بازداشت ده‌ها نفر از معترضان در مقابل سفارت پاکستان؛ ضرب‌و‌شتم همسر بهاره هدایت در بازداشت‌گاه

Protest-Pakistan-embassy-Tehran-1

تقاطع: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، بعدازظهر پنج‌شنبه (۷ فروردین-۲۷ مارس) از تجمع مسالمت‌آمیز شماری از مردم در مقابل سفارت پاکستان در تهران در اعتراض به آزادنشدن مرزبانان ربوده شده ایرانی توسط گروه جیش‌العدل جلوگیری کرد. بر اساس گزارش‌ها، با برخی از افراد حاضر در این تجمع به صورت خشونت‌آمیزی برخورد شد و ده‌ها تن از تجمع‌کنندگان، از جمله محمد نوری‌زاد، نویسنده و مستندساز منتقد رهبر حکومت ایران، نیز برای ساعاتی بازداشت شدند.

آقای نوری‌زاد، در گزارشی از اتفاقات رخ‌داده در جریان این تجمع نوشته است: «مأمورانِ تهاجمی فراوانی از لباس‌شخصی گرفته تا نیروهای ضد شورش آنجا بودند همه جوره. از پیاده تا سواره. از ماشین‌های مخصوصِ حمل معترضین و زندانیان تا موتورسواران کلاه به سر و سپر به پشت.»

وی افزوده است: «تا آمدیم یک ندایی در بدهیم که آهای، دیدم داخل یک ونِ مخصوص حمل زندانیان و معترضان هستم با ده یازده نفر دیگر. مرتب هم به نفرات‌مان افزوده می‌شد. البته معترضان عمدتاَ جوان بودند و من در آن میان، کهن‌سال‌شان بودم.»

به نوشته آقای نوری زاد، بازداشت‌شدگان به “کلانتری شاپور” واقع در خیابان حافظ منتقل شدند: «ما را از دالانی که در دو سمتش سلول‌های چند نفره بود، به یک محوطه نسبتاً بزرگ بردند که اصطلاحاً به آن “هواخوری” می‌گویند. پیش از ما پنجاه جوان و یکی دو مرد چهل پنجاه ساله را به اینجا آورده بودند.»

او با بیان این‌که «ماموران همگی باادب بودند»، نوشته که بازداشت‌شدگان پس از سه ساعت نگهداری در این هواخوری آزاد شدند.

با این وجود، این نویسنده و کارگردان، در گزارش تکمیلی خود که ساعاتی قبل (شام‌گاه جمعه ۸ فروردین) بر روی صفحه‌ی فیسبوک شخصی‌اش منتشر کرده، از ضرب‌وشتم و نگهداری یک روز بیشتر امین احمدیان، فعال سیاسی و همسر بهاره هدایت، دانشجوی زندانی، در بازداشت‌گاه نیروی انتظامی خبر داده است.

وی به نقل از امین احمدیان نوشته: «در بازداشت‌گاه تا خورده بود کتکش زده بودند. صرفاً به خاطر این‌که بعد از رفتن ما اعتراض کرده بود به طرز رفتار یکی از مأموران.»

به نوشته‌ی نوری‌زاد، «مأمور خاطی» در پاسخ به اعتراض احمدیان که گفته «شما ستار بهشتی را همین‌جوری زدید و کشتید» با «گستاخی» پاسخ داده که «مگر آب از آب تکان خورد؟»

علاوه بر روایت محمد نوری‌زاد، وب‌سایت “هرانا” نیز به نقل از یکی از شرکت‌کنندگان نوشته که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری تجمع، «با باتوم به جان مردم افتادند».

Protest-Pakistan-embassy-Tehran-2

این درحالی است که خبرگزاری حکومتی و نیمه‌حکومتی ایران، روایت کاملا متفاوتی از تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه در مقابل سفارت پاکستان منتشر کرده‌اند.

از جمله خبرگزاری “ایسنا”، متعلق به “جهاد دانشگاهی”، در گزارش خود نوشت که ۱۳۰ نفر از افرادی که به دعوت برخی شبکه‌های اجتماعی ساعت ۱۵ روز پنج‌شنبه قصد داشتند در مقابل سفارت پاکستان در خیابان “حافظ جنوبی” تهران تجمع کنند، «با حضور عوامل کلانتری» و «بدون مشکل خاصی» این محل را ترک کردند.

خبرگزاری “مهر”، متعلق به “سازمان تبلیغات اسلامی”، نیز دلیل مخالفت نیروی انتظامی با این تجمع را “نداشتن مجوز” برای برگزاری آن اعلام کرد.

 این در حالی است که هم‌زمان در مشهد، شماری از مردم موفق شدند در مقابل کنسول‌گری پاکستان در این شهر تجمع اعتراضی بر پا کنند.

به گزارش وب‌سایت محلی “مشهد تریبون”، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر در این تجمع حضور داشتند و نیروی انتظامی نیز برای برگزاری مسالمت‌آمیز این تجمع با مردم “همکاری” کرد.

برپایه این گزارش، برادر و مادر سجاد زوهانی، یکی از مرزبانان به گروگان گرفته‌شده نیز در این تجمع حضور داشتند و چند دقیقه برای حاضران صحبت کردند.

گروه مسلح  “جیش‌العدل” که از روز ۱۷ بهمن ماه سال گذشته با ربودن پنج مرزبان ایرانی در منطقه جکیگور شهرستان سرباز واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان، آن‌ها را در اسارت خود داشت، روز سوم فروردین ماه اعلام کرد که گروهبان جمشید دانایی‌فر، یکی از این ۵ نفر را در واکنش به مرگ یک زندانی ۲۴ ساله‌ی بلوچ به نام “علی نارویی” در زندان ارومیه، به دار آویخته است.

این گروه هم‌چنین به حکومت ایران ده روز فرصت داده‌ تا در قبال آزادی زندانیان اهل سنت در زندان‌های ایران، ۴ مرزبان دیگر را آزاد کند و در غیراین‌صورت، یکی دیگر از مرزبانان «به دار آویخته خواهد شد».

“جیش‌العدل” پیش از این از اعلام کرده بود که ۵ مرزبان به گروگان گرفته شده را در برابر آزادی ۵۰ عضو زندانی این گروه و ٢٠٠ نفر از زندانیان اهل سنت در ایران و نیز ۵۰ نفر از زنان سنی که این گروه مدعی است در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد خواهد کرد.

نظرتان را بنویسید