تصویری: ارایه لباس به شیوه «شوهای غربی» در جشنواره دولتی مد و لباس در ایران

Governmental-Fashion-Show-Iran-11

تقاطع: نحوه‌ی نمایش لباس در مراسم اختتامیه سومین جشنواره‌ی دولتی مد و لباس در ایران که روز یکشنبه (۲۵ اسفند-۱۶ مارس) با حضور وزیر ارشاد و شماری از مقامات ارشد این وزارت‌خانه در “تالار وحدت” تهران برگزار شد، با انتقاد خبرگزاری متعلق به “بسیج دانشجویی” روبه‌رو گردید.

«خبرگزاری دانشجو» در گزارشی از این مراسم، نوشت که «تمام المان‌های شوهای غربی» در ارایه‌ی «لباس‌های چرم و جین موسسه چرم پارس» رعایت شده بود به طوری‌که «سالن تاریک شده و نورهای متمرکز در افرادی که شُو را اجرا می کردند انداخته شده بود؛ هم‌چنین آهنگ تندی که چندان با فرهنگ ایرانی-اسلامی هم‌خوانی ندارد در سالن پخش می‌شد».

این خبرگزاری تنها تفاوت لباس‌های ارایه‌شده در این شو با «مُد غربی» را در استفاده از «چرم حلال» در محصولات دانست و در عین حال اضافه کرد که مدل‌های اجراکننده‌ی شو، مانند مدل‌های غربی مانند “گربه‌” راه نمی‌رفتند.

گزارش «خبرگزاری دانشجو»، با اشاره به بخش دوم مراسم که به «شوی لباس برگزیده‌های جشنواره» اختصاص داشت، خاطرنشان کرده که هرچند «این بخش از شُو، بیشتر رنگ و بوی ایرانی داشت» اما «طراحی‌های که برگزیده شده بودند به لباس‌های ملی و دینی شباهتی نداشت».

این در حالی است که مقامات دولتی و انتظامی درگیر در برگزاری این جشنواره، تاکید کرده‌اند که مواردی هم‌چون “کت‌واک” (Cat Walk) و “آرایش زنان” در آن ممنوع بود و تمام مراحل آن طبق نظر رهبر جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شده بود.

به نوشته‌ی خبرگزاری “ایسنا”، حمید قبادی، دبیر این جشنواره،  در جریان مراسم روز پایانی آن، با تاکید بر این‌که تمامی اقدامات انجام‌شده، از “فراخوان” تا “ارائه” و “نمایش” آثار، «مبتنی بر اصول ایرانی-اسلامی بوده»، گفت که این موارد شامل نکاتی بوده که در سخنان رهبر جمهوری اسلامی هم «بر آن‌ها تاکید شده است».

هم‌زمان با برگزاری این مراسم، سعید منتظرالمهدی، “معاون اجتماعی” نیروی انتظامی نیز در گفتگو با پایگاه خبری “پلیس” با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی یکی از «ارکان تعیین صلاحیت فردی و انتظامی» و «صدور مجوز» در مورد برگزارکنندگان جشنواره و متصدیان آن است، گفت: «هر کجا که سیاست‌گذاری‌ها متوجه پوشش ایرانی-اسلامی باشد، ناجا نیز وارد عمل می‌شود.»

آقای منتظرالمهدی که خود نیز در مراسم اختتامیه این جشنواره حضور داشت، درباره شیوه معرفی لباس‌ها گفت که تقلید شیوه‌های اجرا به سبک غربی نظیر “”کت‌واک (Cat Walk) ممنوع است و مجری نمایش نیز باید طراحی و اجرا به سبک ایرانی را متناسب با هویت “ملی” و “اسلامی” انجام دهد.

وی اضافه کرد که مانکن مرد ایرانی باید «فاقد هرگونه آرایش غیرمتعارف مو و چهره» که به گفته‌ی او «مروج الگوی غیر ایرانی و نامتجانس با عرف و سنت‌های اسلامی است»، باشد و مانکن زن نیز «فاقد هرگونه آرایش چهره» و «ملزم به رعایت کامل حجاب در پوشش» و «عفاف در رفتار» است.

در همین حال، خبرگزاری “مهر”، متعلق به “سازمان تبلیغات اسلامی”، روز دوشنبه (۲۶اسفند) در گزارشی از این جشنواره با اشاره به این‌که قیمت برخی از مانتوهای مورد تایید وزارت ارشاد، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هرار تومان بود نوشت که اغلب این مانتو‌ها در مانکن‌هایی با «قد بلند» و «حجاب کامل» عرضه شده بودند و در طراحی آن‌ها از پارچه‌های خاتم استفاده شده بود.

این گزارش اضافه کرده که اگرچه در عنوان این جشنواره، کلمه «بین‌المللی» به چشم می‌خورد اما «حتی در طبقات بالای تالار وحدت نیز نشانی از لباس کشورهای دیگر» وجود نداشت.

گفتنی است، حمید قبادی، دبیر “کارگروه سامان‌دهی مد و لباس” در “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی”، دو هفته پیش در گفتگو با خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، از «برگزاری دوره‌های آموزش مدلینگ» در ایران، منطبق با «اصول و مقررات دینی» و با حفظ «تمام شئونات اسلامی» خبر داده و گفته بود که این کارگروه قصد دارد «بانک اطلاعات مدلینگ» را نیز راه‌اندازی کند.

وی همچنین افزوده بود مدل‌هایی که مورد تأیید “کارگروه سامان‌دهی مد و لباس” قرار بگیرند، «کارت صلاحیت دریافت می‌کنند».

تلاش برای «دولتی» و «اسلامی» کردن مدلینگ در ایران در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران، گزارش‌هایی را در انتقاد از شدت یافتن فعالیت مانکن‌ها و مدل‌های زیرزمینی در تهران و شهرهای بزرگ ایران منتشر کرده‌اند.

در یکی از آخرین این گزارش‌ها، خبرگزاری مهر، روز ۱۹ بهمن‌ماه، در گزارشی از گسترش فعالیت “شوهای لباس” و “مزون‌های زیرزمینی” در تهران، نوشت که قیمت برخی از مانکن‌های لباس در تهران، بر اساس معیارهایی چون «زیبایی»، «اندام» و «شهرت»، به روزانه یک میلیون تومان می‌رسد.

نظرتان را بنویسید