معاون ستاد کل نیروهای مسلح: جوان ۱۸ ساله می‌خواهیم که بجنگد؛ ارتش حرفه‌ای به درد ما نمی‌خورد

Professional-Millitary-Service

تقاطع: معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، طرح ایجاد ارتش حرفه‌ای در ایران را یک «فکر خام» دانست و با تاکید بر این‌که «یک فرد ۳۵ ساله جسارت و جرات یک جوان ۱۸ ساله را ندارد» و «نمی‌تواند مانند وی به دشمن حمله کند»، گفت: «اینکه یک نیرو بیاید ۱۰ سال، ۱۵ سال و حتی ۲۰ سال بجنگد، به درد ما نمی‌خورد؛ ما نیازمند جوان ۱۸ ساله هستیم.»

به گزارش ایسنا، سرلشگر حسین حسنی سعدی که روز دوشنبه (۲۸ بهمن-۱۷ فبریه) در “همایش ملی خدمت سربازی” سخن می‌گفت، با بیان اینکه «برقراری امنیت با ایثار، فداکاری و نثار جان همراه است» اظهار داشت: «سرباز باید جوان باشد چرا که شجاع و بی‌باک است و با توجه به ویژگی‌ غرور و خودنمایی که در وی وجود دارد، می‌خواهد آنچه که در درونش است به نحو احسن بروز دهد.»

وی، «تامین اعتبار ارتش حرفه‌ای» را نیز مانعی برای تشکیل آن دانست و با اعتراف تلویحی به این‌که جوانان تمایلی به رفتن به سربازی ندارند، افزود: «باید تحقیق کنیم و ببینیم که چه اقداماتی باید انجام شود و چه امتیازاتی در نظر گرفته شود تا جوان برای آمدن به سربازی ترغیب شده انگیزه داشته باشد.»

معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بخشی دیگری از اظهاراتش، با اشاره به آن‌چه «موفقیت بیشتر» در «عملیات‌های سال‌های اولیه جنگ» با عراق خواند، دلیل آن را حضور نیروهایی دانست که «در دوران پیش از انقلاب به سربازی رفته و آموزش دیده بودند» و در جریان جنگ «به عنوان بسیجی وارد سپاه شدند».

حسنی سعدی، در پایان سخنان خود از نیروی انتظامی خواست تا مشمولان غایب را «جلب» کند.

اما در حاشیه‌ی این همایش یک روزه که در باغ موزه “دفاع مقدس” در تهران برگزار شد، موسی کمالی، “جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح”، به پرسش‌های خبرگزاری ایسنا در خصوص مسائل مرتبط با “خدمت سربازی” پاسخ داد.

سردار کمالی از جمله در پاسخ به پرسشی درباره‌ی افزایش دوره‌ی سربازی در سال ۹۳، با تاکید بر این‌که در حال حاضر «مدت سربازی ۲۴ ماه است» و کسر خدمت‌های در نظر گرفته‌شده برای مشمولان بر اساس «مساعدت ستاد کل» صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد که اظهاراتی که درباره‌ی طول مدت سربازی در سال آینده مطرح می‌شود، «صحت ندارد» و تصمیم «قطعی» در این خصوص، پیش از پایان سال جاری اعلام می‌شود.

او در عین حال گفت که ممکن است بر اساس «تعداد مشمولان در سال آینده، احتمال غیبت افراد و…، تمام یا بخشی از کسر خدمت‌ها حذف شود».

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز در همین همایش، «احتمال تغییر در الگوی سربازی» را منتفی ندانست و از «الگوی بسیج»، «خدمت سربازی پیمانی» و «سربازی گسسته» که در آن افراد در چند دوره‌ با طول زمانی کمتر به سربازی می‌روند، به عنوان الگوهای جایگزین سیستم کنونی سربازی در ایران نام برد.

آقای احمدی‌مقدم در عین حال گفت که «تغییر در الگوی سربازی باید در کمیت و کیفیت، و به شکل تدریجی صورت بگیرد».

او با تاکید بر اینکه «باید کارهایی که سرباز با انجام آن، احساس تحقیر شدن می‌کند، حذف شود»، استفاده از سربازان در «کارهای خدماتی نظیر جارو کردن، حضور در آبدارخانه و…» را از جمله‌ی این کارها دانست.

فرمانده پلیس در ایران، پیش از این نیز در اظهارات مشابهی خواهان تسهیل خدمت سربازی انجام اقداماتی در راستای کاهش «توهین به سربازان» شده بود.

