کسری بودجه ۱۴ هزار میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌‌ها از اعتبار سایر بخش‌ها برداشته شد

Hadafmandi-Yaraneh

تقاطع: رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در ایران فاش کرد که برای پرداخت یارانه‌های نقدی در فاز اول اجرای “قانون هدفمندی یارانه‌ها” در مجموع، حدود ۱۴ هزارمیلیارد تومان از اعتبار سایر بخش‌ها برداشته شده است.

محمدعلی پورمختار روز سه‌شنبه (۵ فروردین-۲۵ مارس) در گفتگو با وب‌سایت “نامه نیوز”، از دو “خطای اصلی” به عنوان مهم‌ترین خطاهای اجرای “قانون هدفمندی یارانه‌ها” نام برد و گفت: «قیمت حامل‌های انرژی باید سالانه ۲۰ درصد اضافه می‌شد که این اتفاق رخ نداد و باعث شد تا درآمدهای حاصل از این بخش تقریبا ۵۰ درصد محقق نشود و [درنتیجه] دولت مجبور شد برای تامین یارانه‌ها چیزی حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از سایر محل‌ها برداشت و تامین کند.»

آقای پورمختار افزود که این اقدام «آثار و عوارض خوبی برای کشور نداشت».

وی مواردی چون افزایش قیمت‌ها و تورم و فشار اقتصادی کنونی به مردم را «آثار هدفمندی یارانه‌ها» دانست و در عین حال گفت که «آثار نهایی {اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها} به سود اقتصاد کشور است».

رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، «خواست نظام» برای پیشبرد «سیاست‌های اقتصاد مقاومتی»  است، خاطرنشان کرد که «اهداف مورد نظر این قانون محقق نشده و اهداف اقتصادی که باید به دنبال آن تامین می‌شد فعلا اجرایی نشده است».

این اظهارات تنها چند روز پس از سخنان اسحاق جهانگیری، “معاون اول رییس جمهوری اسلامی” صورت می‌گیرد که روز ۲۹ اسفندماه در نشست با جمعی از مدیران ارشد استان کرمان گفته بود: «ما طی هفت ماه گذشته هر زمان به ۲۲ هر ماه نزدیک می‌شویم، نخستین دغدغه ما است که ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه‌ها را چگونه تامین و توزیع کنیم.»

وی با اشاره به پرداخت یارانه به ۷۷ میلیون و ۳۴۴ هزار نفر در بهمن ماه گذشته، تصریح کرده بود که این رقم حتی «از تعداد جمعیت رسمی ایران بیشتر است».

مهرماه سال گدشته، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در دولت حسن روحانی، از کسری ماهانه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومانی دولت برای پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم خبر داد و از دو گزینه‌ی افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه بعضی‌ از دهک‌های درآمدی بالا به عنوان گزینه‌های پیش روی دولت برای اصلاح تراز مالی هدفمندی یارانه‌ها نام برد.

آقای طیب‌نیا روز هشتم اسفندماه نیز، در یک گفتگوی تلویزیونی، با اشاره به کسری بودجه ۱۴ هزار میلیارد تومانی در پرداخت یارانه‌ها در سال ۹۲، گفته بود که دولت در سال ۹۲، در حالی مجموعا ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم پرداخت کرده که «مجموع درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی تنها حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است».

این در حالی است که به گفته‌ی وی، بر اساس “قانون هدفمندی”، دولت می‌بایست تنها نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را صرف پرداخت نقدی به مردم کند.

نظرتان را بنویسید