جواد مدلل، تاجر برخوردار از رانت ۶۵۰ میلیون یورویی کیست؟

Javad-Modallal-1

تقاطع: به دنبال انتشار نامه‌ی احمد توکلی به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی از رانت‌خواری ۶۵۰ میلیون یورویی یک تاجر واردکننده‌ی روغن و مواد روغنی با دستور ویژه “وزیر صنعت، معدن و تجارت”، که با گزارش تکمیلی خبرگزاری “مهر” در این خصوص همراه شد، خبرگزاری “فارس”، روز چهارشنبه (۱۸ دی-۸ ژانویه)، اطلاعاتی را در ارتباط با این “تاجر” و گروه صنعتی تحت مالکیت او منتشر کرد.

به نوشته‌ی این خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران، «”م” پسر یکی از تجار بزرگ غرب کشور» است که در زمان خود «بزرگ‌ترین صادرکننده نخود کشور» بوده و حالا خود او «یکی از بزرگ‌ترین افرادی است که در صنایع روغنی و نهادهای کشاورزی در ایران فعالیت دارد».

بر اساس این گزارش، این تاجر «۵ کارخانه روغن‌کشی بزرگ (استخراج روغن از محصولات گیاهی) در “بندر امام”، “ماهی‌دشت” و “ناب‌دانه” و… دارد» و همچنین «صاحب ۲ کارخانه بزرگ روغن نباتی» در حال حاضر «نیمه‌تعطیل» در شمال کشور و کرمانشاه است که «به تنهایی حدود ۲۰ درصد بازار روغن آماده کشور را در اختیار دارند».

گزارش “فارس” اضافه می‌کند که این فرد «به همراه چهار شخص بزرگ مطرح در صنایع غذایی ایران و وزارت کشاورزی، ۶ رکن اصلی صنعت غذایی ایران را در اختیار داشته و بزرگ‌ترین کارتل غذایی کشور نیز به شمار می‌رود».

وی هم‌چنین در کنار مالکیت کارخانه‌های آب معدنی، چای، سیمان و ذوب‌آهن، «یک شرکت بزرگ کارگزاری در بورس» احداث کرده و توانسته «خرید و فروش‌های بسیاری را از طریق این شرکت انجام دهد». هرچند که به نوشته‌ی “فارس”، این شرکت نیز هم‌چون تعدادی دیگر از کارخانه‌هایش «به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است».

در این میان، یک منبع آگاه، در گفتگو با “تقاطع” شخص مورد نظر خبرگزاری فارس را “جواد مدلل”، مالک گروه صنعتی “مدلل” معرفی کرد و “مجتمع کشت و صنعت و روغن نباتی ماهیدشت کرمانشاه”، “مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال”، “کارخانه سیمان سامان”، “آب آشامیدنی دالاهو”، “کارخانه خوراک دام و طیور کرمانشاه دانه” را از جمله دارایی‌های او دانست.

به گفته‌ی این منبع، آقای مدلل از طریق “شرکت بازرگانی سپیداستوار آسیا” به عنوان وارد کننده و به نمایندگی از شرکت‌های “اشکان طیور غرب”، “مجتمع کارخانجات کشت و صنعت شمال” و “شرکت کشت و صنعت روغن نباتی ماهیدشت” توانسته رانت ویژه ۶۵۰ میلیون یورویی را برای واردات روغن و مواد روغنی به دست بیاورد.

تقدیر از جواد مدلل توسط شماری از فرماندهان سپاه پاسداران
تقدیر از جواد مدلل توسط شماری از فرماندهان سپاه پاسداران

پیش‌تر احمد توکلی در نامه‌ی خود به علی لاریجانی بدون نام بردن از جواد مدلل، جزییاتی را از “تفاهم‌نامه” امضاشده میان شرکت متعلق به او با بانک مرکزی و بانک پاسارگارد به عنوان “بانک عامل” منتشر کرده بود.

