علی‌رضا کیانی: انتخاب رییس جدید دانشگاه مازندران انتخابی هوشمندانه بود

Kiani-Alireza

تقاطع: در آخرین روزهای سال ۱۳۹۲، رضا فرجی‌دانا، “وزیر علوم، تحقیقات و فناوری”، طی حکمی، “حجت الاسلام دکتر فخرالدین اصغری آقمشهدی” را به عنوان یازدهمین رییس دانشگاه مازندران منصوب کرد تا این انتصاب، آخرین تغییر در مدیریت دانشگاه‌های ایران از زمان روی کارآمدن دولت حسن روحانی در تابستان گذشته لقب بگیرد. ریاست پیشین این دانشگاه از سال ۱۳۸۹ به عهده دکتر احمد احمدپور کاسگری بود. در این زمینه با علیرضا کیانی، فعال سابق دانشجویی دانشگاه مازندران به گفت و گو نشستیم.

تقاطع: با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، شما دوران ریاست دکتر احمدپور بر دانشگاه مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

علی‌رضا کیانی: بعد از فضای خاص سال ۸۸ و اعتراضات آن سال در دانشگاه‌ها که دانشگاه مازندران از جمله آن دانشگاه‌ها بود، نظارت بر این دانشگاه بسیار شدید‌تر شد و فضا به طور خاصی امنیتی شد. من یادم است که یکی از افراد امنیتی در مازندران رسما به بنده گفته بود، رییس دانشگاه ماشین امضای ماست و شما برای برنامه‌ها و کارهای خودتان باید با ما هماهنگ باشید. این خود نشان می‌دهد ریاست دانشگاه در آن سال‌ها چه قدر و منزلتی داشت. فضای قبرستانی دانشگاه و رکود تمام فعالیت‌های سیاسی-فرهنگی مستقل در دانشگاه -در حدی که به کانون موسیقی دانشکده هنر نیز مدام اشکال و اعتراض وارد می‌کردند- ثمره ریاست آقای احمدپور در حوزه‌ی فعالیت‌های دانشجویی است. من خیلی برخورد خاصی با ایشان نداشتم، فقط یادم است یک بار برای کاری مجبور شدم به ایشان رجوع کنم که مرا به اتاق راه ندادند.

 تقاطع: با سوابق و ویژگی‌های ریاست جدید، حجت‌الاسلام اصغری، چقدر آشنایی دارید؟

آقای اصغری را از لحاظ نوع نگاه‌شان به مسائل دانشگاهی و دانشجویی تقریبا خوب می‌شناسم. چون ایشان استاد حقوق در دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی هستند و ما با ایشان تماس‌های زیادی داشتیم. من یادم است که در‌‌ همان سال‌ها ایشان به شدت منتقد برخوردهای امنیتی و انقباضی با دانشگاه و دانشجویان بودند. به حرف ما گوش می‌دادند و درِ اتاق ایشان به روی ما باز بود. البته خب محذوریت‌های خاص خود را نیز داشتند که به مقام و موقعیت ایشان برمی گشت و طبیعی بود. به طور کلی ایشان را می‌توان از لحاظ سیاسی در زمره نیروهای اصلاح‌طلب جا داد. اما مساله مهم در شخصیت آقای اصغری این است که شخصیت علمی‌شان به کاراکتر سیاسی‌شان گره‌خورده نیست و این‌گونه نیست که از کنارِ سیاست به مدارج علمی رسیده باشند چنان که در بین بسیاری از مسوولان و شخصیت‌های سیاسی رایج است. نگاهی به بیوگرافی علمی ایشان می‌تواند موید این مطلب باشد. ایشان سوابق زیادی در سطح معاونت دانشکده، ریاست دانشکده، معاونت دانشگاه و پست‌های مختلف دیگر هم دارند. از لحاظ درجه‌بندی علمی نیز، دانشیار حقوق هستند.

تقاطع: به نظر شما دانشجویان دانشگاه مازندران چه انتظاراتی از رییس جدید دارند و به چه حوزه‌هایی باید توجه بیش‌تری شود؟

من در فضای دانشگاه نیستم فعلا و بالتبع نمی‌توانم سخنگوی دانشجویان باشم. اما خب من یادم است که ما در فضای قبل از ۸۸ چقدر تضییقات داشتیم برای فعالیت سیاسی. ولی بعد از ۸۸ همان‌قدر فعالیت هم برای ما شد آرزو که بتوانیم به فضای قبل از خرداد ۸۸ برگردیم. به نظر من نباید سنگ بزرگ برداشت. من اگر الان در دانشگاه مازندران بودم و دانشجوی آن دانشگاه، سعی می‌کردم از ظرفیت‌های محدود موجود استفاده کنم و به نهادسازی بپردازم. منظور من از نهادسازی همین ایجاد کانون‌های غیرحساس فرهنگی یا تاسیس نشریات دانشجویی پایداراست. این نهادسازی‌ها کمک می‌کند شبکه‌سازی‌ها نیز انجام شود و کانال‌های ارتباطی بین دانشجویان منتقد و تحول‌خواه کانالیزه شود. به نظرم این بهترین راه است. البته اگر امکان احیای انجمن اسلامی وجود داشته باشد که چه بهتر. اما اگر هم این نشد مهم این است که بتوانیم کانون‌ها و نهادهای دیگری ایجاد کنیم. حساسیت بی‌مورد ایجاد نکنیم و تنها به تقویت ارتباطات‌مان فکر کنیم و بدانیم که همین کانالیزه کردن ارتباط و ایجاد بسترهای حتی غیرسیاسی برای فعالیت‌ها، در روز مبادا عجیب به درد ما خواهد خورد.

تقاطع: با توجه به این‌که شمار تغییر انجام شده در مدیریت دانشگاه مازندران را مثبت ارزیابی می‌کنید، آیا فکر می‌کنید این انتظارات شما هم برآورده می‌شود؟

من مطمئنم ریاست کنونی دانشگاه در حد توان خود همراهی می‌کند. چون آقای اصغری اصولا با دید امنیتی به فعالیت دانشجویی نگاه نمی‌کند و از این رو تیم جدید ریاست دانشگاه می‌تواند کاتالیزوری باشد برای فعالیت‌های انتقادی دانشجویی. خوش به حال دانشگاه مازندران و دانشجویان فعلی با چنین ریاستی.

من اگر بخواهم بالاخره یک تغییر مثبت را در دانشگاه مازندران در سال‌های اخیر ببینم همین است و همین‌جا باید بگویم در کارنامه -تاکنون- نه چندان مثبت آقای روحانی، این انتخاب که تیم آموزش عالی ایشان در حوزه استان مازندران انجام داده‌اند انتخابی بسیار خوب و هوشمندانه بوده است. چون واقفم و خبر دارم که چه اندازه نیروهای نظامی و امنیتی مازندران سر مساله دانشگاه مازندارن به عنوان دانشگاه مادر استان حساس هستند و تعیین ریاست جدید برای این دانشگاه به مدت چندماه در بین محافل خبری استان عملا تبدیل به یک مساله شده بود و این نبود مگر به دلیل کارشکنی نیروهای اصول‌گرا که حضور عناصر تحول‌خواه را در راس دانشگاه بر نمی‌تابیدند و نمی‌تابند، اما بالاخره خوشبختانه آقای اصغری روی کار آمدند.

نظرتان را بنویسید