کسا نیکه فردی از نزدیکا نشان توسط کسی بقتل رسیده، از حکم اعدام صرف نظر کنند و تقضای زندان ابد برای قا تلین بکنند، تا این سیاه رویان خون آشام که از اعدام انسان ها لذت میبرند رو سیاه تر شو ند. لعنت ابدی بر شما باد . در حا لیکه مغز شما از همه تهی تر و افکار ارتجا عی تر از همه دارید، دیگران را نفهم حساب میکنید.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: