افزایش احتمالی قیمت بنزین به ۱۰۰۰ تومان در ماه جاری؛ قیمت گاز خانگی ۲۰ درصد افزایش یافت

Yaraneha-2nd-phase

تقاطع: یک روز پس از ابلاغ مصوبه‌ی افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت گاز طبیعی از سوی “معاون اول رییس جمهوری اسلامی”، یک عضو “کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی” از افزایش قیمت بنزین در ماه جاری خورشیدی خبر داد و گفت که این افزایش قیمت بیش از ۳۰ درصد نخواهد بود.

علی‌محمد احمدی، روز سه‌شنبه (۱۲ فروردین-۱ اپریل) در گفتگو با خبرگزاری متعلق به مجلس شورای اسلامی، “خانه ملت” با اشاره به آغاز افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سوی دولت در سال جدید، گفت که سقف افزایش قیمت بنزین نیز هم‌چون سایر حامل‌ها، ۳۰ درصد خواهد بود و در صورت تک‌نرخی‌ شدن احتمالی، بهای آن، از ۷۰۰ تومان کنونی به ۱۰۰۰ تومان برای هر لیتر افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که روز ۲۸ اسفندماه سال گذشته، مجتبی شفیعی، رییس “ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور” به خبرگزاری “مهر” گفته بود که افزایش قیمت بنزین تا پایان فروردین ماه به اجرا در نخواهد آمد.

یک روز پیش از اظهارات آقای احمدی، در روز دوشنبه (۱۱ فروردین-۳۱ مارس)، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، مصوبه‌‌ی هیات دولت برای افزایش قیمت گاز را ابلاغ کرد که بر اساس آن، از تاریخ اول فروردین ۹۳، تعرفه‌های گاز برای مصارف خانگی به میزان ۲۰ درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

بر اساس این مصوبه، هم‌چنین نرخ گاز برای مصارف صنعتی از ۷۰۰ ریال به ۱۰۰۰ ریال در هر مترمکعب و برای سایر مصارف نیز به میزان پانزده درصد افزایش یافته است.

آقای جهانگیری، روز شنبه ۹ فروردین ماه در حاشیه‌ی نشست “بررسی پروژه ملی چهار خطه کردن محور هراز”، با تاکید بر این‌که «اقتصاد کشور به دلیل تورم ۴۰ درصد، تحمل افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی را ندارد»، گفته بود که همه قیمت‌ها در حد ۲۰ تا ۲۵ درصد تغییر می‌کنند و «یکی دو مورد نیز تغییر بیشتری دارند».

معاون اول رییس جمهوری اسلامی، در اسفندماه گذشته نیز مصوبات افزایش قیمت ۲۴ درصدی برق و ۲۰ درصدی آب را نیز به به وزارت نیرو و “معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی” ریاست جمهوری اسلامی ابلاغ کرده بود که بر اساس اعلام حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، افزایش قیمت برق از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۲ در قبض‌های مشترکان اعمال شده است.

گفتنی است افزایش قیمت انرژی در ایران در راستای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها صورت می‌گیرد که بر اساس اظهارات روز دوشنبه حسن روحانی در کیش، از اردیبهشت‌ماه امسال به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

آقای روحانی در سخنان خود یک بار دیگر وعده داد که نرخ تورم کشور در پایان سال ۹۳ به ۲۵ درصد کاهش یابد. این نرخ در اسفندماه ۹۲ بر اساس اعلام “مرکز آمار ایران” حدود ۳۲ درصد بوده است.

نظرتان را بنویسید