«ثروت چند وزیر کابینه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان است»

Nematzadeh-GhazizadehHashemi

تقاطع: عضو “اصول‌گرا”ی مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی گفت که ثروت چند وزیر دولت حسن روحانی بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

الیاس نادران، شام‌گاه چهارشنبه (۲۷ فروردین-۱۶ اپریل) در برنامه‌ی “ثریا” که از شبکه‌ی اول تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شود، با بیان این‌که دولت باید «شفافیت اقتصادی» را «ابتدا از بدنه خود آغاز کند»، اظهار داشت: «آیا وزرا حاضر هستند دارایی‌های‌شان را اعلام کنند؟ اگر خیر، پس چرا از مردم، توقع انصراف از دریافت یارانه و ارائه اطلاعات اقتصادی خود را دارند.»

آقای نادران با انتقاد از این‌که دولت پس از ثبت‌نام خانوار‌ها در فاز دوم قانون “هدفمندی یارانه‌ها”، قصد «رصد گردش مالی بانکی» آن‌ها را دارد، تاکید کرد که حکومت باید به مردم «اطمینان ۱۰۰ درصدی» بدهد که اطلاعات بانکی‌شان را افشا نمی‌کند.

اظهارات این عضو مجلس شورای اسلامی در خصوص ثروت هنگفت شماری از اعضای کابینه در حالی صورت می‌گیرد که در بهمن‌ماه سال گذشته نیز وب‌سایت خبری “دانا” نزدیک به اصول‌گرایان، از اجرای رسیدگی قوه قضاییه به اموال اعضای دولت روحانی، بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی خبر داد و نوشت که نتایج این رسیدگی، حاکی از آن است که دارایی شش وزیر کابینه “بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان” است آن هم درحالی‌که «همه این افراد از سال‌های دور دارای منصب‌های مختلفی در کشور بودند».

گزارش فوق، از محمدرضا نعمت‌زاده، “وزیر صنعت، تجارت و معدن” به عنوان یکی از این شش وزیر یاد کرده و افزوده بود که «دارایی‌های این وزیر ۶۸ ساله بیش از ۹۵۰ میلیارد تومان است و ۴ شرکت ثبت‌شده خارجی به نام او ثبت شده است».

پیش از این نیز در مهرماه، خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، گزارش داده بود که آقای نعمت‌زاده بر اساس اطلاعات موجود در «ثبت شرکت‌ها»، با عضویت در هیأت مدیره دست کم دوازده شرکت با ماهیت اقتصادی، «رکورددار حضور در شرکت‌های خصوصی» است.

گزارش وب‌سایت “دانا”، دیگر وزیر ۱۰۰۰ میلیاردی را حسن قاضی‌زاده هاشمی، “وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی” معرفی کرده و نوشته بود که از همان آغاز ورود وی به کابینه، «زمزمه‌هایی درباره دارایی‌های» او در رسانه‌ها مطرح شده بود.

این در حالی است که از زمان روی کارآمدن دولت روحانی، تاکنون هیچ‌یک از مقامات این دولت در خصوص صحت و سقم اطلاعات ارایه‌شده در این گزارش‌ها اظهارنظری نکرده‌اند و این سکوت، گمانه‌ها درباره‌ی درست بودن ادعاهای مطرح‌شده درباره‌ی ثروت وزاری کابینه را تقویت کرده است.

نظرتان را بنویسید