قالیباف: ده درصد خانوارهای تهرانی از تامین نیازهای اولیه‌شان ناتوانند

Poverty-Tehran

تقاطع: شهردار تهران می‌گوید که در شهر تهران، ۳۰۰ هزار خانوار «نمی‌توانند حتی نیازهای اولیه زندگی‌شان را تامین کنند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدباقر قالیباف، روز دوشنبه (۲۸ بهمن-۱۷ فبریه) در همایشی با عنوان «نذر فرهنگی» که در “مرکز همایش‌های برج میلاد” تهران برگزار شد، گفت که «در شهر تهران برخی افراد حتی با گذشت دو فصل یک وعده گوشت نمی‌خورند».

آقای قالیباف در عین حال افزود که «۵۰۰ هزار خانوار در شهر تهران بیش از نیاز خانواده‌های‌شان امکانات و درآمد دارند».

بر اساس آخرین “سرشماری عمومی نفوس و مسکن” در ایران که در سال ۱۳۹۰ برگزار شد، تعداد خانوارهای شهر تهران دو میلیون و ۸۳۰ هزار نفر ثبت شده است که بدین ترتیب بر اساس گفته‌ی شهردار تهران، بیش از ده درصد خانوارهای تهرانی از تامین نیازهای ابتدایی زندگی‌شان ناتوان هستند.

پیش از این، در نخستین‌ روزهای دی‌ماه امسال حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا که از او به عنوان «طراح نقشه فقر ایران» یاد می‌شود، در گفتگویی با روزنامه‌ی شرق، چاپ تهران، خط فقر یک خانواده ۵ نفره در تهران در سال ۹۲ را دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تخمین زده بود.

در آبان‌ماه نیز، خبرگزاری مهر، نتایج تحقیقی با عنوان “سنجش عدالت در شهر” را که توسط “شورای شهر تهران” انجام گرفته منتشر کرد که بر اساس آن نرخ خط فقر در شهر تهران معادل ۴۲ درصد بوده است که این نرخ در طبقات بالا، متوسط و پایین، به ترتیب ۱۲.۵، ۴۱ و ۴۳ درصد برآورد شده است.

در این میان اشاره‌ی قالیباف به فقر تغذیه‌ی تهرانی‌ها در حالی است که تازه‌ترین آمارهای منتشرشده از سوی بانک مرکزی ایران مربوط به هزینه‌های خانوار ایرانی در دو دهه‌ی گذشته، نشان می‌دهد که در هشت سال اخیر، قندوشکر، نان و گوشت‌قرمز به ترتیب، بیش از سایر کالاهای اساسی از سفره مردم حذف شده‌اند.

پیش‌تر نیز، در روز ۲۱ دی‌ماه، علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت در ایران، گفته بود که ۲۳ درصد جمعیت کشور دچار سوءتغذیه هستند و ۷۰ درصد نیز از کمبود پروتیین و آهن رنج می‌برند.

نظرتان را بنویسید