گزارش تصویری سی.ان.ان از «زندگی دوگانه جوانان ایرانی»

Kaveh_Rostamkhani_iran_editorial_006

تقاطع: وب‌سایت شبکه‌ی خبری سی.ان.ان، در گزارشی تصویری، به زندگی دوگانه‌ی جوانان ایرانی پرداخته است. در تصاویر این گزارش که توسط فتوژورنالیست ایرانی-آلمانی، کاوه رستم‌خانی، گرفته شده، بخشی از زندگی دختران و پسران ایرانی نشان داده می‌شود که غالبا از دید مردم سایر کشورها پنهان مانده است. بخشی که با تبلیغات حکومتی از ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی تفاوتی آشکار دارد.

با این حال، نویسنده‌ی گزارش سی.ان.ان، با بیان این‌که «امروزه، بسیاری از جوانان ایرانی دو گونه زندگی دارند»، معتقد است که آن‌ها در تلاقی فرهنگ شرق و غرب گرفتار شده‌اند.

او می‌نویسد: «بسیاری از جوانان بیست‌وچندساله‌ی طبقه‌ی متوسط در ایران، که به خاطر علاقه‌شان به برندهای لباس و مدگرایی‌شان شناخته می‌شدند، به دنبال ادعاهای گسترده در خصوص تقلب در انتخابات سال ۲۰۰۹، علیه رییس پیشین جمهوری اسلامی، محمود احمدی‌نژاد تظاهرات کردند. اما پس از سرکوب حکومتی شدید، جنبش سبز آن‌ها رنگ باخت و به حاشیه‌ی فضای سیاسی ایران رفت.»

این گزارش اضافه می‌کند که «برای حامد رستم‌خانی، این بهترین زمان برای اجرای یک پروژه‌ی عمیقا شخصی بود تا زندگی جوانان ایرانی را مستند کند».

رستم‌خانی می‌گوید: «اگر من در خیابان‌های تهران شلوار جین نمی‌پوشیدم ممکن بود از من سوال شود که آیا از حامیان محافظه‌کاران دست راستی هستم.»

او ادامه می‌دهد: «من هم از نسل همین جوانان بعد از انقلاب هستم. این بود که از خودم پرسیدم که اگر ایران را ترک نکرده بودم، زندگی‌ام چه شکلی می‌شد؟!»

این عکاس-روزنامه‌نگار، در یک ماه حضورش در ایران در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، به دنبال آن رفت که به زندگی خصوصی جوانان طبقه متوسط ایرانی دسترسی پیدا کند.

هرچند که با رعایت نکردن قوانین جمهوری اسلامی و نیز برخی آسان‌گیری‌ها در سیستم، گروه‌هایی از دختران می‌توانند در کافه‌ها قلیان بکشند و یا زوج‌های جوان می‌توانند در تپه‌های خلوت و آرام مشرف به تهران، یکدیگر را در آغوش بگیرند، اما بیشتر جوانان هم‌چنان می‌ترسند که غریبه‌ها را به پارتی‌های راک‌اندرول و شلوغ خود راه بدهند.

اما رستم‌خانی خاطرنشان می‌کند که هدفش رفتن به حوزه‌ خصوصی این جوانان بود، جایی که در آن ‌می‌توانست اوقات فراغت و تفریحات‌شان را ببیند: « نه تنها، رفتارها در این حوزه، کاملا متفاوت از رفتارهای فضای عمومی است که حتی کلماتی که زنان و مردان در حوزه عمومی استفاده می‌کنند کاملا فرق می‌کند چرا که فقط می‌خواهند “سلامت اخلاقی”‌شان را حفظ کنند.»

این گزارش می‌نویسد: «پشت دیوارهای مجتمع‌های خصوصی و ویلاها، این جوانان، سیگار می‌کشند، مشروب می‌خورند و می‌رقصند. رفتارهایی که بیشتر، شکلی از بیان فردی هستند تا این‌که مقاومتی جمعی آشکار در برابر مقامات محافظه‌کار باشند. دختران ایرانی، دور از چشمان مراقب “پلیس اخلاقی”، با هم از یک سیگار می‌کشند و با دوستان مردشان، دل و قلوه می‌دهند. اما وقتی زمان تجمل و خودبزرگ‌بینی می‌رسد، این کشته‌مرده‌های برندهای معروف، می‌خواهند فقط خودشان در کانون توجه باشند.»

لنز دوربین رستم‌خانی، شماری از این «تقریبا شورشی‌ها» را که با حسرت تصاویر مربوط به قیام‌های کشورهای عرب را در فیسبوک “لایک” می‌زنند ثبت کرده است. هرچند که فعالیت سیاسی آن‌ها، به سختی از این کار فراتر می‌رود.

One thought on “گزارش تصویری سی.ان.ان از «زندگی دوگانه جوانان ایرانی»

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: