گزارش تقاطع از واکنش‌ها به یک دیدار؛ «دزدانه»، «زشت»، «مداخله‌گرایانه» و «بدتر از کاپیتولاسیون»

ashton_mohammadi_Gohar-Eshghi-2

تقاطع: واکنش‌ مقامات حکومت ایران به دیدار کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مادر ستار بهشتی و شماری از فعالان حقوق زنان در جریان دیدار اخیرش از ایران، هم‌چنان ادامه دارد. در تازه‌ترین این واکنش‌ها، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، امروز چهارشنبه (۲۱ اسفند-۱۲ مارس)، با «دزدانه» خواندن این دیدار، آن را اقدامی «بسیار زشت» دانست و خواهان «توجه» و «دقت نظر» وزارت اطلاعات به این موضوع شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای لاریجانی، با بیان این‌که «اگر می‌خواستند ملاقاتی کنند باید طبق پروتکل از قبل به وزارت خارجه اطلاع می‌دادند»، گفت: «این‌که دوستانه ملاقاتی کنند دون شأن اروپایی‌ها است.»

او در عین حال، مقایسه‌ی این دیدار با قانون “کاپیتولاسیون” را که از سوی مهدی کوچک‌زاده عضو تندروی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته بود، رد کرد.

آقای کوچک‌زاده، روز چهارشنبه، در یک «اخطار قانون اساسی» ، خطاب به علی لاریجانی گفت: «می‌دانید که در قضیه کاپیتولاسیون می‌خواستند اتباع آمریکایی را از رسیدگی قضایی در ایران معاف کنند، حال به نظر من این‌طور می‌آید رفتاری که نماینده اروپا در ایران انجام داد بدتر از کاپیتولاسیون است.»

به گزارش “فارس”، او با بیان این‌که «کشور ایران مستقل است و مستعمره یک مشت کشور اروپایی نیست» افزود که «این کوتاهی از وزرای اطلاعات و خارجه پذیرفتنی نیست».

یک روز پیش از این، این خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران، متن سوال بیش از ۲۰ عضو مجلس شورای اسلامی از محمود علوی، وزیر اطلاعات، در خصوص دیدار کاترین اشتون با نرگس محمدی، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر و دیگر فعالان زن را منتشر کرد.

ashton_mohammadi_Gohar-Eshghi-1

امضاکنندگان این نامه از خانم محمدی به عنوان «محکوم فتنه آمریکایی ۸۸» یاد کرده و نوشته‌اند که «کانون مدافعان حقوق بشر آمریکایی، وظیفه و هدف اصلی خود را دفاع از متهمان فتنه و جواسیس قرار داده است و عمده اقدامات این کانون مخالفت با برخی قوانین و احکام اسلامی و حمایت از محکومین امنیتی و مخالفان نظام است».

آن‌ها، از وزیر اطلاعات پرسیده‌اند که چرا با وجود صدور دعوت‌نامه‌ی رسمی از سوی کاترین اشتون برای نرگس محمدی، از انجام این دیدار در سفارت اتریش جلوگیری نشده است.

روز سه‌شنبه (۲۰ اسفند) هم‌چنین، علی‌اکبر ولایتی، وزیر اسبق امور خارجه جمهوری اسلامی و مشاور ارشد کنونی علی خامنه‌ای در امور بین‌الملل، در حاشیه‌ی یک سخنرانی، این دیدار را «خارج از عرف دیپلماتیک» خواند و مدعی شد: «بدون تردید مورد قبول ملت ایران نخواهد بود که به کسانی که در فتنه ۸۸ فعال بودند و علیه نظام جمهوری اسلامی ایران کار کرده‌اند رجوع شود.»

در همین روز، “کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی” مجلس شورای اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای، این دیدار را «دخالت آشکار در امور داخلی کشور» دانست و از وزارت خارجه خواست تا «از اقدامات غیرقابل تحمل و مداخله‌گرایانه» هیأت‌هایی که به ایران سفر می‌کنند، جلوگیری کند.

