فیلتر شدن وب‌سایت علی مطهری هم‌زمان با انتشار بیانیه‌ دادستانی علیه او

Motahari-Ali-Morteza

تقاطع: دادستانی تهران با انتشار اطلاعیه‌ای، ضمن اعلام دلایل احضار علی مطهری به دادگاه، به سخنان او در انتقاد از این احضار واکنش نشان داد. هم‌زمان، وب‌سایت این عضو مجلس شورای اسلامی با دستور “مقام قضایی” فیلتر شد.

در اطلاعیه‌ای که روز شنبه (۱۴ دی-۴ ژانویه)، توسط عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در ۵ بند منتشر شده، آقای مطهری به اظهار «مطالب خلاف واقع و کذب علیه قوه قضاییه» متهم گردیده و نطق روز هشتم دی‌ماه او در مجلس شورای اسلامی، «واجد چندین وصف مجرمانه» خوانده شده است.

دادستان تهران، از جمله بخشی از سخنان علی مطهری را در مجلس، مبنی بر این‌که حل مساله‌ی اعتراضات سال ۸۸، «مستلزم وجود یک قوه قضاییه مستقل است نه قوه‌ای که از این نهاد و آن دستگاه امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد»، به معنای «غیرمستقل» و «نفوذپذیر» بودن قضات دانسته و تاکید کرده که این‌ها، مصداق «توهین» و «افترا» به آن‌ها است.

بنا بر این اطلاعیه‌، علی مطهری هم‌چنین به دلیل این‌که بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز را «غیرقانونی» و «غیرشرعی» خوانده، به «نشر اکاذیب» متهم شده و اظهارات او در خصوص عدم رسیدگی به پرونده‌ی فساد مالی محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رییس پیشین جمهوری اسلامی، کذب خوانده شده است.

دادستان تهران در بخش دیگری از اطلاعیه‌ی خود، اظهارات علی مطهری در خصوص این‌که قوه قضاییه نباید در امر مطبوعات، “راسا” و مستقل از “هیات نظارت بر مطبوعات” اقدام کند، رد کرده و با ادعای این‌که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، «همه‌ی افراد ملت اعم از زن و مرد، یکسان در حمایت قانون قرار دارند»، عضویت وی در مجلس شورای اسلامی را نافی «حق» دادستانی برای اعلام جرم علیه او ندانسته است.

جعفری دولت‌آبادی در بیانیه‌ی خود از علی مطهری خواسته تا «به جای بیان این‌گونه اظهارات، با حضور در مرجع قضایی پاسخ‌گو باشد».

آقای مطهری، پیش‌تر در روز دهم دی‌ماه، در یادداشت کوتاهی در وب‌سایت شخصی‌اش، اعلام جرم دادستانی علیه خود را «غیرقانونی» خوانده و با تاکید بر این‌که نطقش حاوی هیچ «توهین» و «افترایی» نبوده، نوشته بود که انتظار داشته صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، «تحمل انتقاد را داشته باشد».

او هم‌چنین تاکید کرده بود که «اگر نماینده مجلس نتواند این مقدار هم حرف بزند پس مجلس را تعطیل کنند».

این اظهارات آقای مطهری، علاوه بر اطلاعیه‌ی دادستانی تهران، فیلتر شدن وب‌سایت شخصی‌اش را نیز در پی داشته است.

خبرگزاری فارس، متعلق به سپاه پاسداران، روز شنبه، به نقل از “یک مقام آگاه در دستگاه قضایی کشور” نوشت که فیلتر شدن وب‌سایت آقای مطهری، «با دستور مقام قضایی در دادستانی تهران» و به دلیل انتشار مطلبی با «محتوای مجرمانه» صورت گرفته است.

این در حالی است که رمضانعلی سبحانی‌فرد، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در “کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه” در همین روز به خبرگزاری “ایسنا” گفت که این کارگروه که مسوولیت تصمیم‌گیری در خصوص فیلترینگ وب‌سایت‌ها را بر عهده دارد، هیچ جلسه‌ای در این خصوص نداشته است.

علی مطهری، فرزند ارشد مرتضی مطهری، یکی از ایدئولوگ‌های اصلی حکومت کنونی ایران است. پدر آقای مطهری از جمله افراد نزدیک به آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی بود که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۸ و تنها چند ماه پس از انقلاب بهمن ۵۷ ترور شد.

نظرتان را بنویسید