رتبه ۹۴ ایران در پیشرفت‌های اجتماعی در میان ۱۳۲ کشور؛ رتبه‌ی ۱۳۰ از نظر حقوق فردی

SOCIAL-PROGRESS-Iran-Scores

تقاطع: بر پایه‌ی گزارش یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی، ایران از لحاظ شاخص پیشرفت اجتماعی در میان ۱۳۲ کشور، پایین‌تر از کشورهایی هم‌چون اندونزی، سریلانکا و قرقیزستان در رتبه ۹۴ قرار دارد.

“سازمان پیشرفت اجتماعی” ، در گزارش سال ۲۰۱۴ خود که روز جمعه (۱۵ فروردین-۴ آپریل) منتشر شد، ایران را از لحاظ دسترسی به “نیازهای اولیه انسانی” با کسب ۷۷/۷۶ امتیاز در رتبه ۵۵، از لحاظ “بنیان‌های رفاه” با کسب ۵۸/۳۶ امتیاز در جایگاه ۱۰۱ و از منظر “فرصت برای پیشرفت” با کسب ۳۳/۸۲ امتیاز در مرتبه‌ی ۱۰۲ قرار داده است.

ایران در رتبه‌بندی کلی نیز ۵۶/۶۵ امتیاز به دست آورده است.

این نهاد مستقر در واشنگتن، در بخش مربوط به ایران، درباره‌ی موضوعاتی که زیرمجموعه “نیازهای اولیه انسانی” قرار می‌گیرد، نوشته که در این کشور در حوزه‌ی “آب و فاضلاب” بهترین کارها انجام شده و برای بهبود “رفاه انسانی” نیز از «بزرگ‌ترین فرصت» برخوردار است اما باید برای این منظور، روی «ایمنی شخصی» شهروندانش تمرکز کند.

این گزارش می‌افزاید که اگرچه دولت ایران تلاش‌هایی برای ایجاد فرصت‌های پیشرفت در جامعه برای شهروندانش فراهم آورده اما هم‌چنان «حقوق فردی در این کشور با محدودیت مواجه است». ایران از لحاظ “حقوق فردی”  با امتیاز ۵/۸۲  (از ۱۰۰ امتیاز) در جایگاه ۱۳۰ قرار گرفته و تنها دو کشور چین و کوبا، پایین‌تر از ایران قرار دارند.

این برای نخستین بار است که ایران نیز در فهرست کشورهای مورد بررسی “سازمان پیشرفت اجتماعی” قرار گرفته است.

از جمله کشورهایی که در رتبه‌بندی این گزارش، بالا‌تر از ایران قرار گرفته‌اند می‌توان به موریتانی (۳۴)، امارات (۳۷)، ترینیداد و توباگو (۴۷)، مقدونیه (۴۹)، اردن (۷۵)، کوبا (۷۹)، و مغولستان (۸۹) اشاره کرد.

در صدر این فهرست، پنج کشور نیوزلند، سوییس، ایسلند، هلند و نروژ از بهترین وضعیت در پیشرفت اجتماعی برخوردارند و در انتهای آن نیز کشورهای چاد، آفریقای مرکزی، بوروندی، ‌ گینه و سودان قرار گرفته‌اند.

سازمان غیرانتفاعی “پیشرفت اجتماعی” این شاخص را بر اساس سه مولفه «تامین نیازهای اولیه» شامل غذا، مسکن، امنیت و مراقبت‌ها پزشکی، «بنیان‌های رفاه» همچون دسترسی به اطلاعات، ارتباطات و محیط سالم و همچنین «فرصت برای بهبود زندگی» شامل دسترسی به سواد و آزادی‌های فردی مورد ارزیابی قرار می‌دهد و امتیازهایی بین صفر تا ۱۰۰ برای کشور‌ها در نظر می‌گیرد.

در گزارش سال گذشته این سازمان ۱۰۵ کشور مورد بررسی قرار گرفته و کشورهای سوئد، انگلستان سوئیس، کانادا و آلمان در صدر این فهرست به عنوان کشورهای دارای بهترین شاخص پیشرفت اجتماعی معرفی شده بودند.

نظرتان را بنویسید