خبر و تصویر دیدار مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با شماری از فعالان زن و نیز گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی -وبلاگ‌نویسی که زیر شکنجه در بازداشت کشته شد- نخستین بار توسط بی.بی.سی فارسی منتشر شد.

کاترین اشتون، در بیانیه‌ی خود در پایان سفرش به تهران نیز با اشاره به این دیدار گفت: «کسی نباید تعجب کند که در سفر من تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود، با فعالان زن درباره شرایط زنان در ایران گفتگو کردم؛ فعالیت‌هایی که از روزنامه‌نگاری تا کمک به پناهندگان افغان، بخش‌های مختلف جامعه مدنی را در بر می‌گیرد.»

به دنبال آن بود که سه خبرگزاری فارس، تسنیم، و نسیم، وابسته به سپاه پاسداران، در کنار خبرگزاری “خانه ملت”، متعلق به مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با چهره‌های تندروی نزدیک به جبهه پایداری، هم‌چون روح‌الله حسینیان، حمید رسایی، مهرداد بذرپاش و قاسم روان‌بخش، از یک سو، کاترین اشتون و اتحادیه اروپا و از سوی دیگر، دولت و وزارت خارجه‌ را مورد حملات شدید لفظی قرار دادند.

این در حالی است که مرضیه افخم، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی در یکی از نخستین واکنش‌های رسمی به دیدار کاترین اشتون با فعالان زن، از این دیدار انتقاد کرد و ضمن «هماهنگ‌نشده» و «غیررسمی» خواندن آن، گفت که «در همین زمینه به سفارت اتریش در تهران تذکر رسمی داده شده است».

Javan-Daily-Censored-Gohar-Eshghi-Sattar-Beheshti-Picture

در این میان، روزنامه‌ی جوان، متعلق به سپاه پاسداران، که روز سه‌شنبه، گزارش سیاسی خود را به این موضوع اختصاص داده بود، تصویر مادر ستار بهشتی را از عکس این دیدار حذف کرد.

هرچند که شدت انتقادها نسبت به این اقدام، “جوان” را وادار کرد تا با انتشار توضیحی، عمل خود را در حذف تصویر گوهر عشقی توجیه کند.

این روزنامه‌ در شماره‌ی امروز چهارشنبه خود نوشت: «از آنجا که در دیدار مورد نظر، مادر ستار بهشتی نیز حضور داشت و روزنامه جوان هرگز بنا نداشته ایشان را به عنوان فتنه‌گر معرفی نماید، لاجرم مجبور شد‌ تصویر این مادر محترم را از عکس گزارش یادشده حذف نماید تا شائبه فتنه‌گر بودن وی در ذهن مخاطب ایجاد نشود.»

و سرانجام این‌که، بر اساس فراخوانی یک تشکل دانشجویی حامی حکومت، از دقایقی قبل (بعدازظهر چهارشنبه ۲۱ اسفند)، تجمعی در مقابل سفارت اتریش، که میزبان ملاقات کاترین اشتون و فعالان زن بود، آغاز شده که آن‌گونه که خبرگزاری “تسنیم” گزارش کرده، «نیروهای امنیتی برای محافظت از سفارت اتریش مانع از نزدیک شدن دانشجویان به این سفارت شده‌اند».

پیش از سفارت اتریش، با صدور اطلاعیه‌ای که بر روی وب‌سایت این سفارت قرار گرفته بود، از تعطیلی فعالیت‌های خود در روز چهارشنبه (امروز) خبر داده بود.

One thought on “گزارش تقاطع از واکنش‌ها به یک دیدار؛ «دزدانه»، «زشت»، «مداخله‌گرایانه» و «بدتر از کاپیتولاسیون»

  1. منظور آقاای کوچک‌زاده،

    با بیان این‌که «کشور ایران مستقل نیست و مستعمره یک مشت کشور اروپایی هست » افزود که «این کوتاهی از ….

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: