سرمایه‌دار مخالف جمهوری اسلامی واسطه رویانیان برای بازی با رئال مادرید

Jahanshahi-Rooyanian

تقاطع: سردار پاسدار محمد رویانیان، که روز گذشته پس از بیش از دو سال مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس تهران، جای خود را به علی پروین داد، تنها یک روز پیش از اعلام استعفا از این سمت، از رایزنی خود برای حضور تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا در تهران خبر داده بود.

رویانیان درحالی در متن استعفای خود نوشته که قصد دارد باوجود کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی پرسپولیس، انجام دیدار این تیم با رئال مادرید را هم‌چنان پیگیری کند که بر اساس گزارش‌ها، یک چهره‌ی اپوزیسیون جمهوری اسلامی، واسطه‌ی برقراری تماس میان دو باشگاه بوده است.

این چهره‌ی اپوزیسیون، کسی نیست جز امیرحسین جهانشاهی، سرمایه‌دار ایرانی مقیم فرانسه که پس از وقایع جنبش سبز در سال ۸۸ با سرمایه‌گذاری رسانه‌ای توانست برای خود نامی دست‌وپا کند.

آقای جهانشاهی که بنیان‌گذار تشکیلاتی به نام “موج سبز” و مالک تلویزیون ماهواره‌ای “رها” به شمار می‌آید، نخست در روز یکشنبه (۲۹ دی-۱۹ ژانویه) و هم‌زمان با انتشار خبر رایزنی باشگاه پرسپولیس با باشگاه رئال مادرید برای انجام یک بازی دوستانه در خبرگزاری‌های ایران، در صفحه‌ی فیسبوک شخصی‌اش مدعی شد که این بازی با درخواست او انجام خواهد شد.

وی در این ارتباط نوشت: «از باشگاه رئال مادرید خواسته‌ام تا در پاسداشت صلح و دوستى، براى یک بازى دوستانه به ایران بروند و آن‌ها نیز پذیرفته‌اند تا مهمان کشور عزیزمان باشند.»

او با ابراز امیدواری از این‌که این بازی «نقشى هر چند کوچک در تحقق آشتى ملى داشته باشد» افزود: «مقدمات هماهنگى با باشگاه پرسپولیس در حال انجام است و جزییات آن در آینده‌اى نزدیک اعلام خواهد شد.»

یک روز پس از آن (دوشنبه ۳۰ دی-۲۰ ژانویه)، جهانشاهی و باشگاه پرسپولیس، به طور مشترک، متن نامه‌ای به امضای فلورنتینو پرز، رییس باشگاه رئال مادرید در پاسخ به نامه‌ی محمد رویانیان را منتشر کردند که در آن ضمن استقبال از انجام چنین بازی در سال جاری میلادی در تهران، آمده است: «ما شرایط انجام این پیشنهاد را با علاقه بسیار بررسی خواهیم کرد تا این بازی در برنامه‌های تیم رئال مادرید گنجانده شود.»

رییس باشگاه رئال مادرید در این نامه با اشاره به فشردگی تقویم بازی‌های بین‌المللی به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال در برزیل، خاطرنشان کرده: «ما همه کار خواهیم کرد تا برگزاری این بازی را برای امسال ممکن کنیم.»

با این وجود متن نامه‌ای که توسط امیرحسین جهانشاهی منتشر شده با نسخه‌ای که به درخواست باشگاه پرسپولیس در خبرگزاری‌های رسمی ایران انتشار یافته، در دو جا تفاوت دارد و آن هم جاهایی است که فلورنتینو پرز از “جهانشاهی” به عنوان واسطه‌ی برگزاری این دیدار نام برده است.

از جمله در پایان نسخه‌ای که در فیسبوک جهانشاهی منتشر شده، رییس باشگاه رئال مادرید تاکید کرده که «مراتب هماهنگی و پیشرفت کار را» به «آقای جهانشاهی که از باشگاه رئال مادرید خواسته است تا در ایران بازی کند» و «دعوتنامه پرسپولیس را  نیز ارسال کرده»، اطلاع خواهد داد.

در همین حال، انتشار خبر هم‌کاری یک چهره‌ی مخالف جمهوری اسلامی با مدیرعامل مستعفی و البته سپاهی باشگاه پرسپولیس، با واکنش تند وب‌سایت‌های نزدیک به حکومت ایران روبه‌رو شد.

این وب‌سایت‌ها با دادن این احتمال که رویانیان از ماهیت واقعی فرد واسطه‌ی این دیدار دوستانه، اطلاع ندارد، جهانشاهی را یک “سلطنت‌طلب” و فرد “حامی فتنه” خوانده‌اند.

پدربزرگ و پدر آقای جهانشاهی، در دوران حکومت محمدرضا پهلوی، به ترتیب، ریاست دیوان عالی کشور، و وزارت دارایی را بر عهده داشتند. پیش از این در خردادماه سال ۹۰، و در جریان پخش اعترافات تلویزیونی محمدرضا مدحی، مامور سابق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که خود را به چهره‌های اپوزیسیون حکومت ایران، از جمله تشکیلات “موج سبز” نزدیک کرده بود، اطلاعات کاملی درباره‌ی امیرحسین جهانشاهی از تلویزیون دولتی ایران پخش شده بود.

نظرتان را بنویسید