بحث بر سر تغییر سیستم سربازی اجباری در ایران، در آخرین روزهای مردادماه امسال و به دنبال گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این خصوص مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. این مرکز، روز ۲۷ مرداد، نتایج تحقیقی را در خصوص روش‌های جایگزین برای سربازی اجباری در ایران منتشر کرد که بر اساس آن دو الگوی «سربازی داوطلبانه بسیجی‌محور» و «سربازی حرفه‌ای» به عنوان الگوهایی که دارای مزایا و مطلوبیت‌هایی در مقایسه با سیستم کنونی سربازگیری اجباری کشور هستند، معرفی شدند.

حدود دو هفته پس از انتشار این گزارش بود که گروه «دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران» با هم‌کاری «مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم»، کمپینی را با عنوان «نه به سربازی اجباری» با شعار «سربازی اختیاری، حق جوان ایرانی» راه‌اندازی کردند که تاکنون از حمایت بیش از ۱۳ هزار نفر برخوردار شده است.

5 thoughts on “معاون ستاد کل نیروهای مسلح: جوان ۱۸ ساله می‌خواهیم که بجنگد؛ ارتش حرفه‌ای به درد ما نمی‌خورد

 1. حماقت بیشتر از این نمی شود. آمریکا با ارتش حرفه ای دهن همه را سرویس کرده، ایشون می خواهند جواب بی تجربه ۱۸ ساله ریغوی ایرانی را (ببینید توی خیابانها دیگه، دماغشون رو که بگیری جونشون در می آد) جلوی توپ و تانک بفرستند جلو چون فکر می کنند ۱۸ ساله از ۳۵ ساله بهتر می جنگد.

