حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی از طالبان هم‌زمان با صرف میلیون‌ها دلار برای افزایش نفوذ در دولت افغانستان

afghanistan-ghazni-checkpoint

تقاطع: یک مقام امنیتی بلندپایه امنیتی افغانستان می‌گوید که در حال حاضر، جمهوری اسلامی نه تنها از “بیشترین نفوذ” در دولت این کشور برخوردار است که طی سال‌های اخیر، با طالبان نیز «روابط بسیار نزدیکی» را برقرار کرده است.

روزنامه سوییسی “نو زوریخر زیتونگ” (Neue Zürcher Zeitung) در شماره روز شنبه (۱۷ اسفند-۸ مارس) خود از قول یک مقام امنیتی افغانستان که نخواست نامش فاش شود نوشت که «امروزه نفوذ ایران در میان وزرا و اعضای پارلمان افغانستان بیش از هر کشور دیگری است».

بر پایه این گزارش تفصیلی، طی سال‌های اخیر “بنیاد امام‌خمینی” میلیون‌ها دلار در نهادهای مذهبی و برنامه‌هایی برای کمک اقتصادی به افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و هم‌زمان کوشیده تا نفوذ خود را در دولت حامد کرزی افزایش دهد به طوری‌که هم‌اکنون، شماری زیادی از اعضای کابینه به ویژه وابستگان “حزب اسلامی افغانستان”، منافع دولت ایران را نمایندگی می‌کنند و در مقابل، مبالغ هنگفتی پاداش می‌گیرند.

 گزارش روزنامه‌ی پرتیراژ سوییسی، هم‌چنین به خبر دریافت “یک چمدان پول نقد” توسط حامد کرزای از حکومت ایران که در سال ۲۰۱۰ فاش شد، اشاره کرده است.

این روزنامه‌ی آلمانی‌زبان هم‌چنین با بیان این‌که «حکومت تهران و نیروهای طالبان “از لحاظ ایدئولوژیک” علایق مشترکی ندارند» و «طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ و در دوران حکومت طالبان بر افغانستان، از روابط بسیار سردی برخوردار بودند» اضافه کرده که دشمن مشترکی به نام “امریکا” باعث روابط بسیار نزدیک و تنگاتنگ آن‌ها از سال‌ ۲۰۰۶ شد به گونه‌ای که «نیروهای طالبان در سال ۲۰۱۲ دفتر نمایندگی خود را در شهر زاهدان در شرق ایران افتتاح کردند».

مقام بلندپایه امنیتی افغانستان به این روزنامه می‌گوید که این همکاری «نمی‌توانست بدون رضایت دولت پاکستان شکل گیرد».

یک فرمانده محلی طالبان در استان “غزنی” در شرق افغانستان در نیز در گفتگو با این روزنامه، دریافت پول‌ و سلاح‌های مدرن روسی را از رابط‌های این گروه در ایران تایید می‌کند و می‌گوید در هر زمستان، نیروهایش را برای آموزش به ایران می‌فرستد.

او می‌گوید که پول‌ها از طریق کانال‌های خصوصی به کابل فرستاده می‌شود.

گفتنی است افشای همکاری نزدیک ایران و طالبان در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر نیز گزارش‌هایی مبنی بر هم‌کاری تهران با گروه‌های تندروی سلفی در کشور “سوریه” منتشر شده بود.

روزنامه امریکایی “وال‌استریت ژورنال”، روز ۱۷ بهمن (۶ فبریه) به نقل از “وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا” گزارش داد که عناصری در دولت یا نیروهای نظامی ایران، از طریق مرز ترکیه با سوریه، حمایت‌های مالی و نیروهای انسانی خود را برای حمایت از یک گروه‌ شبه‌نظامی تندروی وابسته به القاعده در سوریه به نام جبهه النصره اعزام می‌کند.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه‌داری امریکا، هم‌چنین، «سه عضو رسمی سپاه پاسداران» را به دلیل حمایت از نیروهای طالبان در افغانستان مشمول تحریم قرار داده است. این وزارت‌خانه، یک فرد ازبک و از اعضای القاعده به نام “جعفر الازبکی” را نیز که زیر نظر حکومت تهران، نیروهای نظامی وابسته به القاعده را به کشورهایی هم‌چون پاکستان و افغانستان منتقل می‌کرد، مشمول تحریم قرار داده بود.

در واکنش به این گزارش و گزارش‌های مشابه دیگر، جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در جریان اجلاس داووس در ماه فبریه (بهمن)، گفته بود: «این کاملا ادعایی غیرطبیعی است که ایران در حالی که از جمله اهداف حملات تروریستی القاعده بوده است، بخواهد با آنها هم‌کاری کند.»

نظرتان را بنویسید