عصبانیت مقامات ارشد جمهوری اسلامی از گزارش حقوق بشری دبیر کل سازمان ملل

Rouhani-Ban-Ki-Moon

تقاطع: اظهارات صریح دبیرکل سازمان ملل مبنی بر عمل نکردن دولت جدید ایران به وعده‌هایش درباره بهبود سطح آزادی و حقوق بشر، با واکنش مقامات ارشد حکومتی و دولتی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است. در تندترین این واکنش‌ها، صادق و علی لاریجانی، روسای قوای قضاییه و مقننه حکومت ایران، وی را «ابزار دست امریکا» و سخنانش را «دروغی بزرگ» و «تهمت» خواندند.

به گزارش خبرگزاری “رویترز”، ‌بان کی.مون روز سه‌شنبه (۲۰ اسفند-۱۱ مارس) در گزارشی به شورای حقوق بشر این سازمان، گفت که دولت حسن روحانی در عمل به وعده‌های دوران مبارزات انتخاباتی‌اش «مبنی بر بهبود سطح آزادی بیان شکست خورده است» به گونه‌ای که «هیچ بهبودی قابل اعتنایی در زمینه حفظ و ایجاد آزادی بیان و عقیده در ایران دیده نمی‌شود».

آقای بان، با ابراز نگرانی از افزایش آمار اعدام در ایران طی ماه‌های اخیر گفت که گرچه بیشتر افرادی که اعدام شدند، “مجرمان مربوط به مواد مخدر” بوده‌اند اما در میان آن‌ها نام شماری از “فعالان سیاسی” و “اقلیت‌های قومی” نیز دیده می‌شود.

او افزود: «دولت جدید ایران نگرش خود را نسبت به مجازات اعدام تغییر نداده است و این‌گونه به نظر می‌رسد که در این زمینه، رویکرد دولت‌های پیشین را دنبال می‌کند.»

وی هم‌چنین با انتقاد از آمار زیاد زندانیان سیاسی، روزنامه‌نگاران و وکلای در بند از جمله آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده، تاکید کرد که دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی نیز هم‌چنان «بدون برگزاری دادگاه و اعلام شدن جرم‌شان در حصر به سر می‌برند».

دبیرکل سازمان ملل از مقامات تهران خواست تا این دو نفر را فورا آزاد و امکان دسترسی به خدمات مناسب پزشکی برای آن‌ها را فراهم کنند.

در واکنشی تند به این سخنان، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، دیروز چهارشنبه (۲۱ اسفند)، در جلسه‌ی «مسوولان عالی قضایی»، با بیان این‌که «امور داخلی ایران به دیگران ارتباطی ندارد» گفت: «ما نگرانیم که بحث هسته‌ای بهانه‌ای و قدمی برای دخالت‌های آنان در دیگر امور داخلی کشورمان باشد.»

صادق لاریجانی اعدام زندانیان سیاسی را نیز “دروغ دشمنان” توصیف کرد و افزود: «اگر حقیقت می‌گویید اسامی زندانیان سیاسی اعدام‌شده و یا افرادی از اقلیت‌های مذهبی را که به صرف اقلیت مذهبی بودن اعدام شده‌اند، اعلام کنید.»

او در عین حال اضافه کرد که  «هر کس اسلحه به دست بگیرد و در مقابل مردم و نظام بایستد مجازات خواهد شد حال می‌خواهد آن فرد اقلیت مذهبی یا شیعه اثنی‌عشری باشد».

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز چهارشنبه‌شب در سخنانی در شهرستان کازرون، گزارش بان کی.مون در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را «مملو از حرف‌های ناثواب و تهمت» دانست و گفت: «تصور نمی‌شد دبیرکل سازمان ملل گزارشی این‌قدر سست ارائه دهد و این‌گونه تصور می‌شود که این گزارش از موساد و سیا گرفته و قرائت شده است.»

او با بیان این‌که سازمان ملل به جای حل مشکلات جهان، دچار «پوچی سیاسی» شده، خطاب به بان کی.مون گفت: «شما در یک کشور مسیحی هستید و یک دموکراسی با مشکلات خودش را ایجاد کرده‌اید و ما یک کشور اسلامی با نظام حقوقی هستیم؛ شما هم‌جنس‌گرایی و به گونه‌ای وحشی‌گری مدرن را آزاد کرده‌اید و دلیلی ندارد چنین دموکراسی را ایجاد کنیم.»

در واکنشی دیگر به سخنان دبیرکل سازمان ملل، علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی، وی را «وابسته به امریکا» خواند و گفت که او «تا امروز شخصیت مستقلی از خود نشان نداده است».

به گزارش ایسنا، آقای ولایتی، روز چهارشنبه و در حاشیه‌ی یک همایش، از بان کی.مون به عنوان «ناتوان‌ترین دبیرکل در تاریخ سازمان ملل از سال ۱۹۴۵ تا کنون» نام برد و افزود: «او هیچ ویژگی ندارد جز این‌که عامل و ابزار دست آمریکایی‌ها باشد.»

در این میان، شاید ملایم‌ترین واکنش به سخنان دبیرکل سازمان ملل را سخن‌گوی دولت روحانی گرفته باشد.

محمدباقر نوبخت، روز چهارشنبه و پس از پایان جلسه‌ی هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: «رسما اعلام می‌کنم هیچ تعهدی به مجامع جهانی نداریم که آقای بان‌کی‌مون بخواهد بگوید به تعهدات‌مان عمل نکرده‌ایم. تمام تعهدات ما به مردم خودمان است.»

این واکنش‌ها در حالی است که روز سه‌شنبه (۲۰ اسفند)، مسوول امور حقوق بشر در دولت آلمان، در گفتگویی با بخش فارسی دویچه‌وله خاطرنشان کرد که «از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، عملا تغییری در حوزه حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران ایجاد نشده است».

کریستوف اشترسر، با تاکید بر این‌که باید فشار بر دولت ایران برای رعایت حقوق بشر بیشتر شود، از “چندین نامه” دولت آلمان به مقام‌های تهران در این زمینه طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر خبر داد و گفت که دولت متبوعش به شرکت‌های آلمانی که قصد دارند «بدون در نظرگرفتن وضعیت حقوق بشر، در ایران قرارداد ببندند و فعالیت کنند»، “هشدار” داده است.

نظرتان را بنویسید