واژگونی اتوبوس “راهیان نور” در طلاییه خوزستان ۶ کشته و ۳۳ زخمی بر جای گذاشت

Bus-Deadly-Accident-Iran

تقاطع: برای چندمین بار در سال‌های اخیر، یک اتوبوس حامل مسافران مناطق جنگی جنوب ایران، موسوم به “کاروان‌های راهیان نور” دچار حادثه شد و در جریان آن، دست‌کم ۶ نفر کشته و ۳۳ نفر زخمی شدند.

سرهنگ همایون اسفندی، رییس اداره تصادفات پلیس راه ایران، با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت که حدود ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه (۵ فروردین-۲۵ مارس)، اتوبوسی که از زرند کرمان عازم مناطق جنگی بود در یک جاده فرعی در ۱۵ کیلومتری خط مرزی طلاییه استان خوزستان واژگون شد و در اثر آن، ۶ نفر که «همگی پسر بودند» جان باختند.

حمید قویدل، نماینده‌ی “سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر” مستقر در “ستاد مرکزی راهیان نور” نیز در گفتگو با خبرگزاری دولت، «ایرنا»، خاطرنشان کرده که در جریان این سانحه، ۵ نفر از مسافران در دم جان باختند و یک نفر نیز بر اثر شدت جراحات وارد شده در بیمارستان فوت کرده است.

در همین حال، ساعتی قبل (صبح چهارشنبه ۶ فروردین)، رضا رفیعی، مسوول روابط عمومی مرکز اورژانس خوزستان، در گفتگو با خبرگزاری‌ها، تعداد زخمی‌های این حادثه را ۳۳ نفر اعلام کرد و گفت که برخی از این افراد به دلیل وخامت حال با هلی‌کوپتر به بیمارستان‌های “بقایی” و “گلستان” اهواز انتقال یافته‌اند.

به گفته‌ی وی، این کاروان، شامل دو اتوبوس ۴۵ نفره آقایان و خانم‌ها بوده که سانحه‌ی واژگونی برای اتوبوس آقایان اتفاق افتاده است.

آقای رفیعی در گفتگو با “ایسنا”، علت حادثه را «سرعت زیاد و رعایت نکردن مسایل ایمنی در سر پیچ جاده» عنوان کرده است.

گفتنی است، وقوع سوانح رانندگی برای اتوبوس‌های “راهیان نور” در سال‌های اخیر و به ویژه در تعطیلات نوروز با کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از مسافران آن همراه بوده است.

در یکی از مرگ‌بارترین این حوادث، دقیقا شش سال قبل، در روز ۵ فروردین ۱۳۸۷، اتوبوس معلمانی که از استان چهارمحال و بختیاری به خوزستان اعزام شده بود دچار سانحه شد که در آن حادثه ۲۰ تن جان خود را از دست دادند.

یک سال بعد از آن، در روز ۲ فروردین ۱۳۸۸، کاروان “راهیان نور” حامل خانواده‌های آملی در راه بازگشت از مناطق جنگی دچار سانحه شد و ۱۰ تن از مسافران آن کشته شدند.

سانحه‌ی اتوبوس راهیان نور حامل دانشجویان دختر دانشگاه پیام نور کهنوج نیز که در نخستین روز سال ۱۳۹۰ رخ داد، ۱۱ کشته و چندین زخمی بر جای گذاشت.

و سرانجام، در یکی از آخرین سوانح از این دست که موجب افزایش انتقادها از برگزاری اجباری اردوهای “راهیان نور” برای دانش‌آموزان مدارس شد، روز ۲۹ مهرماه ۱۳۹۱، ۲۲ دانش‌آموز دختر دبیرستانی در بروجن و ۴ مسوول همراه آن‌ها در جریان واژگونی اتوبوس‌شان در محور ایذه به شهرکرد جان باختند.

به دنبال این سوانح و چند سانحه‌ی مشابه دیگر با تلفات جانی کمتر، حمیدرضا مقدم‌فر، معاون فرهنگی سپاه پاسداران، در فروردین ماه سال گذشته، در گفتگو با وب‌سایت «رهیاب‌نیوز» فاش کرد که دولت دهم، «تمام پشتیبانی‌های خود را از سپاه و بسیج در بخش راهیان نور قطع کرده است».

نظرتان را بنویسید