 2. سرلشگر حسنی سعدی در ابتدا در مورد جسارت و جرعت جوان ۱۸ ساله صحبت می کنند و در مورد اینکه فرد ۳۵ ساله ارزش جنگی ندارد توضیح می دهند. البته فراموش می کنند که هم اکنون افرادی با سن ۳۵ سال یا بالاتر در نیروهای مسلح مشغول به خدمت وظیفه اجباری هستند. اگر به راستی موضوع بر سر ارزش نظامی یک فرد ۱۸ ساله است، چه اصراری است که یک فرد ۳۵ ساله به خدمت سربازی برود؟ به عنوان نمونه می توان به مورد سرباز وظیفه یوسف بری اشاره کرد که طبق گزارش صدا و سیما با داشتن پنج فرزند و یک نوه مشغول به خدمت در نیروی انتظامی می باشد! با توجه به صحبتهای سردار ارزش جنگی چنین فردی در زمان صلح چقدر است؟
  جدا از این بحث که در جنگهای امروز ثابت شده که فرد ۱۸ ساله داری ارزش نظامی نیست و منطقی که روی حس ماجراجویی جوانان حساب می کنند متعلق به دوران جنگ جهانی دوم است. این پرسش مطرح می شود که چرا از سربازان وظیفه در پستهای غیر مرتبت مثل خدمانی، اداری و دفتری، استفاده می شود؟ به راستی اگر هدف تقویت بنیه دفاعی و نظامی کشور است چرا نسبت به نیروهای وظیفه جوری رفتار می شود که گویی افراد بی جیره و مواجبی هستند که در هر جایی می شود از آنها استفاده کرد؟
  آیا افراد ۱۸ ساله که به گفته ایشان سه ماه (در برخی موارد ۵ ماه) آموزش می بیند، که از ازاین مدت بخشی به آموزشهای دینی و سیاسی اختصاص دارد توانایی مقابله با اشرار، سارقین مسلح و ضد انقلاب حرفه ای را دارند؟
  امیر سرتیپ محمودی – معاون اجرایی ارتش جمهوری اسلامی ایران – در پانزدهمین مجمع پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح استان تهران گفت: مشکلات روانشناختی، بیماری‌های روحی و روانی، ترس از سربازی یا مأموریت مرزی، عدم اطمینان در امنیت خانواده و نگرش منفی نسبت به سربازان، از جمله عوامل خودکشی سربازان است… خودزنی صرفاً مربوط به سربازان نیست و در میان پرسنل پایور هم وجود دارد. ایسنا دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲
  آیا با نیروی مسلحی که در زمان صلح در آن خودزنی! وجود دارد می توان امنیت را حفظ کرد؟ آیا در دوره دفاع مقدس در بین بسیج مردمی، یا نیروهای سپاه نمونه های از خودزنی به خاطر مسائلی که امیرسرتیپ محمودی ذکر کرد وجود داشته؟
  سرلشگر حسنی سعدی در ادامه می گویند: اگر کسی غیبت کرده و حاضر نیست به سربازی بیاید، باید نیروی انتظامی این افراد را جلب کرده و برای انجام خدمت سربازی اعزام کند.
  چنین اظهاراتی نشانه اختلاف نظر عمیق در سطوح بالای نیروی های مسلح کشور در مورد مسئله سربازی اجباری است.
  سردار احمدی مقدم – فرمانده نیروی انتظامی عدم دستگیری مشمولان غایب را یکی از نقاط قوت نظام و نیروهای مسلح می داند. سایت خبر آنلاین – سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ –احمدی مقدم در حاشیه جشنواره جوان سرباز گفت: در ایران هیچ وقت کسی را به زور به سربازی نبرده اند و متاسفانه به علت ضعف اطلاعات کارگردانها و نویسندگان در برخی از فیلمهایی که ساخته می شود پستهای ایست بازرسی برای شناسایی سربازان فراری نشان داده می شود که این امر صحت ندارد.
  سردار احمد مقدم – چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ – باید بگویم که خدمت سربازی در چشم انداز پنج ساله آینده قابل هضم نیست، سربازی دو ساله زمانی برای تربیت افرادی توانمند را نمی دهد و سربازان راهگشا نیستند.
  سرلکشر حسنی سعدی در ادامه فواید خدمت اجباری وظیفه به دوران پیش از انقلاب اشاره می کنند! و می افزایند:.. نیروهایی که به عنوان بسیجی وارد سپاه شده و در جنگ حضور داشتند، در دوران پیش از انقلاب به سربازی رفته و آموزش دیده بودند.
  بر خلاف گفته سردار بسیاری از نیروهای تشکیل دهنده سپاه اصلا به خدمت سربازی نرفته بودند. گروهی از آنها پیش از انقلاب دانشجو بودند، گروهی جوانانی بودند که سنشان به خدمت سربازی نمی خورد. مثل سردار کمالی. نوع آموزشهای داده شده در ارتش قبل از انقلاب نیر کاربرد چندانی در نیروهای بسیج نداشت چون اساسا ماهیت نیروی بسیج با ارتش پیش از انقلاب فرق می کرد.
  لازم به ذکر است بسیاری از نیروهای انقلابی که جذب بسیج و سپاه و جهاد سازندگی و کمیته های انقلاب شدند به سربازی نرفته بودند چون نسبت به خدمت سربازی نظر مساعدی نداشتند و به اصطلاح فراری بودند.
  ظاهرا این روزها تحت فشار افکار عمومی و پرسش مردم و جامعه در مورد مدت زمان و کیفیت خدمت اجباری سربازی مسئولان به هر شکل قصد دفاع و توجیح خدمت سربازی به شکل امروز را دارند.
  سردار می افزایند: امروزه نتایج نشان می‌دهد هر فردی که در دوران سربازی‌اش موفق بوده، در دوران پس از سربازی و زندگی آتی نیز از مدیران موفق بوده همانطور که امروز شهردار، استاندار، وزیر و وکیل ما….
  این نتایج حاصل چه آماری بوده و توسط کدام ارگان تهیه شده بماند. ولی براستی اگر خدمت سربازی چنین فوایدی دارد چرا طبق قوانین که خود نظامیان تنظیم کننده و پیشنهاد دهنده آن بوده اند فرزندان ایشان از رفتن به سربازی معاف شده اند؟ آیا کشور ما امروز با نظم نظامی اداره می شود که ایشان اینگونه سخن می گویند.
  بدون شک این گونه سخنان در نزد افکار عمومی خصوصا جوانان توجیحی برای خدمت وظیفه اجباری نیست.

 3. اگر هدف آموزش نظامی است که همان دو ماه کفایت میکند.
  در دو سال فقط از سرباز بیگاری کشیده میشود. دو سال کار بیهوده کردن گویا قوه جسارت افراد را در حمله به دشمن زیاد میکند!!!!

  خیلی جالبه :
  اگر جوانی که لیسانس، فوق یا دکترا گرفته به کشورش خدمت نکرده!!! و باید دو سال به سربازی برود؛ همین که بحث فرار مغزها پیش می آید و جوانان برای ادامه تحصیل به خارج می روند می گویند ما چند میلیارد خرج هر نفر کردیم چرا کشورهای خارج از آنها استفاده کنند. در صورتی که کسی که برای دکترا به امریکا میرود فقط حق دارد تحصیل کند و نمیتواند کار کند. چطور در ایران تحصیل کردن خدمت کشور به دانشجواست ولی در امریکا تحصیل کردن خدمت دانشجو به دولت است!!! (یک بام و دو هوا)

 4. زر اضافه میزنه بابا جوونای جرقی این دوره خیلی بدتر از۳۵ساله ها هستن…یکی از مشکلایی ک جووناجرقی میشن همین سربازی اسکولی اجباریه…دروغ میگم بگو دروغه.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: