گوگرد موجود در گازوییل ایران بیش از ۸۰۰ برابر استاندارد جهانی

Air-Polution-Iran-Gasoil

تقاطع: نتایج یک تحقیق در ایران حاکی از آن است که میزان گوگرد موجود در بنزین مصرفی در کشور تا ۲۰ برابر و در سوخت دیزل، بیش از ۸۰۰ برابر سطح استاندارد جهانی آن است.

به گزارش خبرگزاری “مهر”، یافته‌های مطالعه‌‌ی انجام‌شده در “دانشگاه صنعت شریف” بر روی نمونه‌های بنزین و گازوییل توزیع‌شده در ۱۰ جایگاه شهر تهران از میانه سال ۱۳۹۰ تا دی ماه سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که در نمونه‌های سال ۱۳۹۰ میزان گوگرد سوخت دیزل به “بیش از ۸۰۰۰ قسمت در میلیون” می‌رسیده که “بسیار بالا‌تر” از حد استاندارد دیزل پاک با ۱۰ قسمت در میلیون بوده است.

بر پایه این تحقیق، کیفیت سوخت دیزل در سال ۱۳۹۱ نیز تغییری نکرده است.

این گزارش می‌افزاید که سطح گوگرد در نمونه‌های بنزین سال ۱۳۹۰ در حدود ۱۸۰ قسمت در میلیون بوده که این رقم “بسیار فرا‌تر” از حد استاندارد آن که ۱۰ قسمت در میلیون است، به شمار می‌آید.

محققان دانشگاه صنعت شریف اعلام کرده‌اند که در میزان گوگرد بنزین معمولی در نمونه‌های سال ۱۳۹۲ نیز تغییری نسبت به سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ دیده نمی‌شود.

یافته‌های این تحقیق با اشاره به ‌این‌که کیفیت بنزین “یورو ۴” و “سوپر” نسبت به بنزین‌های معمولی بهتر است خاطرنشان کرده که سطح گوگرد در آن‌ها به کمی بیشتر از ۲۰ قسمت در میلیون می‌رسد که «همین میزان نیز حداقل ۲ برابر میزان استاندارد است».

وحید حسینی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و سرپرست این تحقیق در گفتگو با “مهر” گفته که اگرچه در نمونه‌های مربوط به پایان سال ۱۳۹۱ “کاهش قابل ملاحظه‌ای” در سطح گوگرد سوخت بنزین و دیزل وجود دارد، ولی این میزان «هنوز با سطح استاندارد یورو ۴ فاصله دارد».

وی با تاکید بر اینکه استفاده از سوخت بی‌کیفیت با سطح گوگرد بالا، عمر تجهیزات کاهش آلایندگی خودرو‌ها را به “زوال” رسانده، استفاده از این تجهیزات را  «عملا بی‌فایده» دانست و در خصوص استفاده از “فیلترهای دوده در خودروهای دیزل”، نیز گفت: «مشکل اساسی اینجاست که فناوری مورد استفاده در این فیلتر‌ها نیاز به استفاده از سوخت دیزل با سطح گوگرد کمتر از ۱۰ قسمت در میلیون دارد که هنوز در ایران در دسترس نیست.»

گفتنی است به دنبال قبول استاندارد نبودن بنزین‌های تولید پتروشیمی‌ها از سوی وزارت نفت دولت حسن روحانی، این وزارت‌خانه اعلام‌ کرد که تولید این نوع بنزین را متوقف کرده و واردات بنزین استاندارد به کشور را از سر خواهد گرفت.

در همین ارتباط، عباس کاظمی، مدیرعامل “شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران” روز شنبه (۱۶ فروردین)، اعلام کرد که در صورت تصویب نهایی دولت، واردات بنزین کشور از روزانه‌ روزانه ۳.۵ میلیون لیتر در سال گذشته، به ۱۰ میلیون لیتر در سال جاری خواهد رسید. او گفت که این افزایش بنزین، جایگزین ۶/۲ میلیون لیتر بنزین تولیدی در پتروشیمی‌ها خواهد شد.

نظرتان را بنویسید