بانک‌های متعلق به «امپراطوری مالی خامنه‌ای» پول‌های مسدودشده را به ایران منتقل می‌کنند

Karafarin-Parsian-Banks-Khamenei

تقاطع: خبرگزاری ایسنا، روز جمعه (۲۵ بهمن-۱۴ فبریه)، نام هشت بانک ایرانی را که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیستند و قرار است دارایی‌های مسدودشده‌ی ایران در دیگر کشورها، از طریق آن‌ها به داخل کشور منتقل شود، منتشر کرد که در میان آن‌ها نام دو بانک متعلق به رهبر جمهوری اسلامی نیز دیده می‌شود.

بر اساس گزارش “ایسنا”، طی روزهای گذشته، رضا انصاری، “مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی” در نامه‌ای خطاب به ولی‌الله سیف، “رییس کل” این بانک، نام هشت بانک «اقتصاد نوین»، «پارسیان»، «پاسارگاد»، «کارآفرین»، «سرمایه»، «سامان»، «مسکن» و «کشاورزی» را به عنوان بانک‌های مصون از تحریم‌های بین‌المللی اعلام کرد که در این میان، سهام‌دار اصلی دو بانک “پارسیان” و “کارآفرین”، شرکت‌های تحت کنترل “امپراطوری مالی علی خامنه‌ای” هستند.

سعید قاسمی‌نژاد، دانشجوی دکترای فایننس در سیتی یونیورسیتی نیویورک و امانوئل اتولنگی، محقق ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در یادداشتی در همین خصوص که روز ۱۴ دی (۴ ژانویه) در وب‌سایت “رادیوفردا” منتشر کردند، با توصیف علی خامنه‌ای به عنوان «سهام‌دار اصلی خزانه پارسیان»، نوشتند: «شرکت‌های وابسته به بنیادهای تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی حدود ۴۰ درصد سهام این بانک را تحت کنترل خود دارند.»

بر پایه این یادداشت، شرکت‌های “سرمایه‌گذاری تدبیر”، “مهرآفرینان دوران”، “توسعه اقتصاد آینده”، “تک‌آوران شرق”، “کشاورزی مدبرکشت توس”، “ایده‌گستر دوراندیش”، “موسسه رفاه و تامین آتیه‌امید” و “شرکت ایران و شرق”، از جمله شرکت‌های زیرمجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام” و “سپاه پاسداران” هستند و زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شوند.

نویسندگان این یادداشت، ارزش بازار بانک پارسیان را در حدود “پنج هزار و ۷۴۸ میلیارد تومان” و با در نظر گرفتن دلار سه هزار تومانی، حدود “یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار” برآورد کرده‌اند.

این یادداشت، از بانک “کارآفرین” به عنوان دیگر بانک تحت کنترل علی خامنه‌ای در بازار بورس تهران نام برده و ارزش آن را مطابق با اطلاعات بازار بورس تهران به روز شده در هشتم دی‌ماه، دو هزار و پانصد میلیارد تومان معادل ۸۳۳ میلیون دلاری٬ تخمین زده است.

به نوشته این دو پژوهشگر، شرکت‌های تابعه “امپراتوری مالی” آقای خامنه‌ای که در بانک کارآفرین سهام‌دار هستند عبارتند از: “سرمایه‌گذاری تدبیر”، “سرمایه‌گستر دوراندیش”، “توسعه اقتصاد فردا”، “نگین گنجینه ایرانیان”، “مهرآفرینان دوران” و “توسعه اقتصاد آینده‌سازان” که مالک بیشتر این شرکت‌ها، “گروه تدبیر” است که خود زیرمجموعه‌ی “ستاد اجرایی فرمان امام” به شمار می‌آید.

“امپراطوری مالی” علی خامنه‌ای، علاوه بر بانک‌های پارسیان و کارآفرین، سهام‌دار اصلی بانک “سینا” نیز است که در لیست اعلام‌شده از بانک‌های مصون از تحریم، نام آن به چشم نمی‌خورد.

در این میان، قرار گرفتن دو بانک متعلق به شرکت‌های تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی در لیست بانک‌هایی که می‌توانند درآمدهای نفتی مسدودشده‌ی ایران را بر اساس توافق ژنو تا سقف ۴/۲ میلیارد دلار به ایران منتقل کنند، در حالی است که “ستاد اجرایی فرمان امام” و شرکت‌های تابعه‌ی آن، تحت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

پیش از این نیز، در روز هفتم بهمن‌ماه، خبرگزاری ایسنا، از لغو تحریم صادارت ۱۴ شرکت پتروشیمی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا خبر داده بود که در میان آن‌ها، سه شرکت‌ “قائد بصیر”، “مرجان” و “صدف”، از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی “ستاد اجرایی فرمان امام” محسوب می‌شدند.

خبرگزاری رویترز هم روز دوم بهمن (۲۲ ژانویه) در یادداشتی به قلم “استیو استکلو” و “بابک دهقان‌پیشه”، تاکید کرده بود که یکی از افرادی که از لغو تحریم‌های اخیر سود بسیاری می‌برد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

نظرتان را بنویسید