یک چهارم جمعیت ایران و ۳۴ درصد تهرانی‌ها «بیمار روانی» هستند

Street-Fight-Iran

تقاطع: رییس “انجمن علمی روان‌پزشکان ایران” می‌گوید که حدود یک‌چهارم جمعیت بزرگ‌سال ایران “بیمار روانی” محسوب می‌شوند و یک درصد جمعیت کشور نیز به بیماری‌های روانی شدید مبتلا هستند.

دکتر احمد جلیلی، روز یکشنبه (۴ اسفند-۲۳ فبریه) در گفتگو با وب‌سایت “فرارو”، ابتلای ۲۰ تا ۲۲ درصد افراد بزرگسال جامعه (۱۵ تا ۶۴ سال) به مشکلات اعصاب و روان را مربوط به “سال گذشته” دانست و گفت که در حال حاضر این رقم به حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.

آقای جلیلی با بیان این‌که این افراد «نیازمند خدمات روانپزشکی هستند»، افزود که شدت بیماری‌ آن‌ها از عارضه‌هایی چون “اضطراب و افسردگی”، “وسواس”، “اختلالات شخصیتی”و  “صرع” تا  “اختلالات شدیدتری” مانند “اسکیزوفرنی”،  “اختلال دوقطبی”،  “هذیان”، “توهم”، “قطع رابطه با واقعیت”، “اختلال رفتار”، “تهاجم”، “گوشه‌گیری” و “انزواطلبی” را شامل می‌شود.

وی هم‌چنین با استناد به تحقیق دیگری که چند سال پیش انجام شده بود، آمار میزان بیمار روانی در شهر تهران را  “حدود ۳۴ درصد” اعلام کرد و افزود: «البته این امر بدان معنا نیست که در یک روستای دورافتاده همه چیز بر وفق مراد است و آمار پایین‌تر است؛ بلکه به دلیل محرومیت و کمبود امکانات ممکن است یک روستا آمار بیشتری نسبت به شهر داشته باشد.»

رییس “انجمن علمی روان‌پزشکان ایران”، در عین حال با اشاره به “فقدان پوشش بیمه‌ای” برای درمان بیماری‌های روانی تاکید کرد که این حالات معمولا موجب بروز اختلالات جسمی دیگری هم‌چون “سرطان”، “بیماری قلبی و گوارشی”، “فشار خون” و “دیابت” می‌شود و علاوه بر کاهش کیفیت زندگی افراد، «به اقتصاد کشور هم آسیب می‌زند».

پیش از این در مهرماه امسال، “مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت” اعلام کرده بود که ۳۴/۷ درصد جمعیت ایران نیازمند “خدمات سلامت روان” هستند که از این میان تنها ۱۸/۵ درصد «حداقلی از خدمات» را دریافت کنند.

عباس‌علی ناصحی با اشاره به نتایج “پیمایش ملی” سال ۸۹-۹۰ گفته بود که «۲۶/۵ درصد از زنان و ۲۱/۶ درصد از مردان بین ۱۵ تا ۶۴ سال دچار اختلالات روانی هستند».

در شهریورماه گذشته نیز علی‌اکبر سیاری، “معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت” در جلسه معارفه خود از اختلالات روانی ۲۱/۱ درصد مردم کشور و ۳۴/۲ درصد از شهروندان تهرانی خبر داده و خواستار “توجه جدی” و “سریع” در این باره شده بود.

نظرتان را بنویسید