تایید حکم اعدام جوان مشهدی به اتهام «سب‌النبی» در یک فیلم خصوصی

Tavana-Roohollah

تقاطع: حکم یک جوان ۳۴ ساله که به اتهام «سب‌النبی» (توهین به پیامبر اسلام) از سوی دادگاهی در مشهد به اعدام محکوم شده بود، مورد تایید “دیوان عالی” جمهوری اسلامی قرار گرفته است این حکم ممکن است هر لحظه به اجرا درآید.

بر اساس گزارش‌ها، این جوان زندانی، روح‌الله توانا نام دارد که مهرماه سال ۱۳۹۰ با حمله نیروهای امنیتی به منزلش در مشهد بازداشت شد و از سوی قاضی شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی به خاطر فیلمی که ماموران در جریان بازرسی از منزل او بر روی کامپیو‌تر شخصی‌اش به دست آوردند به اعدام محکوم گردید.

به عقیده‌ی قاضی پرونده، آقای توانا در این فیلم «تحت تاثیر مشروبات الکلی»، جمله‌ای حاوی “توهین” به پیامبر اسلام گفته است.

فخری جمالی، مادر روح‌الله توانا در شرح چگونگی بازداشت و نیز اتهام واردشده به او به وب‌سایت “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران” گفته که سه سال پیش یکی از دوستان فرزندش به اداره اطلاعات مشهد زنگ زده و گفته بود که وی در منزلش «اطلاعات ضدانقلاب و رهبری» دارد و به دنبال آن، ماموران امنیتی با حمله به منزل این شهروند مشهدی، «همه کتاب‌ها و لوازم شخصی و هارد کامپیوترش را بازرسی کردند».

به گفته‌ی خانم جمالی یکی از فایل‌های کامپیوتری فرزندش که مبنای صدور حکم اعدام برای او قرار گرفته، فیلمی است که در شب تولدش از خودش و برادرش گرفته و در آن «در حال شوخی» و «درحالی‌که داشته در زودپزخانه مشروب درست می‌کرده و با شوخی طرز تهیه مشروب را توضیح می‌داده»، «تحت تاثیر مشروبات الکلی» جمله‌ای می‌گوید که «مستقیم هم آن جمله توهین به حضرت محمد نیست».

بر اساس ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی کنونی که به تازگی اجرای آن آغاز شده، حکم توهین به پیامبر اسلام اعدام است اما ماده ۲۶۳ همین قانون صراحت دارد که «هر گاه متهم به “سب”، ادعاء نماید که اظهارات وی از روی اکراه، غفلت، سهو یا در حالت مستی یا غضب یا سبق لسان یا بدون توجه به معانی کلمات و یا نقل قول از دیگری بوده است ساب‌النبی محسوب نمی‌شود».

بر اساس تبصره‌ی همین ماده، در چنین حالتی، مجازات شخص “توهین‌”کننده «تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق است».

مادر روح‌الله توانا در عین حال با بیان اینکه فرزندش در زندان “توبه” کرده است، می‌گوید که او از تایید حکم اعدامش توسط «دیوان عالی کشور» خبر ندارد: «مرتب از زندان زنگ می‌زند و می‌پرسد و ما بهش فقط امیدواری می‌دهیم.»

او با اشاره به وعده مسوولان قضایی برای ابلاغ حکم اعدام به روح‌الله توانا در “زندان وکیل‌آباد” طی دو هفته آینده می‌افزاید: «ما از همه مسوولان درخواست عفو و بخشودگی کردیم. دست ما هیچ‌جا بند نیست. مفت مفت او را دارند اعدام می‌کنند.»

در همین ارتباط، “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران” روز پنج‌شنبه (۱ اسفند-۲۰ فبریه) از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواست تا حکم اعدام آقای توانا را به دلیل «برخوردار نبودن از روند دادرسی و محاکمه عادلانه» لغو کند.

گفتنی است بر اساس تازه‌ترین گزارش “مرکز اسناد حقوق بشر”، حکومت ایران از آغاز سال ۲۰۱۴ تا روز ۱۹ فبریه (۵۰ روز)، حکم اعدام ۱۱۴ نفر را اجرا کرده که از این تعداد تنها حکم ۵۳ نفر از سوی دستگاه قضایی این حکومت اعلام شده است. همین مرکز، تعداد کل اعدام‌ها در ۱۱ ماه نخست سال ۱۳۹۲ را ۶۶۸ مورد اعلام کرده است.

3 thoughts on “تایید حکم اعدام جوان مشهدی به اتهام «سب‌النبی» در یک فیلم خصوصی

 1. بی شرمی، بی وجدانی،در قا موس این جنا یت کاران مرز ندارد.
  اینها این را یا متو جه نیستند و یا میدانند نمیخوا هند بفهمند، که اعدام یک انسان بخا طر نا سزا گفتن، آنهم در حا لت غیر عادی و از همه مهمتر با شرا ئطی که این مستبد ین بر سر مخصو صاً نسل
  جوان آورده اند، که هیچ آینده ئی در جلوی خود نمیبیند، چیزی را که حل نمیکند، بلکه میزان بیذاری و بد بینی را نسبت به دین و پیا مبر فرزندانش صد چندان میکند. کسا نیکه بخا طر مشگلات زندگی وبد بختی ها ئی که دارن، تمام آینها را که این رژیم جنا یتکار ولایت فقیهی انجام مید دهد، سر نخ آنرا در أیده اولوژی رژیم اسلامی میبینند، این است که وقتی صحبت از اعدام کشتار انسان های بیگناه پیش میآید ، عده ئی میگو یند مگر محمد و علی غیر از این میکردند، مگر آنها هم تاب شنیدن نظر مخا لفین خود را نداشتند، و آنها را از دم تیغ میگذراندند.
  داستان آن شا عر عرب که در زمان محمد بر علیه او شعر میگفت را در تاریخ بخوانید، محمد حکم ترور او را صادر میکند. خوب اگر این داستان حقیقت باشد، کجای این عمل محمد با عدل الهی مطا بقت میکند؟ بخدا ئی که من باو اعتقاد دارم او محل است دستور قتل مخلوق خود را بدهد، او مهر بان است از او جز مهر محبت نیکی سر نز ند، حتی در مورد بد ترین بند گانش. بنا بر این بی وجدان ها بس کنید، مگر زند گا نی را شما باین انسان ها داده اید، که بخود اجازه مید هید جان آنها را بگیرید .

 2. جالبه ….اینها دائم دنبال بهانه برای کشتن بچه های مردم میگردند … وحشی برای انتقام از ایرانیها به جان بچه های مردم افتاده اند لابد میکرفن در خانه ها میگذارند و اگر کسی در اتاق خوابش به شوخی چیزی علیه مقدسات آقایان گفت اکیپ میفرستند دستگیرشون کنندو بلافاصله بکشندشون …..کثافتهای وحشی

 3. اینهایی که نوشتید برای یه عده آدم کم سوادی که از قانون کشورشون چیزی نمیدونند و دنبال یه بهونه برای زیر سوال بردن قانون کشور هستند خوبه.
  نه برای کسی که دوستانش وکیل هستند 🙂
  برو خوش باش 🙂

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: