مصباح یزدی: زن فقط در مسائل زناشویی موظف به اطاعت از شوهر است

Mesbah-Yazdi-1

تقاطع: محمدتقی مصباح یزدی، “روحانی” پرنفوذ حامی حکومت ایران، می‌گوید که بر اساس «دستور صریح» دین اسلام، زن در همه‌ی امور، «تابع محض» همسرش نیست بلکه «تنها در مسائل خاص زناشویی، موظف به اطاعت از شوهر است».

آقای مصباح که به مناسبت “روز زن” در ایران با همسران کارکنان و دانش‌پژوهان موسسه‌ی آموزشی تحت ریاستش، “موسسه امام‌خمینی”، سخن می‌گفت، به انتقاد از هر دو سبک زندگی سنتی اسلامی و مدرن غربی پرداخت و با بیان این‌که در هر دوی این‌ها، به زن «ظلم» می‌شود گفت که «دستور صریح اسلام در بسیاری از موارد، مشاوره و هم‌فکری زن وشوهر است» و «اطاعت» زن از شوهر در مسائل زناشویی هم، «به خاطر مصالح و تحکیم خانواده و کسب آرامش مرد برای توجه به خانواده خود است».

وی اضافه کرد که «نه آزادی مطلقی که غرب برای زن تعریف می‌کند و نه محرومیت‌هایی که در برخی تفکرات سنتی وجود دارد، هیچ‌کدام صحیح نیست و سبب ظلم به زن و بی‌احترامی به شخصیت او می‌شود».

این اظهارات مصباح یزدی، هم‌زمان با سخنان علی خامنه‌ای و حسن روحانی، رهبر و رییس جمهوری اسلامی در خصوص نقش زنان در خانواده و جامعه بیان می‌شود. سخنانی که بخش‌هایی از آن‌، از سوی رسانه‌ها در تقابل با هم ارزیابی شد.

آقای خامنه‌ای، روز شنبه (۳۰ فروردین-۱۹ اپریل)، در میان ده‌ها نفر از زنانی که به دیدار وی آمده بودند، مساله‌ی اصلی برای زنان را «خانه و خانواده» دانست و با تاکید بر این‌که «مساله‌ی اشتغال بانوان، جزو مسائل اصلی نیست»، گفت: «زنى که مورد تحقیر قرار بگیرد، مورد اهانت قرار بگیرد، مورد فشار کار قرار بگیرد، نمی‌تواند کدبانو باشد؛ نمی‌تواند مدیر خانواده باشد.»

او افزود که با اشتغال زنان و مدیریت‌های‌شان، «مخالفتی» ندارد «تا مادامى که با آن مسائل اصلى معارضه و تنافى پیدا نکند».

یک روز بعد از این سخنان (یکشنبه ۳۱ فروردین)، حسن روحانی در همایشی با عنوان «زنان، نقش‌آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ» خطاب به «عده‌ای که حضور زن در جامعه را تهدید احساس می‌کنند» گفت که «حضور زنان در عرصه اجتماع فرصت است و تهدید نیست».

آقای روحانی با بیان این‌که «نمی‌شود پنجاه درصد اعضای جامعه را به گوشه‌ای راند و یا در حاشیه گذاشت» افزود: «زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشند.»

رییس جمهوری اسلامی، ضمن اذعان به این‌که مهم‌ترین وظیفه‌ و مسوولیت زن، «مادر» بودن و «تربیت فرزندان» است، تاکید کرد که این وظیفه در تضاد با «حضور زنان در جامعه در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی» نیست.

با این وجود، روحانی نیز هم‌چون خامنه‌ای گفت: «ما نیازی نداریم برای بانوان و راه آینده آنها از غرب تبعیت کنیم و یا الگو بگیریم.»

هم‌زمان، وب‌سایت علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، بخشی از سخنان او را در «کنگره بین‌المللی زنان» در سال ۱۳۶۷ منتشر کرد که در آن تاکید کرده «تکلیف خانم‌ها فقط خانه‌داری نیست».

آقای رفسنجانی در بخشی از آن سخنان اظهار داشته بود: «من امروز به صراحت اعلام می کنم تصدی هیچ مقام و پست و سمتی توسط خواهران ممنوع نیست و منع شرعی ندارد. خانم‌ها می‌توانند وزیر، استان‌دار، وکیل، مدیر کارخانه، مشاور وزیر، رییس دانشگاه و… باشند.»

او هم‌چنین از در انتقادی تند از چندهمسری گفته بود: «کسانی که دو همسر اختیار کرده‌اند، هم خودشان را و هم خانواده‌شان را بدبخت کرده‌اند؛ این به صلاح جامعه نیست و جامعه‌ی ما آن را تحمل نمی‌کند.»

نظرتان را بنویسید