دو شهروند بهایی در تهران و یزد با حکم حبس مواجه شدند

shamim-etehadi-Tolou-Golkar

تقاطع: در تازه‌ترین احکام قضایی صادرشده برای شهروندان بهایی در ایران، دو شهروند بهایی دیگر در تهران و یزد به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شدند.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا، دادگاه انقلاب تهران، “طلوع گلکار” را به اتهام “عضویت در گروه‌های غیرقانونی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت ملی کشور” از طریق ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

خانم گلکار، پیش از این در جریان بازداشت استادان و مدیران دانشگاه مجازی بهاییان (BIHE) در خردادماه سال ۱۳۹۰ مورد بازجویی ماموران وزارت اطلاعات قرار گرفته و با قرار وثیقه آزاد شده بود.

بهاییان ایران که از تحصیل در دانشگاه‌های ایران محروم هستند در سال ۱۳۶۶ با تاسیس یک موسسه آموزش عالی، تصمیم گرفتند که امکان ادامه‌ی تحصیل جوانان بهایی را از این طریق فراهم کنند اما این دانشگاه از زمان تاسیس، دست‌کم در دو نوبت مورد یورش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قرار گرفت.

از جمله در جریان یورش گسترده به مرتبطان دانشگاه بهاییان که به دستگیری دست‌کم ۲۰ نفر در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و ساری منجر شد، چندین مکان مربوط به این دانشگاه پلمپ و وب‌سایت درسی آن نیز فیلتر گردید.

هم‌اکنون بیش از ۱۰ نفر از بازداشت‌شدگان یورش دو سال قبل، در زندان‌های رجایی‌شهر کرج و اوین تهران در حال سپری کردن دوران حبس خود هستند.

در خبر مرتبط دیگر، دادگاه تجدیدنظر استان یزد، حکم شمیم اتحادی، شهروند بهایی زندانی در زندان یزد را به ۳ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، و ۴ میلیون تومان جزای نقدی کاهش داد.

آقای اتحادی روز ۲۶ اسفند ماه سال ۱۳۹۱ و به دلیل ارسال ویدئویی ۴ دقیقه‌ای از تخریب گورستان بهایی یزد به شبکه ماهواره‌ای “من و تو” بازداشت شد و در مردادماه امسال، از سوی دادگاه انقلاب یزد به هفت سال و سه ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، و ۴ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

گفتنی است بر اساس آخرین آمار‌ها، هم‌اکنون بیش از ۱۱۰ نفر از شهروندان بهایی در زندان‌های ایران زندانی هستند که دست‌کم ۲۵ نفر از آن‌ها را زنان بهایی تشکیل می‌دهند. این زندانیان با احکامی از شش ماه تا ۲۰ سال زندان مواجه شده‌اند. ده‌ها شهروند بهایی دیگر نیز در انتظار اجرای احکام زندان خود به صورت موقت و با قرار وثیقه آزاد هستند.

نظرتان را بنویسید