با آزادسازی قیمت آرد بهای نان سنگک به ۱۵۰۰ تومان می‌‌رسد

Sangak-Bakery-Iran

تقاطع: رییس “اتحادیه نانوایان سنگکی” در ایران می‌گوید که در صورت آزادسازی قیمت آرد و گندم در سال جدید، بهای نان سنگک احتمالا به ۱۵۰۰ تومان افزایش خواهد یافت.

محمدرضا نظر‌نژاد، روز شنبه (۲ فروردین-۲۲ مارس) با اشاره به زمزمه‌هایی مبنی بر آزادسازی قیمت آرد و گندم در سال جدید، به خبرگزاری ایلنا گفت که نانوایی‌ها هم‌اکنون ۱۰۰ کیسه آرد را با نرخ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنند که با آزادسازی قیمت‌ها این نرخ به ۶ میلیون تومان می‌رسد و بهای نان سنگک نیز از ۶۰۰ تومان به «۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان» افزایش خواهد یافت.

آقای نظرنژاد خاطرنشان کرد که خردادماه سال گذشته «به صورت دستوری» به نانوایی‌ها اعلام شد که «شانه‌های نان سنگک کوچک‌تر و با وزن ۴۱۰ گرم به جای ۵۰۰ گرم» برای پخت در نظر گرفته و با نرخ ۶۰۰ تومان به مردم ارائه شود که این موضوع باعث کاهش کیفیت نان و افزایش «نارضایتی» مردم شده است.

به گفته‌ی وی، در حال حاضر، از یک سو، نان‌های سنگک «فاقد کیفیت و وزن استاندارد هستند»، و از سوی دیگر، نانوایی‌ها با زیان پخت می‌کنند.

گفتنی است در نخستین روزهای اسفندماه گذشته، عباس قبادی، “معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت” از پیشنهاد آزادسازی قیمت آرد و گندم به دولت خبر داد و گفت که قانون هدفمندسازی یارانه در بخش نان «تنها در سال اول اجرای این قانون» محقق شده و به دلیل اختلاف دو برابری قیمت‌ها در سال ۹۲، عملا “بی‌اثر” شده است.

او با بیان این‌که «قیمت تمام‌شده خرید هر کیلو گندم ۹۰۰ تومان است» تصریح کرد: «این محصول به نرخ ۴۶۵ تومان در اختیار کارخانجات آردسازی قرار می‌گیرد که این اختلاف قیمت سبب ایجاد رانت و فساد شده است.»

این درحالی است که این مقام ارشد دولتی، پیش‌تر در اواخر آذرماه ۹۲، با اشاره به اینکه «در لایحه بودجه سال ۹۳ ردیف جدیدی به‌عنوان یارانه نان وجود دارد»، ابراز امیدواری کرده بود که نرخ نان در سال ۹۳ “ثابت” بماند.

او گفته بود که رویکرد دولت در تنظیم بازار گندم، آرد و نان، از «فروش گندم به کارخانه‌های آرد» به «فروش آرد به نانوایی‌ها» تغییر خواهد کرد.

از سوی دیگر، اجرای قانون “هدفمندی یارانه‌ها” و فقدان سودآوری نانوایی‌ها، باعث شده که بسیاری از نانوایی‌ها در سال گذشته ناچار به تعطیلی شوند.

در همین ارتباط، رییس “اتحادیه نانوایان سنگکی” شهریورماه گذشته، با انتقاد از بی‌توجهی دولت به مشکلات این صنف، از تعطیلی بیش از ۳۰ نانوایی به دلیل افزایش هزینه‌ها و عدم سودآوری در شش ماه نخست سال ۱۳۹۲ خبر داده و افزود بود که حدود ۶۰ نانوایی سنگکی هم به صورت «نیمه‌تعطیل» درآمده‌اند.

محمدرضا نظرنژاد، با بیان این‌که قیمت هر گونی آرد بازار آزاد، ۱۰ هزار تومان بیش‌تر از آرد دولتی است، گفته بود که به دلیل کیفیت پایین آردهای دولتی، نانوایی‌های سنگکی برای بهبود کیفیت نان مجبورند آرد نول‌دار و سبوس‌دار را در بازار آزاد، تهیه و آن را با آرد دولتی مخلوط کنند.

One thought on “با آزادسازی قیمت آرد بهای نان سنگک به ۱۵۰۰ تومان می‌‌رسد

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: