افزایش ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت کالا‌ها و خدمات با مصوبات دولتی

Inflation-Iran

تقاطع: خبرگزاری تسنیم، در گزارشی از افزایش بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت کالاها و خدمات هم‌چون آب، برق، بلیط اتوبوس و هواپیما و کارمزد جایگاه‌های سوخت در ماه‌های اخیر خبر داده است.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه (۲۰ اسفند-۱۱ مارس) نوشت که دولت و دستگاه‌های دولتی در کنار “فقدان نظارت‌های لازم بر بازار” که موجب «گرانی‌های غیررسمی بسیاری از کالاها و خدمات» شده، طی ۳ ماه گذشته با تصویب مصوبات متعدد، به «نارضایتی مردم از موج گرانی‌ها» دامن زده‌اند.

این گزارش از جمله با اشاره به مصوبه جلسه روز ۱۸ اسفندماه شورای اقتصاد خاطرنشان کرده که «کارمزد جایگاه‌های CNG خصوصی که قبلاً ۴۰۰ ریال بود» با افزایش “۱۰۰درصدی” به “۸۰۰ ریال” و کارمزد جایگاه‌های شهرداری نیز از ۴۰۰ به ۷۰۰ ریال افزایش یافته است.

چهار روز پیش‌تر نیز طبق مجوز “سازمان راهداری، شرکت آزادراه تهران پردیس”، مبلغ عوارض این آزادراه «با حدود ۴۰ درصد افزایش از ۱۸۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد» آن هم درحالی که قرار بود این افزایش قیمت، از ابتدای سال آینده اجرا شود.

هم‌چنین در جلسه روز ۱۲ اسفندماه هیات دولت، افزایش ۲۰ درصدی نرخ تعرفه‌های آب شهری و روستایی و خدمات دفع فاضلاب تصویب شد و این افزایش قیمت، از بهمن‌ماه محاسبه شده و قرار است در قبوضی که در ابتدای سال جاری به دست شهروندان می‌رسد، لحاظ شود.

این در حالی است که پیش‌تر، بر اساس مصوبه جلسه روز ۳۰ بهمن ماه هیأت دولت، وزارت نیرو اجازه یافته بود تا از اول بهمن‌ماه، «متوسط قیمت فروش هر کیلووات ساعت را بدون تغییر ساختار تعرفه‌ها از ۴۳۰ ریال به ۵۳۳.۲ ریال افزایش دهد». به دنبال آن، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، از اعمال افزایش ۲۴ درصدی قیمت برق از آغاز اسفندماه خبر داد.

روز ۷ اسفندماه نیز با مجوز “وزارت راه و شهرسازی” و “سازمان راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای”، نرخ پیش‌فروش بلیط اتوبوس برای نوروز ۹۳، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت.

این درحالی است که اواخر آذرماه گذشته، با مجوز شرکت راه‌آهن، بهای بلیط قطار تهران-پرند در ساعات مختلف بین ۶۶ تا ۸۷ درصد افزایش پیدا کرد.

در آذرماه هم‌چنین، “شرکت پشتیبانی امور دام” با «مجوز دولت»، قیمت نهاده دام را از روز ششم مهرماه افزایش داد تا قیمت ذرت از ۷۰۰  به ۸۶۰ تومان و قیمت سویا از ۱۰۵۰ به ۱۶۵۰ تومان افزایش یابد.

خبرگزاری “تسنیم”، اضافه کرده که در کنار این گرانی‌ها، روز ۲۶ بهمن‌ماه، با مجوز “شورای پول و اعتبار”، نرخ سود بانکی از آذرماه سال جاری در اغلب بانک‌های دولتی و خصوصی تا ۲۶ درصد افزایش یافت.

این در حالی است که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی در یکی از آخرین وعده‌هایش درباره کنترل گرانی، روز ۷ اسفندماه در سخنانی در جمع مردم جاسک، کنترل گرانی را به “سال آینده” موکول کرد و گفت: «سال آینده تورم را به ۲۵ درصد کاهش خواهیم داد.»

نظرتان را بنویسید