تلویزیون «سپاه» پخش درون سازمانی‌اش را آغاز کرد؛ پخش عمومی از دو هفته دیگر

Owj-Organization-IRGC

تقاطع: یک شبکه‌ی تلویزیونی که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می‌شود، از روز دوشنبه هفته‌ی گذشته (۲۱ بهمن‌-۱۰ فبریه)، فعالیتش را به صورت «درون سازمانی» شروع کرده و قرار است از دو هفته‌ی دیگر پخش رسمی و عمومی آن آغاز شود.

سردار رمضان شریف، مسوول روابط عمومی “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی”، روز یکشنبه (۲۷ بهمن) در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، «خصوصی» بودن شبکه‌ی تلویزیونی «عصر» را رد کرد و با تاکید بر این‌که این شبکه یکی از شبکه‌های سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی به شمار می‌آید، گفت که «سازمان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای اوج»، وابسته به سپاه پاسداران، «در چارچوب قراردادی با سازمان صداوسیما، تنها در تأمین و تولید بخشی از نیازمندی‌ها، شبکه “عصر” را کمک خواهد کرد».

آقای شریف، در عین حال، حمایت سپاه پاسداران از “سازمان اوج” را «در راستای وظایف ذاتی» سپاه در «حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی» عنوان کرد و توضیح بیشتری در خصوص چگونگی این حمایت نداد.

با این وجود، پیش از اظهارات رمضان شریف، خبرگزاری “آنا”، متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی، در گزارشی از تاسیس شبکه‌ی تلویزیونی «عصر» نوشت که این شبکه به قرارگاه «قُرب» سپاه وابسته است و توسط «سازمان هنری-رسانه‌ای اوج» اداره می‌شود.

گزارش این خبرگزاری می‌افزاید که “سازمان هنری-رسانه‌ای اوج” از دو سال قبل، فعالیت خود را «به صورت چراغ خاموش» آغاز کرد و از همان زمان، به «برنامه‌ریزی» برای راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی ۶ ساعته که برنامه‌هایش، «ترکیبی از برنامه زنده، سرود، مناظره، بررسی رسانه‌ها، بررسی شبکه‌های تلویزیونی اسرابیل و…» بود، پرداخت.

بر اساس این گزارش، هرچند که سازمان صداوسیما و عزت‌الله ضرغامی در آغاز به پخش یک شبکه‌ی تلویزیونی جداگانه توسط سپاه روی خوش نشان نداده بودند، اما سرانجام، چندماه قبل موافقت خود را برای دادن آنتن مستقل به “سازمان اوج” برای پخش برنامه‌هایش اعلام کردند.

برنامه‌هایی که توسط “خانه‌”های وابسته به این سازمان، هم‌چون «خانه سرود انقلاب اسلامی»، «خانه فیلم‌نامه نویسی»، «خانه فیلم داستانی»، «خانه انیمیشن»، «خانه فیلم مستند»، و «خانه طراحان گرافیک» ساخته شده‌اند و یا در حال ساخت هستند.

گزارش “آنا” خاطرنشان می‌کند که سازمان اوج در دو سال گذشته چندین پروژه ساخت سریال را نیز برای شبکه‌ی تلویزیونی‌اش کلید زده که از میان آن‌ها تنها یک سریال به نام «آسمان من» به مراحل پایانی رسیده است و سایر پروژه‌ها علی‌رغم صرف هزینه‌های میلیاردی یا نیمه‌تمام مانده و یا اصلا به اجرا در نیامده‌اند.

گفتنی است پیش از این در نخستین روزهای آذرماه امسال، خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، خبری را روی خروجی خود قرار داد مبنی بر اینکه حبیب والی‌نژاد، “مدیر گروه حماسه و مستند شبکه یک” تلویزیون دولتی ایران، به عنوان مدیر شبکه تازه‌تاسیسی با موضوع «انقلاب»، «دفاع مقدس» و «بیداری اسلامی»، منصوب شده است.

هم‌زمان، وب‌سایت آینده‌آنلاین، نزدیک به هاشمی رفسنجانی نیز با تایید خبر آغاز به کار این تلویزیون زیر نظر «یکی از نهادها» نوشت که چون سازمان صداوسیما تمایل نداشت که این شبکه با عنوانی غیر از این سازمان مطرح شود و برای جلوگیری از تصمیم سایر نهاد‌ها برای راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی، قرار شده که شبکه جدید «دست کم در ظاهر و ساختار» زیر نظر صداوسیما فعالیت کند.

اقدام تازه‌ی سپاه پاسداران برای راه‌اندازی تلویزیون در حالی است که این نهاد نظامی-امنیتی هم‌اکنون دارای دست‌کم یک روزنامه و چندین خبرگزاری و وب‌سایت خبری است که از جمله‌ مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خبرگزاری‌های “فارس”، “تسنیم” و “نسیم” و روزنامه‌ی “جوان” اشاره کرد.

سعید قاسمی‌نژاد، از بنیان‌گذاران “گروه دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران”، در یادداشتی که ماه گذشته در همین ارتباط منتشر کرد، راه‌اندازی تلویزیون توسط سپاه را در راستای آمادگی بیشتر این نهاد نظامی برای «عصر پساخامنه‌ای» ارزیابی کرد و نوشت که بدین ترتیب «سپاه می‌تواند به شکلی مستقل و بدون هیچ مانعی، مستقیما با توده‌های عظیم مردم صحبت کند. امکانی که در شرایط بحرانی و خلا قدرت امکانات بزرگی برای صاحبانش فراهم می‌کند».

او با بیان این‌که این رویداد «نشان‌دهنده عمق اعتماد یا نیاز رهبری جمهوری اسلامی به سپاه است» تاکید کرده بود که با این امکان تازه، «سپاه پاسداران تا رسیدن به نوک قله قدرت تنها یک منزل دیگر فاصله دارد».

نظرتان را بنویسید