شرکای تجاری نعمت‌زاده، معاونان وزارت‌خانه‌های “نفت” و “صنعت، معدن و تجارت”

Nebco-NematZadeh-Founder

تقاطع: دو نفر از شرکای تجاری “وزیر صنعت، معدن و تجارت” به عنوان معاون وزیر در این وزارتخانه و هم‌چنین وزارت نفت منصوب شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، محمدرضا نعمت‌زاده، “وزیر صنعت، معدن و تجارت”، به تازگی، یکی از شرکای تجاری خود در شرکت‌های “پتروتجارت هرمزان” و “هرمزان تجارت گستر کیش” به نام “مجتبی خسروتاج” را به عنوان “معاون بازرگانی داخلی” و قائم‌مقام وزیر در “امور تجارت خارجی” منصوب کرده است.

مجتبی خسروتاج بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ مسوولیت‌هایی هم‌چون نایب‌رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران، عضویت هیات نمایندگان اتاق تهران، ریاست هیات مدیره دفا‌تر بازرگانی خارج از کشور و عضویت هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران را بر عهده داشت.

عضو هیات مدیره “شرکت ملی صنایع پتروشیمی” و مدیرعامل “شرکت بازرگانی پتروشیمی” بین سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶ و “معاونت تجارت خارجی وزارت بازرگانی” بین سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۸ نیز در سوابق اجرایی وی دیده می‌شود.

هم اکنون در بخش “تیم مدیریتی” وب‌سایت رسمی شرکت “نبکو”، نام مجتبی خسروتاج به عنوان یکی از اعضای این تیم، و “مدیرعامل شرکت پترو تجارت هرمزان” دیده می‌شود.

شرکت نبکو که محمدرضا نعمت‌زاده، مالک اصلی و بنیان‌گذار آن است، در حوزه‌ی صنایع پتروشیمی، صنایع بالادستی نفتی، انرژی، تجهیزات صنعتی، و تجارت، فعالیت می‌کند.

خبرگزاری فارس، در گزارش خود هم‌چنین نوشته که شهریورماه گذشته، «یکی دیگر از شرکای اقتصادی آقای نعمت‌زاده در شرکت “توسعه تجارت نعمت” (نبکو) به نام عباس شعری‌مقدم، به سمت “معاون وزیر نفت” و “مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی” منصوب شده بود».

بر اساس این گزارش، عباس شعری‌مقدم «یکی از مدیران قدیمی صنعت پتروشیمی که سال‌ها است بازنشسته شده و به فعالیت در بخش خصوصی روی آورده است».

به دنبال انتصاب شعری‌مقدم به سمت “مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی”، روابط عمومی این شرکت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که وی «از کلیه سمت‌های قبلی خود در شرکت‌های خصوصی استعفا داده در حال حاضر عضو هیات مدیره هیچ شرکت خصوصی نیست».

او بعد از حضور آقای نعمت‌زاده در وزارت “صنعت، معدن و تجارت” از شهریور تا مهرماه گذشته مدیرعاملی شرکت “نبکو” را بر عهده داشت و پس از قبول مسئولیت در وزارت نفت، مدیرعاملی این شرکت را به سیدباقر مرتضوی سپرد.

مدیرعاملی شرکت “نبکو” از تابستان ۱۳۹۰ تا تابستان ۱۳۹۲، مدیرعاملی شرکت “پلیمر آریا ساسول” از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰، مدیرعاملی “شرکت سهامی پتروشیمی باختر” از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷، رییس هیات مدیره و مدیرعاملی “شرکت سهامی پتروشیمی بندرامام” از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ و عضو هیات مدیره، مدیر فنی و مدیر عملیات “شرکت ملی صنایع پتروشیمی” از سال ۱۳۶۲ تا سال ۱۳۷۳ نیز در کارنامه آقای شعری‌مقدم دیده می‌شود.

“فارس” در گزارش خود با اشاره به حوزه تخصصی فعالیت «تعدادی از شرکت‌های ثبت‌شده» محمدرضا نعمت‌زاده شامل «تجارت محصولات و اجرای پروژه‌های کلان صنعت پتروشیمی»، سخنان پیشین بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت را یادآوری کرده که گفته بود «برای انتخاب مدیران صنعت پتروشیمی» در این وزارت‌خانه، اغلب با آقای نعمت‌زاده «مشورت» می‌کند.

پیش از این، وب‌سایت خبری “دانا”، نزدیک به اصول‌گرایان، روز ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) از رسیدگی قوه قضاییه به اموال اعضای دولت حسن روحانی خبر داده و نوشته بود که نتایج این رسیدگی، از دارایی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شش وزیر کابینه حکایت دارد آن هم درحالی‌که «همه این افراد از سال‌های دور دارای منصب‌های مختلفی در کشور بودند».

این گزارش، از محمدرضا نعمت‌زاده، “وزیر صنعت، تجارت و معدن” به عنوان یکی از این شش وزیر یاد کرده و افزوده بود که «دارایی‌های این وزیر ۶۸ ساله بیش از ۹۵۰ میلیارد تومان است و ۴ شرکت ثبت‌شده خارجی به نام او ثبت شده است».

پیش از این نیز در مهرماه، خبرگزاری “فارس”، گزارش داده بود که “وزیر صنعت، معدن و تجارت” بر اساس اطلاعات موجود در «ثبت شرکت‌ها»، با عضویت در هیأت مدیره دست کم دوازده شرکت با ماهیت اقتصادی، «رکورددار حضور در شرکت‌های خصوصی» است.

آقای نعمت‌زاده به تازگی نیز از سوی احمد توکلی، عضو «اصول‌گرا»ی مجلس شورای اسلامی به اعطای رانت ویژه ۶۵۰ میلیون یورویی به یک تاجر واردکننده روغن متهم شده است.

One thought on “شرکای تجاری نعمت‌زاده، معاونان وزارت‌خانه‌های “نفت” و “صنعت، معدن و تجارت”

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: