مشکلات بین‌المللی عامل عقب‌ماندگی ایران در برداشت از میادین مشترک نفت و گاز

Iran-Oil-Gas-Fields-Persian-Gulf

تقاطع: مدیرعامل “شرکت ملی نفت” در ایران با اشاره به برداشت روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت از میادین مشترک با کشورهای همسایه، می‌گوید که ایران به دلیل «کمبود اعتبارات» و «شرایط خاص بین‌المللی»، در زمینه برداشت نفت و گاز از این میادین، دچار «تاخیر» و «عقب‌ماندگی» شده است.

رکن‌الدین جوادی روز سه‌شنبه (۱ بهمن-۲۱ ژانویه) در گفتگو با “پایگاه اطلاع رسانی دولت” با تاکید بر «تاخیر» و «شتاب پایین» در توسعه سه میدان مشترک نفتی ایران با عربستان به نام‌های “آرش”، “اسفندیار” و “فرزاد B”، دلیل تاخیر در توسعه میدان نفتی “آرش” را «اختلافات مرزی با کویت و عربستان» دانست و گفت که تکلیف سایر میادین، مشخص شده به گونه‌ای که «برخی از میادین تولیدی شده‌اند و برخی دیگر نیز در مسیر تولیدی شدن قرار دارند».

به گفته آقای جوادی، ایران در حال حاضر روزانه حدود ۲۵۲ هزار بشکه نفت و ۲۸۳ میلیون مترمکعب گاز از میادین مشترک خشکی و دریایی برداشت می‌کند.

وی در عین حال اضافه کرد که مشکلاتی چون «دشواری در یافتن سرمایه‌گذار خارجی»، «نقل و انتقال پول» و «تامین کالا، تجهیزات و تکنولوژی‌های مورد نیاز»، «تأخیرهای ناخواسته‌ای» را در طرح توسعه میادین مشترک ایران به همراه داشته است.

او گفت که هم‌اکنون «تمام امکانات و ظرفیت‌های» این شرکت در راستای «حداکثر تولید از میادین مشترک نفت و گاز، هدایت شده است».

گفتنی است خبرگزاری “مهر” آبان ماه گذشته از امضای سه قرارداد جدید حفاری قطر به ارزش تقریبی ۴۳۰ میلیون دلار با شرکت دانمارکی «مرسک» خبر داد که به موجب آن، سه دستگاه دکل دریایی جدی به شمار دکل‌های حفاری قطر در میدان نفتی مشترک این کشور با ایران اضافه می‌شود.

این گزارش پیش‌بینی کرده بود که پس از امضای این قراردادها، تولید نفت قطر از پارس جنوبی از روزانه حدود ۵۲۵ هزار بشکه به مرز ۷۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت آن هم در حالی‌که ایران هنوز نتوانسته «هیچ‌گونه برداشت نفتی» از این لایه مشترک با امیرنشین قطر انجام دهد.

خبرگزاری “تسنیم”، وابسته به سپاه پاسداران نیز شهریورماه گذشته نوشت در حالی که سال‌هاست حداقل برداشت روزانه عربستان از میدان نفتی «فروزان» در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارگ به «۴۰۰ هزار بشکه در روز» می‌رسد، ایران «احتمالا از پایان سال ۹۳ می‌تواند روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان تولید کند».

این درحالی است که موسی احمدی، “دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی”، مردادماه گذشته گفته بود که «قطر و عربستان تقریبا ۲ برابر ایران از میادین مشترک بهره‌برداری می‌کنند» و این موضوع باعث شده تا ایران «برای خروج از این بحران» با برخی از شرکت‌های خارجی که «ذکر نام آن‌ها به دلیل مسایل امنیتی به صلاح نیست»، رایزنی کند.

ایران علاوه بر میدان نفتی و گازی پارس جنوبی، ۱۲ میدان مشترک نفتی با عراق، ۷ میدان نفتی با امارات، و ۴ میدان نفتی با عربستان سعودی دارد.

نظرتان را بنویسید