در واکنش به «غیرقانونی» خواندن حصر موسوی و کروبی؛ دادستان تهران علیه مطهری اعلام جرم کرد

Motahari-Ali

تقاطع: یک روز پس از اظهارات علی مطهری در صحن علنی مجلش شورای اسلامی مبنی بر «غیرقانونی» و «غیرشرعی» بودن “حصر خانگی” رهبران جنبش سبز، دادستان تهران علیه وی اعلام جرم کرد.

آن‌گونه که خبرگزاری “ایرنا” روز دوشنبه (۹ دی-۳۰ دسامبر) از قول «یک منبع آگاه» نوشته، «دادستان عمومی و انقلاب تهران» علیه اظهارات آقای مطهری اعلام جرم کرده و این پرونده به «شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه» ارجاع شده است.

غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور در جمهوری اسلامی نیز در گفت‌وگو با “ایسنا” این خبر را تایید کرده است.

علی مطهری روز یکشنبه (۸ دی-۲۹ دسامبر) در نطق میان‌دستور خود در مجلس شورای اسلامی، در اظهاراتی صریح گفت که «حصر خانگی طولانی‌مدت» و «بدون محاکمه» رهبران جنبش سبز را فاقد «توجیه قانونی» و «شرعی» می‌داند و معتقد است این «راه‌حل که آقایان موسوی و کروبی باید توبه و عذرخواهی کنند تا مسأله تمام شود، به نتیجه نمی‌رسد» چرا که «توبه و عذرخواهی باید با اختیار و میل قلبی باشد» و این در حالی است که رهبران جنبش سبز، «مجرم اصلی را طرف مقابل می‌دانند».

آقای مطهری، تنها راه پایان دادن به حوادث سال ۸۸ را «محاکمه علنی و هم‌زمان آقایان موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد» دانست و گفت «تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می‌خواهد اتهام می‌زند و تحلیل می‌کند، این بحران حل نخواهد شد».

او افزود: «این سه نفر را که یکی هیزم فتنه را آورد و دوتای دیگر آن را شعله‌ور کردند محاکمه علنی کنید تا حقیقت ماجرا برای مردم آشکار شود.»

وی در عین حال، با ابراز تاسف از اینکه هنوز بعد از چهار سال، مساله “فتنه” حل نشده و «ورد زبان‌ها است»، از صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواست که «به جای شعار دادن درباره فتنه، به حل آن بپردازد».

مطهری هم‌چنین در اظهاراتی بی‌سابقه در درون ساختار جمهوری اسلامی، گفت حل این مساله، «مستلزم وجود یک قوه قضاییه مستقل است نه قوه‌ای که از این نهاد و آن دستگاه امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد».

این عضو مجلس شورای اسلامی، در ادامه، خواستار پاسخ‌گویی قوه قضاییه درباره صدور “احکام سخت‌گیرانه” برای برخی متهمان سیاسی بعد از انتخابات سال ۸۸ شد و پرسید: «رییس قوه قضاییه پاسخ دهد که مثلا جرم آقایان مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است؟»

او خواستار “بازبینی” این پرونده‌ها شد و از رییس قوه قضاییه پرسید: «آیا این احکام توسط قضات عادل و مستقل صادر شده است یا قضاتی که تحت فرمان بازجو‌ها و عناصر اطلاعاتی بوده‌اند؟»

مطهری در پایان با تاکید بر این‌که “روحانیون”، “مراجع تقلید” و “دانشگاهیان” «نباید از جو رعب و وحشتی که در چند سال اخیر حاکم شده است، بهراسند» گفت که آن‌ها «باید برای سکوت خود، در مقابل خداوند پاسخ داشته باشند».

اعلام جرم جعفری دولت‌‌آبادی، دادستان تهران علیه این اظهارات، در حالی صورت می‌گیرد که روز یکشنبه و ساعتی پس از انتشار گسترده‌ی نطق علی مطهری، محسنی اژه‌ای در جمع خبرنگاران گفت که «آنهایی که “فتنه” را سوءتفاهم می‌دانند دچار تغافل شده‌اند و اگر که نظام به فتنه‌گران لطف کرده و به مجازات نرسانده این را به پای آن نگذارند که گناه این‌ها کوچک بوده است».

او مدعی شد که «همه مردم نظرشان بر این است که افرادی که در سال ۸۸ آن فتنه بزرگ را به پا کردند گناه‌شان نابخشودنی است».

گناه نابخشودنی” اصطلاحی است که وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی هم‌زمان با چهارمین سال‌روز اعتراضات عاشورای خونین سال ۸۸، برای آن اعتراضات به کار برده است. این اصطلاح در روزهای اخیر توسط حامیان علی خامنه‌ای، بارها تکرار شده است.

نظرتان را بنویسید