با ادامه روند کنونی مصرف انرژی: تا هفت سال دیگر صادرات نفت و گاز ایران به صفر می‌رسد

Hadafmandi-Yaraneh

تقاطع: مدیرعامل “شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت” در ایران می‌گوید که در صورت ادامه روند کنونی مصرف انرژی در کشور، سال ۱۴۰۰ هیچ نفت و گازی برای صادرات باقی نمی‌ماند.

نصرت‌الله سیفی روز چهارشنبه (۲۳ بهمن-۱۲ فبریه) در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا” از «روند نامناسب مصرف سوخت» به عنوان «یکی از آثار واقعی نبودن قیمت سوخت» نام برد و گفت: «با روند فعلی مصرف انرژی در کشور در سال ۱۴۰۰ میزان تولید و مصرف نفت و گاز در داخل کشور یکسان می‌شود.»

آقای سیفی نتایج اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را به برداشتن «چند گام به جلو» و در مقابل، «گام‌های بیشتری در مسیر برگشت به عقب» توصیف کرد و با اشاره به عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده در این قانون، تاکید کرد که به جز «پرداخت نقدی به خانواده‌ها» هیچ‌کدام از دیگر موارد آن، از جمله «حمایت از بخش تولید» محقق نشد.

وی قیمت ارز را یکی از “اثرگذار‌ترین شاخص‌ها” در تعیین قیمت انرژی دانست و گفت که «جهش قیمت ارز در سال ۹۰ اثرات بسیار مخربی بر قیمت حامل‌های انرژی و صنایع تولیدی داشته است».

به گفته مدیرعامل “شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت”، اگر آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی با حمایت «بخش خصوصی»، «صنایع» و «دولت» به صورت «صحیح» و «کامل» به اجرا درمی‌آمد، هم‌اکنون صنعت کشور می‌توانست «از پشتوانه بزرگ مالی ۱۳۱ هزار میلیارد تومانی» برخواردار شود.

او افزود: «صنایع تولیدی و بخش خصوصی اگر بتواند طبق قانون از اجرای آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی، درآمد کسب کند مسأله رقابت و آینده صنعت کشور حل خواهد شد.»

اظهارات مدیرعامل “شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت” در خصوص محقق نشدن اهداف قانون “هدفمندی یارانه‌ها” در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این، اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی و “دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد” در گفتگو با شماره روز اول دی ماه روزنامه “آرمان” چاپ تهران گفته بود که اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها در طی سال‌های اخیر «خسارات بسیاری» را برای کشور به همراه داشته است.

آقای ترکان، هدفمندی یارانه‌ها در سه سال گذشته را «فرصت‌سوزی منابع ملی کشور» توصیف و تصریح کرده بود که اطلاق کلمه‌ی “شکست” برای این قانون «چندان دور از ذهن نیست».

گفتنی است بر اساس آمارهای “شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران” هم‌اکنون مجموع مصرف سوخت در خودروهای سواری کشور به معادل ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در روز افزایش یافته است که «این میزان مصرف با توجه به جمعیت کشور یک رکورد بدون رقیب جهانی محسوب می‌شود».

بر پایه آمارهای این شرکت، هم‌چنین، میزان گاز مصرفی در ایران “چهار برابر متوسط جهانی”، “۱۸ برابر ژاپن” و “معادل کل صنایع ۱۸ کشور عضو اتحادیه اروپا” است و مصرف خانگی برق نیز “سه برابر میانگین جهانی” است.

نظرتان را بنویسید