بعد از شرکت فرانسوی، شرکت آلمانی نیز از پروژه مخزن گاز طبیعی ورامین انصراف داد

تصویری از امضای قرارداد گازی توسط مدیر شرکت آلمانی هنیس در سال 1390
تصویری از امضای قرارداد گازی توسط مدیر شرکت آلمانی هنیس در سال ۱۳۹۰

تقاطع: آن‌گونه که مدیرعامل شرکت “ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران” می‌گوید، یک قرارداد بزرگ گازی بین ایران و آلمان به دلیل عدم توافق بر سر میزان سود فایننس پیشنهادی از طرف شرکت آلمانی، سه سال بعد از امضا، لغو شده است.

مسعود سامی‌وند روز جمعه (۲۵ بهمن-۱۴ فبریه) در گفتگو با خبرگزاری “مهر” با اعلام خبر لغو قرارداد شرکت “هنیس” آلمان در طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخزن یورتشای ورامین، گفت که این شرکت، سود «غیرمنطقی» و «نامتعارفی» را برای “تامین فایننس” این طرح پیشنهاد کرده بود که مورد پذیرش هیات مدیره “شرکت ملی گاز ایران” قرار نگرفت.

آقای سامی‌وند با اشاره به بیش از «۲۰ دور مذاکره» و هم‌چنین «تذکر» و «اخطار»‌های متعدد مسوولان ایرانی به شرکت آلمانی برای «منطقی کردن نرخ سود فایننس» افزود که در ‌‌نهایت شرکت هنیس آلمان به دلیل «عدم توافق با فایننسر خارجی» و «شریک ایرانی خود» از ادامه حضور در این طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی عذرخواهی کرد و انصراف داد.

به گفته‌ی وی، با کناره‌گیری شرکت آلمانی، فراخوان مشارکت «بخش خصوصی» و «خارجی» در اجرای این طرح داده شده که «تاکنون چندین شرکت داخلی و بین‌المللی برای حضور در این فراخوان گازی اعلام آمادگی کرده‌اند و سایر شرکت‌های واجد شرایط تا اسفند ماه برای مشارکت در این فراخوان گازی وقت دارند».

گفتنی است قرارداد “شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران” و شرکت هنیس آلمان برای اجرای طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخزن یورتشای ورامین، فروردین ماه سال ۱۳۹۰ در جریان شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران به امضا رسیده بود.

ارنست گرنوت هنیس، “مدیرعامل شرکت هنیس آلمان” در جریان امضای این قرارداد با تاکید بر اینکه «تحریم‌های بین المللی هیچ تاثیری در اجرای این قرارداد گازی نخواهد داشت»، گفته بود که حداکثر طی دو ماه، عملیات ساخت این پروژه آغاز خواهد شد.

وی هم‌چنین با تاکید بر پایبندی این شرکت به «تمامی توافقات و تعهدات خود» در قبال قرارداد گازی با ایران، از «احتمال مشارکت برخی از بانک‌های داخلی و خارجی» در این پروژه گازی خبر داده بود.

گفتنی است، پیش از امضای قرارداد با شرکت “هنیس” آلمان، شرکت ملی گاز ایران قراردادی به ارزش تقریبی ۴۴ میلیون دلار با شرکت “سفره گس” فرانسه برای اجرای همین پروژه به امضا رسانده بود که شرکت فرانسوی نیز بنا به دلایل نامعلومی از اجرای آن انصراف داده بود.

حجم ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخزن یورتشا در ورامین در حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود و پیش‌بینی می‌شد که در صورت بهره‌برداری از این پروژه گازی، امکان برداشت روزانه ۴/۵ تا ۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از این مخزن فراهم شود.

لغو این قرارداد گازی در حالی صورت گرفته که به دنبال اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و کشورهای گروه ۵+۱، در هفته‌های اخیر، امید دولت ایران به سرمایه‌گذاری شرکت‌های مطرح اروپایی در بخش‌های مختلف صنعت ایران و به ویژه صنعت نفت و گاز، بالا رفته است.

نظرتان را بنویسید