وزارت ارشاد دوره‌های آموزش مدلینگ برگزار می‌کند؛ صدور «کارت صلاحیت» برای مدل‌های تاییدشده

Islamic-Modeling-Iran

تقاطع: دبیر “کارگروه ساماندهی مد و لباس” در “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” از «برگزاری دوره‌های آموزش مدلینگ» در ایران، منطبق با «اصول و مقررات دینی» و با حفظ «تمام شئونات اسلامی» خبر داد و گفت که این کارگروه قصد دارد «بانک اطلاعات مدلینگ» را نیز راه‌اندازی کند.

حمید قبادی روز دوشنبه (۱۲ اسفند-۳ مارس) در گفتگو با خبرگزاری “فارس”، از افرادی که به گفته‌ی او با «ادعای مدل بودن»، تصاویرشان در «مجلات زیرزمینی» منتشر می‌شود و «مخفیانه در شوهای لباس حضور می‌یابند» انتقاد کرد و گفت که این افراد «نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشور دیگری هم، ویژگی مدل را ندارند» چرا که «۱۰ نوع عمل جراحی در صورت و انواع تزریق‌ها در مدلینگ مردود است».

وی با بیان این‌که در زمینه مدلینگ باید «بر اساس واقعیت‌های جامعه» تصمیم‌گیری شود و «پاک کردن صورت مسأله در این مورد کارگشا نیست»، اعلام کرد مدل‌هایی که مورد تأیید “کارگروه ساماندهی مد و لباس” قرار بگیرند، «کارت صلاحیت دریافت می‌کنند».

آقای قبادی در عین حال تاکید کرد که به منظور جلوگیری از «سوءاستفاده‌»ها، این موضوع را باید «در مسیر شرعی و عرفی در جامعه حل کرد».

دبیر “کارگروه ساماندهی مد و لباس” با اشاره به راه‌اندازی “مرکز آموزش مدلینگ” در «آینده‌ای نزدیک» تصریح کرد که این مرکز، در زمینه‌های مختلفی چون «تربیت مربی، مدل، و موسسات به کارگیری مدل‌ها» همرا با «حفظ تمام شئونات اسلامی» فعالیت خواهد کرد.

این مقام مسوول در وزارت ارشاد، در پایان، با تاکید بر این‌که «قرار نیست» استفاده‌ از مدل‌ها به «شیوه‌ی کشورهای دیگر» باشد، گفت که ساماندهی مدلینگ در سه بخش «زنان»، «مردان» و «کودکان» خواهد بود.

گفتنی است چندی پیش، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به «استفتاء» “کارگروه ساماندهی مد و لباس” مبنی بر احتمال «ایراد شرعی» فعالیت تبلیغاتی زنان و مردان در «ترویج پوشش‌های مناسب و مورد تأیید اسلامی» در «جراید» و «رسانه‌های مورد تأیید» گفته بود که چنین فعالیتی «با حفظ پوشش کامل و حریم ضوابط شرعی و مقررات اسلامی، مانعی ندارد».

در همین حال، در آخرین روزهای بهمن ماه، اولین مجله دارای مجوز در حوزه‌ی مدلینگ در ایران با عنوان “اشراق” در ۱۰۰ صفحه منتشر شد.

آزاده حسین‌شاهی، دبیر تحریریه این مجله با بیان اینکه «تاکنون مجله‌ای در حوزه مدلینگ در ایران نداشته‌ایم و هرچه بوده به خیاطی و آموزش دوخت لباس پرداخته است» به خبرگزاری “ایسنا” گفته بود که مطالب این مجله به گفتگو با «مدل‌ها و طراح‌های لباس‌» و نیز گزارش‌هایی از «وضعیت پوشاک در ایران» اختصاص خواهد داشت.

او هم‌چنین از توزیع این مجله در کل تهران، ۱۰ مرکز استان و شهرهای سلیمانیه‌ و اربیل (عراق) و دبی (امارات) خبر داده بود.

گفتنی است تلاش برای «دولتی» و «اسلامی» کردن مدلینگ در ایران در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران، گزارش‌هایی را در انتقاد از فعالیت مانکن‌ها و مدل‌های زیرزمینی در تهران و شهرهای بزرگ ایران منتشر کرده‌اند.

در یکی از آخرین این گزارش‌ها، خبرگزاری مهر، روز ۱۹ بهمن‌ماه، در گزارشی از گسترش فعالیت “شوهای لباس” و “مزون‌های زیرزمینی” در تهران، از این‌که وب‌سایت این شوهای لباس، فیلتر نیست و حتی «شماره حساب»، «آدرس» و «تلفن» آن‌ها نیز مشخص است، انتقاد کرد.

این خبرگزاری متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی، از جمله نوشته بود که قیمت برخی از مانکن‌های لباس در تهران، بر اساس معیارهایی چون «زیبایی»، «اندام» و «شهرت»، به روزانه یک میلیون تومان می‌رسد.

One thought on “وزارت ارشاد دوره‌های آموزش مدلینگ برگزار می‌کند؛ صدور «کارت صلاحیت» برای مدل‌های تاییدشده

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: