مزاحمت تلفنی جزو ۱۰ اتهام نخست کشور شد؛ بیش از ۱۱ هزار شکایت از مزاحمان تلفنی در ماه بهمن

Phone-Harassment-Iran

تقاطع: به گفته‌ی یک مقام مسوول در قوه قضاییه‌ی جمهوری اسلامی، در بهمن‌ماه امسال، “مزاحمت تلفنی” جزو ده اتهام نخست در محاکم قضایی ایران بوده و در این مدت، نزدیک به دو هزار قرار مجرمیت در این خصوص صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، حمیدرضا شهریاری، رییس “مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه”، روز سه‌شنبه (۲۷ اسفند-۱۸ مارس) گفت که در دومین ماه زمستان، ۱۱ هزار و ۵۵۱ مورد شکایت در مورد مزاحمت‌های تلفنی به دادسرا‌ها ارائه شده که از میان آن‌ها، یک هزار و ۸۸۳ مورد به “صدور قرار مجرمیت” منجر شده است.

آقای شهریاری درباره‌ی ۹ اتهام دیگر این ماه نیز گفت که بیشترین شکایت مطرح‌شده به خاطر «سرقت مستوجب تعزیر»، «ضرب و جرح»، «توهین»، «صدمه غیرعمدی» و «تحقیر» بوده و بیشترین قرار نیز برای «ایراد صدمه غیرعمدی» و «نگهداری مواد مخدر» صادر شده است.

وی هم‌چنین از «مطالبه طلب»، «طلاق توافقی»، «مطالبه چک، مهریه، نفقه» و «الزام به تمکین» به عنوان بیشترین موارد دادخواست در بهمن ماه امسال نام برد.

یک روز پیش از این نیز، رضا مسعودی‌فر، سرپرست “معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم” دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد که در ۱۰ ماه نخست امسال مزاحمت‌های تلفنی پرونده شده در دادگستری این استان نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است.

او با اشاره به تشکیل پنج هزار و ۱۹ پرونده در زمینه مزاحمت تلفنی در این مدت، تاکید کرد که دادگاه‌های این استان «بدون هیچ اغماضی برخورد قاطعی با مزاحمان تلفنی خواهند داشت».

هم‌زمان، یعقوب شهبازپور، فرماندار شهرستان اهر نیز از افزایش ۵۰ درصدی مزاحمت‌های تلفنی در این استان خبر داد و گفت که «۹۰ درصد این مزاحمت‌ها از طریق اپراتور ایرانسل صورت می‌گیرد».

این درحالی است که روزنامه “اعتماد” چاپ تهران، روز سوم بهمن ماه با ارایه آماری عجیب و خیره‌کننده نوشت که فقط بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بیش از ۲۰ میلیون بار برای اورژانس، آتش‌نشانی و پلیس ۱۱۰ کشور مزاحمت تلفنی ایجاد شده است.

آرزو دهقانی، مدیر روابط عمومی اورژانس کشور در همین خصوص به “اعتماد” گفته بود که بیش از ۴۰ درصد تماس‌های کل کشور با پایگاه‌های اورژانس، مزاحمت تلفنی هستند.

او با بیان این‌که در بیشتر موارد، مزاحمان «یا پای تلفن سکوت می‌کنند یا در گوشی تلفن جیغ می‌زنند» خاطرنشان کرده بود که «۹۵ درصد اپراتورهای تلفن، خانم هستند» که «مزاحمت‌های خاصی» برای آن‌ها ایجاد می‌شود.

نظرتان را بنویسید