به گفته‌ی توکلی، «بر اساس این تفاهم‌نامه، بانک مرکزی متعهد می‌شود به تأمین و فروش ۶۵۰ میلیون یورو برای آن تاجر. به این ترتیب وی می‌تواند کشتی‌های حامل بار خودش را تخلیه و بار را ترخیص کند، بدون آنکه ارز از بانک مرکزی بخرد؛ بلکه مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو را ۴ ماه بعد می‌خرد و ریالش را می‌دهد، مبلغ ۲۵۰ میلیون یورو را ۵ ماه بعد، و ۲۵۰ میلیون یورو را نیز ۶ ماه بعد عمل می‌کند… امتیازی که به هیچ واردکننده خصوصی و دولتی داده نشده است».

خبرگزاری “مهر”، نیز در گزارش تکمیلی خود، تاکید کرده بود که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر “صنعت، معدن و تجارت”، خود شخصا با ارسال «نامه‌ای محرمانه» به بانک مرکزی «خواستار اختصاص این ارز» به گروه تولیدی مورد اشاره شده است.

4 thoughts on “جواد مدلل، تاجر برخوردار از رانت ۶۵۰ میلیون یورویی کیست؟

 1. همه اهالی غرب کشور بخصوص کرمانشاه این خانواده را کاملا میشناسند. اینها افراد رانت خوار وتازه بدوران رسیده نیستند ودر این راه چندین نسل زحمت کشیده اند و باعث وبانی ایجاد صنایع زیادی در منطقه هستند باید مراقب بود جو بدبینی حاکم در کشور بر وخشک را باهم نسوزاند.
  اگر به تاریخچه کشت وصنعت ماهیدشت و روغن نازگل مراجعه کنیم سابقه درخشان این گروه صنعتی و خانواده را بهتر خواهیم شناخت.

 2. ))یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلى ما فَعَلْتُمْ نادِمِینَ(( ا

  ای کسانی که ایمان اورده اید ، اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد ؛ در
  باره ان تحقیق کنید ، مبادا به گروهی از روی نادانی اسیب برسانید واز کرده خود
  پشیمان شوید؛(سوره حجرات آِیه۶)

 3. بررسی ویژه خواری ارزی یک شرکت خاص
  کد خبر: ۳۷۲۹۹۳تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۲ – ۲۳:۰۲ – ۲۱ January 2014
  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی نامه احمد توکلی مبنی بر ویژه خواری ارزی یک شرکت خاص مطرح و بررسی شد.

  محسن صرامی فروشانی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت افزود: در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس نامه احمد توکلی مبنی بر ویژه خواری ارزی یک شرکت خاص مطرح و بررسی شد.

  نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس بانک مرکزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی توضیحاتی در رابطه با نامه احمد توکلی درباره ویژه خواری اقتصادی به اعضای کمیسیون ارائه کردند.

  صرامی فروشانی افزود: اعضای کمیسیون اقتصادی در جلسه امروز کمیسیون ابهامات و سوالات خود را درباره ویژه خواری اقتصادی مطرح شده در نامه احمد توکلی را مطرح کردند، که سیف و نعمت زاده به این سوالات پاسخ دادند و عنوان کردند تخلفی صورت نگرفته و مقابله با تحریم ها یکی از دلایل بروز چنین مسئله بوده است.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در پایان جلسه امروز کمیسیون اقتصادی احمد توکلی بصورت تلویحی از اظهارات نعمت زاده و سیف قانع شد.

 4. این وصله ها به اقای مدلل نمی چسبد این نیازی به رانت ندارند ایا کارخانه ای هست که در زمینه روغن کشی فعال باشد و به ایشان متعلق نباشد هزاران نفر از قبل ایشان نان میخورند تازهع به دوران می هواخند ایشان را کله کنند خارجی ها این جددید ها را قبول ندارند ایشان اعتبار زیادی دارند

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: