پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

House-Price-Inflation-Iran

تقاطع: آن‌گونه که کارشناسان بخش مسکن می‌گویند، با آغاز اجرای فاز دوم “هدفمندی یارانه‌ها” و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ایران، یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بخش مسکن است. این کارشناسان، انتظار افزایش قیمت مسکن را در آینده نزدیک دارند.

جمشید برزگر، رییس کانون انبوه‌سازان کشور، روز جمعه (۲۲ فروردین-۱۱ اپریل) در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا”، از افزایش حدود ۲۵ درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن با اجرای فاز دوم “هدفمندی یارانه‌ها” خبر داد و در عین حال گفت که پیش‌بینی‌ها تا زمان اعلام نهایی قیمت حامل‌های انرژی ادامه خواهد داشت.

وی با انتقاد از عمل‌کرد “وزارت راه و شهرسازی” در زمینه مسکن، خاطرنشان کرد که از زمان خارج شدن نام مسکن از نام این وزارت‌خانه، رسیدگی به امور این بخش نیز فراموش شده و تمام وزارت‌خانه درگیر مسائل راه شده است.

به گفته‌ی آقای برزگر، «از سال ۸۹ به بعد هیچ تسهیلاتی برای ساماندهی بخش مسکن داده نشده» و با روی کار آمدن دولت یازدهم و با وجود اعلام افزایش ۲۰ درصدی تسهیلات بانکی نیز «کسی جرات جلو رفتن در این بخش را ندارد».

او در پایان سخنانش، با تاکید بر این‌که «هم‌چنان این بخش با بی‌توجهی مسوولان مواجه است» از این‌که با وجود بالا رفتن هرروزه‌ی اجاره بهای مسکن و وجود افزایش تقاضا، «انبوه‌سازی» صورت نمی‌گیرد، انتقاد کرد.

پیش از این نیز در دی ماه ۱۳۹۲ (ژانویه ۲۰۱۴)، مصطفی قلی‌خسروی، “رییس اتحادیه مشاوران املاک کشوری”، با بیان این‌که حمل‌ و نقل مصالح ساختمانی و آهن‌آلات به بنزین مرتبط است، به «باشگاه خبرنگاران» گفته بود که «در صورت افزایش قیمت بنزین، قیمت مسکن نیز بالا می‌رود».

هم‌چنین روز ۲۴ اسفندماه گذشته، علی‌رضا خسروی، یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با همین خبرگزاری، با اشاره به احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۹۳، گفت که «عدم اتخاذ تدابیر لازم در خصوص مسکن» دلیل این افزایش خواهد بود. او از دولت خواسته بود تا برنامه‌ای در رابطه با مسکن در نظر بگیرد و «به جای وعده و وعیدهای مختلف، اقدامات اساسی برای این موضوع» انجام دهد.

گفتنی است در روزهای اخیر، مقامات ارشد دولت یازدهم از جایگزینی طرح «مسکن اجتماعی» به جای «مسکن مهر» خبر داده و گفته‌اند که این طرح پس از اتمام طرح “مسکن مهر” وارد فاز اجرایی می‌شود. قرار است بر اساس این طرح، با ارائه تسهیلات وام مسکن، سالانه ۵۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود و تمرکز این طرح بر دهک‌های پایینی جامعه خواهد بود.

این در حالی است که بر اساس تازه‌ترین آماری که امروز شنبه (23 فروردین-12 اپریل)، خبرگزاری ایسنا منتشر کرد، در ماه پایانی سال گذشته از حدود 178 هزار قرار‌داد منعقدشده در بخش مسکن در سطح کشور، بیش از 50 هزار و 500 مورد آن به اجاره‌ی خانه‌ها اختصاص داشته که این آمار در مقایسه با اسفندماه سال 91، 8500 مورد بیشتر بوده است.

این خبرگزاری از قول کارشناسان این حوزه، دلیل افزایش تقاضا برای اجاره‌نشینی را «کاهش قدرت خرید مردم» عنوان کرده است.

نظرتان را بنویسید