ذخایر خون تهران بار دیگر در مرز هشدار قرار گرفت

Blood-Storage-Iran

تقاطع:  “مدیر کل پایگاه انتقال خون” استان تهران، از کاهش ذخایر خونی این استان به “مرز هشدار” خبر داد و گفت که  «تامین خون مورد نیاز بیمارستان‌ها به شدت با مشکل مواجه شده است».

فاطمه نادعلی، روز سه‌شنبه (۵ فروردین-۲۵ مارس)،با بیان اینکه میزان ذخایر خونی در روزهای پایانی سال گذشته “به مرز هشدار” رسیده بود، به خبرگزاری “مهر” گفت که در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۳ نیز به دلیل آنکه بیشتر مردم به مسافرت می‌روند، میزان مراجعات برای اهدای خون کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه مرکز انتقال خون تهران باید روزانه پاسخ‌گوی نیاز بیش از ۱۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی باشد، خاطرنشان کرد که این مرکز تنها تامین‌کننده‌ی ۳۰ درصد نیاز بیمارستان‌های تهران است.

خانم نادعلی با تاکید بر اینکه «نیاز بیمارستان‌ها به خون، نیازی همیشگی است»، از مردم خواست که برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کنند.

به دنبال این هشدار، روز چهارشنبه، حسین هاشمی، استان‌دار تهران از مرکز انتقال خون این استان بازدید کرد. او در حاشیه‌ی بازدید خود، تعداد مراجعان به این مرکز را «خیلی خوب» توصیف کرد و گفت: «آن‌چه که این‌جا مشاهده می‌شود و ازدحام جمعیت برای اهدای خون خوشحال‌کننده است و نگرانی بیماران برای کسری خون مرتفع خواهد شد.»

گفتنی است، پیش از این در آبان ماه گذشته نیز قاسم اسلامی، مدیرکل وقت “پایگاه انتقال خون استان تهران”، از قرار گرفتن ذخایر خونی تهران در مرز هشدار خبر داده و گفته بود که «فقط به اندازه نیاز دو روز بیماران، خون در این ذخایر موجود است».

وی همچنین وضعیت وضعیت سایر فرآورده‌های خونی نظیر “پلاکت” را نیز در مرحله “بحران” توصیف کرده بود.

آقای اسلامی در سخنانی انتقادی گفته بود که با وجود کمبود خون در ذخایر خونی استان تهران، پایگاه خیابان “ابوذر” تهران به علت «عدم توان مالی برای پرداخت قبوض آب و برق» تعطیل شده است.

او هم‌چنین از تخریب سه پایگاه انتقال خون در میدان‌های “ولیعصر”، “سعادت‌آباد” و “امام حسین” به علت “عملیات عمرانی” توسط شهرداری تهران در سال ۱۳۹۱ خبر داده بود.

در آذرماه گذشته نیز، بشیر حاجی، “سخن‌گوی سازمان انتقال خون ایران” اعلام کرده بود که علاوه بر تهران، استان‌های البرز، فارس، خراسان رضوی و گیلان هم با کمبود ذخایر خون مواجه هستند.

او از مردم خواسته بود که اهدای خون را «تنها به ایام محرم و تاسوعا و عاشورا» موکول نکنند.

نظرتان را بنویسید