دانشجوی دکترای فایننس دانشگاه لیژ بلژیک پس از بازگشت به ایران به ده سال حبس محکوم شد

Hamid-Babaei-Finance-Student-imprisoned

تقاطع: منابع حقوق بشری از صدور حکم ده سال حبس برای حمید بابایی، دانشجوی دکترای فایننس (امور مالی) دانشگاه لیژ بلژیک از سوی دادگاه انقلاب تهران خبر می‌دهند.

آقای بابایی که علاوه برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه لیژ، عضو یک تیم تحقیقاتی در دانشکده‌ی مدیریت این دانشگاه نیز به شمار می‌رود، روز ۲۲ مردادماه امسال و دو هفته بعد از ورود به ایران، از سوی وزارت اطلاعات ایران احضار و بازداشت می‌شود.

به نوشته‌ی وب‌سایت حقوق بشری “سودویند” (SUDWIND)، ماموران وزارت اطلاعات در جریان بازجویی از حمید بابایی به او پیشنهاد می‌دهند که با این وزارت‌خانه برای «نظارت بر دانشجویان ایرانی مقیم بلژیک» و نیز ارایه‌ی اطلاعاتى از فعالیت این دانشجویان، هم‌کاری کند. درخواستی که از سوی آقای بابایی رد می‌شود و وی بلافاصله بازداشت و به سلولی انفرادى در بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل مى‌شود.

او پس از ٢٠ روز به سلولی انفرادی در بند ٢٠۹ اوین منتقل می‌شود و ۱۵ روز را نیز در این بند می‌گذراند تا این‌که سرانجام در روز ٢۷ شهریورماه به بند عمومی ٣۵٠ که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است انتقال داده می‌شود.

دادگاه حمید بابایی روز ٣٠ آذرماه در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به به ریاست ابوالقاسم صلواتى برگزار می‌شود و او در این دادگاه ۱۰ دقیقه‌ای، بدون وکیل انتخابی و در سکوت وکیل تسخیری‌اش، به اتهام «جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم» به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم مى‌گردد.

بر اساس این گزارش، با گذشت نزدیک به ۵ ماه از بازداشت این دانشجوی مقطع دکترا، همسر وی نیز «تحت تدابیر شدید امنیتى و تهدید به بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، وادار به سکوت شده است».

آقای بابایی که دانش‌آموخته‌ی “ریاضی کاربردی” از دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی، و “مهندسی صنایع و سیستم‌ها” از دانشگاه علم‌وصنعت در مقطع کارشناسی ارشد است، در دی‌ماه ۸۸ جهت ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا راهی کشور بلژیک شد و در تابستان امسال، پس از سه سال و نیم به همراه همسرش به ایران بازگشت.

این نخستین مورد از بازداشت دانشجویان و متخصصان ایرانی خارج از کشور پس از بازگشت به ایران نیست. در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ نیز، امید کوکبی، محقق جوان ایرانی که تحقیقات خود را در شاخه‌ی فیزیک لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا انجام می‌داد، در جریان سفر به ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از آن‌که به درخواست مقامات حکومت ایران از جمله رییس سازمان انرژی اتمی ایران برای هم‌کاری با برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی پاسخ منفی داد، به ۱۰ سال حبس محکوم گردید.

این در حالی است که از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مقامات ارشد این دولت بر هم‌وار کردن راه بازگشت ایرانیان خارج از کشور به ایران تاکید کرده‌اند.

از جمله محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، مردادماه امسال «تضمین» داد کسانی که در جریان اعتراضات سال ۸۸ بدون انجام «خلافی» و تنها به خاطر «ترس و تردیدها‌ی‌شان» ایران را ترک کردند، در صورت بازگشت به کشور، مشکلی پیدا نکنند.

به تازگی نیز وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند با ارسال ایمیل به معاونت کنسولی این وزارتخانه استعلام کنند که آیا در صورت بازگشت به کشور دچار «مشکل» یا «گرفتاری» خواهند شد یا خیر.

حسن قشقاوی، “معاون کنسولی، حقوقی و پارلمانی” این وزارت‌خانه، روز هشتم دی‌ماه در گفتگو با روزنامه‌ی شرق، چاپ تهران، “فضایی” را که به گفته وی توسط «اپوزیسیون و مخصوصا اپوزیسیون برانداز و رادیوهای بیگانه» ایجاد می‌شود، یک «ترس غیرواقعی» توصیف کرد و مدعی شد که در حکومت ایران «کسی به‌دنبال تله‌گذاری» برای ایرانیان خارج از کشور نیست.

نظرتان را بنویسید