سه شهروند بهایی به صورت “مشروط” آزاد، و سه بهایی دیگر بازداشت شدند

Imprisoned-Bahais-Semnan

تقاطع: بر اساس گزارش‌ها، طی روزهای گذشته، سه شهروند بهایی زندانی، با گذراندن یک‌سوم دوران محکومیت خود، به صورت مشروط از زندان آزاد شدند. هم‌زمان سه شهروند بهایی دیگر جهت سپری کردن دوره‌ی محکومیت حبس خود، بازداشت گردیدند.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری هرانا، روز چهارشنبه (۱۸ دی-۸ ژانویه)، الهام روزبهی، شهروند بهایی که از روز هفتم اردیبهشت ماه امسال، همراه با فرزند شیرخواره‌اش، دوران محکومیت حبس دو ساله‌‌ی خود را می‌گذراند، با سپری کردن بیش از یک‌سوم این دوره، به صورت مشروط از زندان اصفهان آزاد شد.

خانم روزبهی که پیش از این ساکن شهر سمنان بوده و حکم محکومیت خود را از دادگاه انقلاب این شهر دریافت کرده بود، ماه‌های نخستین حبس خود را به همراه فرزند یک ساله‌اش در زندان سمنان سپری کرده بود.

وی پیش از این نیز در اسفند ماه ۱۳۸۹ در سمنان بازداشت و پس از یک ماه با قید وثیقه آزاد شده بود.

هرانا هم‌چنین گزارش داده که هم‌زمان با الهام روزبهی، دو شهروند بهایی دیگر که در حال سپری کردن محکومیت شش ماه حبس خود در زندان وکیل‌آباد مشهد بودند، پس از سپری کردن بیش از دو ماه حبس، از این زندان آزاد شدند.

نگار ملک‌زاده و بهناز حداد‌زاده، از جمله یازده شهروند بهایی بودند که در زمستان سال ۹۰ به دلیل تشکیل نمایشگاه خصوصی صنایع دستی کودکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. این ۱۱ نفر در آذرماه ۹۱، از سوی دادگاه بدوی، به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، هر کدام به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند که حکم ۵ نفر از آن‌ها در مهرماه امسال در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و روز ۲۶ آبان‌ماه امسال به اجرا درآمد.

آزادی مشروط این سه زن بهایی زندانی از زندان‌های اصفهان و مشهد در حالی صورت گرفته که هم‌زمان، سه شهروند بهایی ساکن سمنان، جهت اجرای محکومیت‌شان بازداشت شدند.

به نوشته‌ی هرانا، ماموران امنیتی، روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه، اردشیر فناییان، شیدرخ و گل‌رخ فیروزیان را بدون اطلاع قبلی بازداشت کردند. آقای فناییان از سوی دادگاه انقلاب سمنان به ۹ ماه حبس و خواهران فیروزیان هر یک به شش ماه حبس محکوم شده بودند.

بر اساس آخرین آمار‌ها، هم‌اکنون بیش از ۱۱۰ نفر از شهروندان بهایی در زندان‌های ایران زندانی هستند که دست‌کم ۲۵ نفر از آن‌ها را زنان بهایی تشکیل می‌دهند. این زندانیان با احکامی از شش ماه تا ۲۰ سال زندان مواجه شده‌اند. ده‌ها شهروند بهایی دیگر نیز در انتظار اجرای احکام زندان خود به صورت موقت و با قرار وثیقه آزاد هستند.

نظرتان را بنویسید