دفاع فرماندار اردکان از بازداشت بیش از ۲۰ کارگر معدن چادرملو

Chadormlou-Labour-Protest-Iran

تقاطع: به دنبال بازداشت بیش از ۲۰ تن از کارگران معترض معدن چادُرملو در نزدیکی شهرستان اردکان در استان یزد در روز روز چهارشنبه (۹ بهمن-۲۹ ژانویه)، احمد کمالی، فرماندار اردکان گفت که این کارگران به دنبال طرح شکایت مدیرعامل مجتمع سنگ آهن چادرملو و توسط پلیس امنیت احضار و سپس بازداشت شده‌اند.

اعتراض‌ها در معدن چادرملو از روز ششم آذرماه و به دنبال اخراج بهرام حسنی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس -که پیمان‌کار معدن چادرملو است- و هم‌چنین در اعتراض به “دستمزدهای ناعادلانه” آغاز شد و روز هشتم بهمن‌ماه وی در پی تایید این حکم از سوی “هیات تشخیص اداره کار” شهرستان اردکان، بار دیگر از سر گرفته شد.

فرماندار اردکان روز پنج‌شنبه (۱۰ بهمن)، در گفتگو با خبرگزاری “ایلنا”، با اشاره به تایید حکم اخراج آقای حسنی‌نژاد، گفت که این فعال کارگری می‌تواند از “نهادهای بالادستی” هم‌چون “اداره کار استان یزد” یا “وزارت کار” اقدام کند اما «توقف تولید در یک مجموعه ۳ هزار نفری به دلیل اخراج وی قابل قبول نیست».

آقای کمالی هم‌چنین با بیان این‌که «حقوق کارگران معدن چادرملو از حقوق بسیاری از مسوولان دولتی بیشتر است» مدعی شد: «تحریک کارگران به اعتصاب توسط عده محدودی صورت می‌گیرد که نمی‌دانم چه سودی از اقدامات خود می‌برند.»

از سوی دیگر، یکی از کارگران معترض این معدن نیز به “ایلنا” گفت که در میان ۲۰ کارگری که صبح روز چهارشنبه بازداشت شدند، علاوه بر بهرام حسنی‌نژاد، شماری دیگر از نمایندگان کارگری در “انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس” به نام‌های علی‌همت چراغی، مهدی مظفری، ناصر شیخی، مسلم غنی‌زاده و احمد‌ پورجنایی نیز حضور داشتند.

به گفته این فعال کارگری، روز پنج‌شنبه نیز چهار کارگر دیگر این کارخانه، به نام‌های رامین حیدرجان، بهزاد طالب‌پور، محمود دهقان و احمد نصیرپور، «در محل کارخانه» و «در جمع کارگران متحصن» بازداشت شده‌اند.

پیش از دور اخیر اعتراضات در معدن چادرملو،  بیش از ۲۰۰۰ کارگر این معدن در روزهای ۱۵، ۱۶ و ۱۷ آذرماه و به دنبال مخالفت فرماندار اردکان با بازگشت به کار آقای حسنی‌نژاد، در تمامی شیفت‌ها دست از کار کشیده بودند.

کارگران معترض با تاکید بر این‌که قرارداد کاری دبیر انجمن صنفی‌شان تا پایان اسفندماه امسال اعتبار دارد معتقدند که کارفرما بر اساس ماده ۲۵ قانون کار نمی‌توانسته این قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کند.

بازداشت بیش از ۲۰ کارگر در معدن چادرملو در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر نیز در هفته اول بهمن ماه و با آغاز دور جدید از اعتراض‌های صنفی کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان، سه تن از شش کارگر این کارخانه که به پلیس امنیت شهرستان مبارکه احضار شده بودند، با دستور دادستان این شهرستان بازداشت و به زندان دستگرد در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شدند.

این سه نفر به نام‌های احمد صابری، عباس حقیقی و جواد لطفی، پیش‌ از این، در روز ۳۰ آبان‌ماه و هم‌زمان با شروع دور دوم اعتراضات کارگران کارخانه پلی‌اکریل، بازداشت و پس از یک هفته آزاد شده بودند.

نظرتان را بنویسید