هشدار نسبت به سکونت حدود ۳ میلیون تهرانی بر روی بافت‌های فرسوده

Tehran-Old-texture

تقاطع:  یک مقام مسوول در “سازمان مدیریت بحران کشور” می‌گوید که بیش از سه میلیون شهروند تهرانی بر روی “بافت فرسوده” زندگی می‌کنند و در صورت وقوع زلزله احتمالی، جان‌شان به شدت در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

مهندس محمدفرید لطیفی، “معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران” در ایران روز دوشنبه (۳۰ دی-۲۰ ژانویه) به خبرگزاری “ایسنا” گفت که براساس سه مولفه «ریزدانه»، «نفوذناپذیری» و «ناپایداری»، ۳۰۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد و در این مساحت، یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در ۲۶۰ هزار واحد مسکونی زندگی می‌کنند.

به گفته‌ی آقای لطیفی، اگر تنها «ناپایداری» به عنوان شاخص فرسودگی بافت در نظر گرفته شود، آن‌گاه ۱۸ هزار هکتار از مساحت تهران شامل بافت فرسوده می‌شود که ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در آن بنا شده است و در این مساحت حدود سه میلیون تن زندگی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه این هشدار‌ها «تنها مربوط به بافت فرسوده است»، از ناپایداری در سازه‌های جدید خبر داد و افزود که «ممکن است در این سازه‌ها نیز ناپایداری وجود داشته باشد».

معاون “سازمان مدیریت بحران کشور” با تاکید بر اینکه در بررسی بافت‌های فرسوده و غیرفرسوده، مهم این است که «سازه‌ها در هنگام بروز زلزله تخریب نشوند»، تنها راه پیش‌گیری از آسیب‌ها در زلزله را «مقاوم‌سازی» آن‌ها دانست.

گفتنی است زمین‌شناسان در سال‌های اخیر نسبت به احتمال وقوع زلزله‌ای بزرگ و تلفات انسانی فراوان در تهران هشدار داده‌اند.

از جمله، فروردین ماه گذشته، بهرام عکاشه، پدر علم زلزله‌شناسی ایران و رییس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت «ایمان» دارد که «زلزله بزرگی درانتظار تهران است» و «در صورت وقوع این زمین لرزه، از تهران جز جنازه‌های بی‌صاحب، جز زخمی‌های بی‌شمار و جز تلی از آوار که تا سال‌ها غیرقابل سکونت خواهد بود، چیزی باقی نخواهد ماند».

وی در عین حال هشدار داد که اگر زلزله در منطقه ری یا شرق تهران به وقوع بپیوندد، یک «فاجعه کامل به‌ویژه از نظر تعداد کشته‌شدگان» رخ خواهد داد.

به گفته آقای عکاشه، «اگر زلزله‌ای با قدرت ۷/۵ ریشتر و در عمق پنج ‌کیلومتری تهران به وقوع بپیوندد، این کلان‌شهر برای چندین سال تعطیل خواهد شد».

ابوالحسن فقیه، رییس پیشین “جمعیت هلال احمر کشور” نیز مردادماه سال ۹۱ گفته بود «تنها یک زلزله ۶/۸ ریشتری در گسل نیاوران تهران به تنهایی یک میلیون کشته و زخمی خواهد داشت».

برای دیدن نقشه بافت فرسوده‌ تهران به اینجا بروید.

نظرتان را بنویسید