تصویری: بالاگرفتن دعوای آب میان اصفهان و چهارمحال و بختیاری؛ تظاهرات چند هزار نفری مردم شهرکُرد

تقاطع: طرح انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به استان اصفهان با تظاهرات چندین هزار نفر از مردم شهرکرد روبه‌رو شده است. مقام‌های محلی در چهارمحال‌وبختیاری در حمایت از معترضان هشدار داده‌اند که در صورت اجرای این طرح، بسیاری از شهر‌های این استان با خطر “ویرانی” مواجه خواهند شد و در این‌صورت، احساسات مردم “قابل کنترل” نخواهد بود.

آن‌گونه که خبرگزاری مهر نوشته، روز پنج‌شنبه (۲۸ فروردین)، حدود پنج هزار نفر از کشاورزان، بازاریان، دانشگاهیان و مسوولان استان چهار محال و بختیاری با تجمع در محل بازار شهرکرد خواستار تجدیدنظر در طرح انتقال آب از این استان و تعطیلی پروژه‌های انتقال آب “بهشت‌آباد” و “تونل گلاب” شدند.

به نوشته‌ی این خبرگزاری، در جریان این تجمع، مجید جلیل سرقلعه، نماینده‌ی لردگان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: «پیام همه مردم در این است که تونل باید حذف شود و آب قانون‌مند در اختیار همه قرار گیرد.»

امیرقلی جعفری، “مسوول گروه صیانت از آب چهارمحال و بختیاری” نیز دیگر سخنران این تجمع بود که در سخنانی تند، با «غیرکار‌شناسی» و «غیرمنطقی» خواندن طرح‌های انتقال آب از این استان، مشکل اصلی را “مسوولان بی‌منطق و زیاده‌خواه اصفهان” دانست که به گفته‌ی او «حرف کار‌شناسی و منطقی را نمی‌پذیرند و تنها با زورگویی و زیاده‌خواهی به دنبال انتقال آب به هر قیمت و خسارتی هستند».

آقای جعفری با بیان این‌که «حمایت دولت از دو طرح “گلاب ۲” و “بهشت‌آباد”، امید را در دل مردم به ناامیدی تبدیل کرد»، افزود: «احداث دو تونل با طول ۱۷ کیلومتر و ۶۵ کیلومتر مساوی با مرگ و نابودی استان چهارمحال و بختیاری است».

سعید زمانیان، نماینده شهرکرد در مجل شورای اسلامی نیز، احداث تونل بهشت‌آباد را “فاقد مجوز قانونی” و «یک تخلف محسوس و آشکار» خواند و هشدار داد که اگر دولت جلوی این «اقدام خلاف» را نگیرد، «مردم و مسوولان خود جلوی این تحرکات را خواهند گرفت».

به گزارش “ایسنا”، تجمع‌کنندگان در قطعنامه‌ی پایانی خود، با تاکید بر این‌که مخالف انتقال «مازاد آب» نیستند، خاطرنشان کرده‌اند که هرگونه انتقال آب از استان‌شان باید «عملی و اصولی و منطبق با شرع مقدس و نظرات کار‌شناسان و رعایت حقوق و منافع مردم» باشد.

امضاکنندگان هشدار داده‌اند که اگر با «بی‌توجهی قلدرمابانه در خصوص مفاد این قطع‌نامه که خواسته و خط قرمز مردم استان است، اقدامی عملی صورت نپذیرد»، در آینده‌ای نزدیک “به گونه‌ای دیگر” در صحنه حضور خواهند یافت.

یک روز پس از برگزاری این تجمع نیز، محمدعلی نکونام، امام‌جمعه شهرکرد در نماز جمعه روز ۲۹ فروردین (۱۸ آپریل) این شهر، با ابراز تاسف از این‌که «برخی از متولیان و مسوولان منطق‌پذیر نیستند»، هشدار داد که اگر در موضوع انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به اصفهان “منطق” و “عقلانیت” حاکم نشود، «احساسات مردمی دیگر قابل کنترل نخواهد بود».

گفتنی است طرح حفر تونل “بهشت‌آباد”، برای تامین آب شرب اصفهان و جلوگیری از خشک شدن زاینده‌رود اواخر سال ۱۳۸۹به تصویب شورای عالی آب رسید.

طرح تونل گلاب نیز از سال ۱۳۸۴ آغاز شده که تامین آب کاشان در استان اصفهان از طریق اتنقال آب زاینده‌رود به این شهرستان و هم‌چنین انحراف مسیر این رودخانه در محدوده استان چهارمحال و بختیاری از اهداف آن محسوب می‌شود.

نظرتان را بنویسید