افزایش واردات خودرو، دارو، برنج و موز به ایران در سال ۹۲

Import-Rice-Tea

تقاطع: آمارهای گمرک ایران از افزایش چشم‌گیر واردات خودرو، دارو، برنج و موز در سال ۱۳۹۲ حکایت دارد.

خبرگزاری “ایسنا” روز جمعه (۲۹ فروردین-۱۸ اپریل) با استناد به آمارهای گمرک ایران گزارش داد که در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۷۰ هزار تن موز به ارزش تقریبی ۳۵۳ میلیون دلار به کشور وارد شده که این رقم از نظر وزنی ۴/۰۷ درصد و از نظر ارزشی ۳۱/۷۹ درصد نسبت به سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است.

این خبرگزاری روز شنبه (۲۳ فروردین) نیز گزارش داد که بر اساس آمارهای گمرک، واردات برنج نیز در سال گذشته با ۷۴ درصد افزایش از یک میلیارد و ۳۱۷ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ رشد یافته است.

آمارهای گمرک هم‌چنین حاکی از آن است که در سال گذشته ۲۷۳۹ تن دارو به ارزش‌ ۱۶۳ میلیون دلار به کشور وارد شده و به این ترتیب، وزن داروهای وارداتی به کشور نسبت به سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۸۲/۴۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در عین حال، بر اساس آمارها، تعداد خودروی واردشده به کشور در سال گذشته ۷۸ هزار و ۶۷۳ دستگاه بوده که این رقم نسبت به واردات ۴۵ هزار خودرو در سال ۱۳۹۱ نشان‌دهنده افزایش ۷۴/۴۵ درصدی است.

میانگین قیمت هر خودرو سواری نیز در سال ۹۲، ۳۸ هزار و ۳۴۸ دلار برآورد شده که نسبت به سال قبل از آن، ۵۷/۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

در این میان، سه کشور امارات با ۷۶/۸۲، چین با ۱۶/۲۱ و کویت با ۳/۵ درصد، اصلی‌ترین مبدا واردات خودرو به ایران در سال ۱۳۹۲ محسوب می‌شوند.

گفتنی است که گمرک ایران روز شنبه (۱۶ فروردین) با انتشار گزارشی اعلام کرد که میزان واردات ایران در سال ۱۳۹۲، در مجموع به ۴۹ میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۱، در حدود ۷/۵۴ درصد کاهش داشته است.

بر پایه‌ی این گزارش، پنج کشور امارات با ده میلیارد و ۸۹۵ میلیون دلار، چین با ۹ میلیارد و ۶۶۴ میلیون دلار، هند با چهار میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار، کره جنوبی با سه میلیارد و ۸۵۵ میلیون دلار، و ترکیه با سه میلیارد و ۶۴۷ میلیون دلار،اصلی‌ترین مبدا واردات به ایران در سال ۱۳۹۲ محسوب می‌شوند.

نظرتان را بنویسید