دو گزارش‌گر سازمان ملل و دیده‌بان حقوق بشر، خواهان دخالت روحانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

Christof-Heyns-Ahmed-Shaheed

تقاطع: دو گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بشر، با ابراز نگرانی شدید از ادامه‌ی روند اعدام‌ها در ایران در سال 2014، از دولت ایران خواستند که این روند را متوقف کند. هم‌زمان، “سازمان دیده‌بان حقوق بشر” خواستار موضع‌گیری حسن روحانی در خصوص نقض حقوق بشر در ایران شد.

احمد شهید، “گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران”،  به همراه کریستوف هینز، گزارش‌گر ویژه این سازمان در مورد “اعدام‌های فراقضایی، فوری و خودسرانه” در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه (۱ بهمن-۲۱ ژانویه) منتشر کردند، با اشاره به اعدام ۴۰ نفر در دو هفته اول سال میلادی جاری، از «تداوم استفاده جمهوری اسلامی از مجازات اعدام با تناوبی نگران‌کننده» به شدت ابراز «ناخشنودی» کردند.

این گزارش که در وب‌سایت رسمی آقای شهید منتشر شده، می‌افزاید که تنها ۳۳ مورد از این اعدام‌ها، در هفته‌ی گذشته به اجرا درآمده است و این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ نیز ۶۲۵ نفر که در میان آن‌ها «۲۸ زن» و «چندین زندانی سیاسی» با اتهام‌هایی هم‌چون «محاربه» و «اقدام علیه امنیت ملی» دیده می‌شدند، به دار آویخته شدند.

این گزارش‌گران ویژه سازمان ملل، از دولت ایران خواسته‌اند تا «به عنوان یک عضو فعال جامعه بین‌المللی به درخواست‌ها برای اعلام دستور توقف اعدام به خصوص در مورد زندانیان سیاسی و متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر، پاسخ مثبت دهد».

آن‌ها هم‌چنین از مقامات ایران خواسته‌اند که مجازات اعدام را همراه با «رعایت دقیق استانداردهای بین‌المللی تضمین‌کننده دادگاه عادلانه و دادرسی» تنها به «مواردی که به عنوان استثنا در قوانین بین‌الملل مجاز است» یعنی جرم «قتل عمد» محدود کنند.

هم‌زمان با این بیانیه‌، “سازمان دیده‌بان حقوق بشر” نیز با انتشار “گزارش جهانی سال ۲۰۱۴” خود تاکید کرد که با وجود وعده‌های حسن روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی مبنی بر احترام به حقوق مردم، حقوق بشر در ایران هم‌چنان «به طور جدی» نقض می‌شود.

این گزارش با اشاره به استمرار «تبعیض علیه زنان و اقلیت‏های ‏‏‏‏‏‏‏‏‏قومی و مذهبی، هم در قانون و هم در عمل» و زندانی بودن دست‌کم ۴۰ تن از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان می‌افزاید که دولت ایران هم‌چنان «وب‌سایت‏‌ها ‏‏‏‏‏‏‏‏‏را به طور سازمان‌یافته مسدود می‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏کند، سرعت اینترنت را کاهش می‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏دهد و بر روی پخش برنامه‏های ‏‏‏‏‏‏‏‏‏ماهواره‏های ‏‏‏‏‏‏‏‏‏خارجی پارازیت می‌‏‏‏‏‏‏‏‏‏فرستد».

“دیده‌بان حقوق بشر” در گزارش خود خاطرنشان کرده که اگرچه منابع رسمی حکومت ایران، آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۳ را ۲۷۰ نفر اعلام کرده‌اند اما «گمان می‌‏رود شمار واقعی اعدام‌شدگان خیلی بالا‌تر از این باشد».

در همین ارتباط، سارا لیویتسون، “رییس بخش خاورمیانه سازمان دیده‏بان‏‏‏‏‏‏‏‏‏ حقوق بشر” با بیان اینکه «پافشاری برای یک استمهال قانونی در مورد مجازات اعدام باید یکی از مهم‏‌ترین اولویت‏های ‏‏‏‏‏‏‏‏‏رییس‌جمهور روحانی در زمینه اصلاحات باشد» از آقای روحانی خواست که «علناً علیه موارد جدی نقض حقوق بشر توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی سخن بگوید».

خانم لیویتسون هم‌چنین از رییس جمهوری اسلامی خواست تا به قول‏هایش‏‏‏ در جریان مبارزات انتخاباتی درباره‏ «کاهش کنترل بر روی آزادی اطلاعات» و «سانسور شدید» عمل کند.

پیش از این، “سازمان عفو بین‌الملل” نیز روز چهارم آذرماه با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت صدمین روز آغاز به کار دولت حسن روحانی، گزارش کرده بود که ۳۶۷ مورد از اعدام‌های سال ۲۰۱۳ در ایران، در زمان دولت حسن روحانی اجرا شده است.

در آخرین موارد اعدام‌ها در ایران، واحد مرکزی خبر، وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه (3 بهمن-23 ژانویه) گزارش داد که در سحرگاه این روز، هفت نفر در محوطه زندان مرکزی کرمانشاه، “دیزل‌آباد”، اعدام شدند.

به گفته‌ی دادستان کرمانشاه، «پنج نفر از این افراد به جرم حمل حدود ۱۰۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر و ۲ نفر هم به جرم قتل» به دار آویخته شدند.

نظرتان را بنویسید