با وجود ممنوعیت واردات؛ بزرگ‌ترین محموله “پورشه” به ارزش ۳/۹ میلیون دلار وارد ایران شد

Porcshe-Import-Iran

تقاطع: با وجود آنکه خودروی آلمانی و لوکس پورشه در فهرست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال جاری قرار ندارد اما در آبان ماه امسال، «بزرگ‌ترین محموله» این خودرو، شامل ۴۹ دستگاه از آن به ارزش تقریبی ۳/۹ میلیون دلار وارد ایران شد.

به نوشته‌ی خبرگزاری “ایسنا”، این محموله از مبداء امارات و از طریق گمرک یزد وارد کشور شد و به دنبال آن محمول دیگری شامل هشت دستگاه خودروی پورشه نیز در آذر ماه وارد گردید.

“ایسنا” در این گزارش که روز دوشنبه (۳۰ دی-۲۱ ژانویه) منتشر شده، هم‌چنین، با استناد به آخرین آمار ارائه شده از سوی “گمرک ایران” از واردات ۴۴ هزار و ۶۴۷ دستگاه انواع خودروی سواری به ارزش تقریبی ۹۲۴ میلیون دلار در ۹ ماه نخست امسال خبر داد که این میزان واردات، از رشد ۴۹/۲۴ درصدی “تعداد” و رشد ۳۱/۳۵ درصدی “ارزش”، نسبت به مدت مشابه در سال قبل حکایت دارد.

این گزارش با اشاره به آخرین فهرست خودروهای سواری مجاز برای واردات در سال ۱۳۹۲ که از سوی “سازمان توسعه تجارت” اعلام شد، خاطرنشان کرده که در این فهرست ۹۳ تایی، هیچ نامی از مدل‌های خودروی پورشه دیده نمی‌شود و احتمالا «خودروهای پورشه وارداتی در سال گذشته ثبت سفارش شده‌ بودند».

پیش از این عباس معمارنژاد، “رییس کل گمرک ایران” در اردیبهشت ماه، با تاکید بر اینکه «پورشه و بنز، دیگر ثبت سفارش نمی‌شوند»، گفته بود که «واردات اتومبیل‌های لوکس در صورتی امکان‌پذیر است که تاریخ ثبت سفارش آن‌ها قبل از مصوبه ممنوعیت ورود و معتبر باشد».

در همین حال، در تابستان سال جاری، گمرگ ایران اعلام کرده بود که در پنج ماه نخست امسال، ۱۵۷۰۰ دستگاه خودرو به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار وارد کشور شده که ۷۸ درصد ارزش وارداتی آن‌، معادل ۲۶۵ میلیون دلار، از محل ارز مرجع بوده است.

در همین رابطه، سخن‌گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مهرماه گذشته با افشای بخشی از پشت پرده‌ فساد و رانت موجود در واردات خودرو گفته بود در پرونده‌ای که در این کمیسیون در این خصوص وجود دارد یک نفر به تنهایی ۸۰۰ دستگاه خودروی خارجی وارد کرده و «به ازای هر خودرو ۸۰ میلیون تومان سود کرده و رقم این رانت بسیار گسترده است».

مصطفی افضلی‌فرد تصریح کرده بود که فرد واردکننده، «این خودرو‌ها را با ارز مرجع و تعرفه گمرکی وارد کرده و با ارز آزاد فروخته است و ما به‌التفاوت آن را به حساب دولت پرداخت نکرده‌ است».

نظرتان را بنویسید