افزایش سرمایه‌گذاری قطر در غول‌های بزرگ نفت و گاز جهان

Qatar-Petroleum-intl

تقاطع: امیرنشین قطر، مهم‌ترین شریک ایران میدان گازی پارس جنوبی، بر تلاش‌های خود برای خرید سهام غول‌های نفت و گاز جهان افزوده است.

خبرگزاری “مهر”، روز جمعه (۱۸ بهمن-۷ فبریه)، با اشاره به گزارش اخیر خبرگزاری “فرانس پرس” نوشت که “شرکت سرمایه‌گذاری قطر” که یک شر کت دولتی است، به تازگی حدود ۲ درصد دیگر از سهام شرکت نفتی “توتال” فرانسه را به ارزش دو میلیارد یورو خریداری کرده تا سومین سهام‌دار بزرگ این شرکت بعد از چین به شمار بیاید.

این گزارش، با استناد به خبر اخیر وب‌سایت “داوجونز” به نقل از “منابع آگاه در توتال فرانسه” می‌نویسد که به این ترتیب، قطر هم اکنون ۴/۸ درصد از سهام شرکت توتال را در اختیار دارد.

از سوی دیگر، آن‌گونه که وب‌سایت رسمی شرکت “توتال”، ماه گذشته میلادی خبر داد، شرکت “قطر پترولیوم اینترنشنال”، ١۵ درصد از سهام واحد “توتال ای‌ اند پی” (Total E&P) در کنگو را نیز به مبلغ یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار خریداری کرده است.

این درحالی است که شبکه‌ی خبری “بلومبرگ” هفته گذشته گزارش داد که همین شرکت در ماه جاری میلادی، ٢٣ درصد از میدان فراساحلی “پارک دو کانچس” (Parque das Conchas) برزیل را به ارزش یک میلیارد دلار از شرکت انگلیسی-هلندی “شل” خریده است.

به نوشته “مهر”، شرکت «قطر پترولیوم اینترنشنال» فروردین ماه گذشته نیز «با شرکت بزرگ انگلیسی “سنتریکا” برای خرید چند میدان گازی در کانادا به ارزش ٩٨١ میلیون دلار شریک شد».

بر اساس این گزارش، محمد بن صالح الساده، “وزیر انرژی و صنایع قطر” هفته جاری در دیدار با انریکو لتا، “نخست‌وزیر ایتالیا” از آمادگی این کشور برای خرید سهام شرکت‌های نفت و گاز ایتالیا به ویژه شرکت “انی” خبر داده و قرار است بدین منظور، به زودی، گروهی از مقام‌های قطری به ایتالیا سفر کنند.

قطر، هم‌زمان، گفتگوهایی را با شرکت نفتی RWE آلمان برای خرید واحد اکتشاف و تولید نفت و گاز این شرکت (DEA) انجام داده است.

افزایش سهام و نفوذ قطر در بازار نفت و گاز جهان در حالی صورت می‌گیرد که این کشور در ماه‌های اخیر، سه قرارداد جدید حفاری به ارزش تقریبی ۴۳۰ میلیون دلار با شرکت دانمارکی “مرسک” به امضا رسانده که به موجب آن، سه دستگاه دکل دریایی جدید به شمار دکل‌های حفاری قطر در میدان نفتی مشترک این کشور با ایران اضافه می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که با نصب این سه دکل جدید، تولید نفت قطر از “پارس جنوبی” از روزانه حدود ۵۲۵ هزار بشکه به مرز ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد آن هم در حالی‌ که ایران هنوز نتوانسته از این لایه مشترک، نفت استخراج کند.

این در حالی است که بر اساس گزارش ماه دسامبر خبرگزاری “رویترز”، میزان برداشت گاز قطر از “پارس جنوبی” نیز، سالانه ۱۵۱ میلیارد متر مکعب است که ۳ برابر گاز تولیدی ایران از این میدان به شمار می‌رود.

نظرتان را بنویسید