وزیر راه: بانک مسکن صد در صد ورشکسته است؛ فروش “مسکن مهر” آزاد می‌شود

Maskan-Bank

تقاطع: وزیر “راه و شهرسازی” در دولت حسن روحانی فاش کرد که “بانک مسکن” در ایران، سه برابر توانش، وام داده و هم‌اکنون «صد در صد ورشکسته» است.

به گزارش خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، عباس آخوندی عصر روز شنبه (۷ دی-۲۸ دسامبر) در نشست ماهانه “جامعه اسلامی مهندسین” گفت که «بانک مسکن گروگان “مسکن مهر” است و ۳ برابر میزان وام‌دهی، وام داده است».

آقای آخوندی با بیان این‌که «بانک‌های دیگر هم کلاً وضعیت خوبی از جهت وام‌دهی ندارند»، خاطرنشان کرد که وام‌های کنونی که حداکثر بالغ بر ۳۰ میلیون تومان هستند، «سهم موثری در تهیه مسکن ندارد» و «میزان تسهیلات باید سهم موثری از خرید ملک و چیزی حدود ۵۰ درصد آن باشد».

او با تاکید بر ضرورت «بازسازی ساختاری بانک مسکن» اضافه کرد که قبل از هرچیز حساب‌های این بانک باید «تمیز» شود چون «بانک باید قدرت وام‌دهی داشته باشد و در غیر این‌صورت بخش مسکن راه نمی‌افتد».

وزیر “راه و شهرسازی” جمهوری اسلامی، با انتقاد از برخی «محدودیت‌های دولتی» مبنی بر اینکه مردم در پروژه “مسکن مهر” حق فروش واحد‌های‌شان را ندارند، گفت که همین محدودیت‌ها «باعث شکل‌گیری بازارهای سیاه و فساد می‌شود».

وی با بیان اینکه «ما اعتقادی به محدودسازی نداریم»، افزود: «آیین‌نامه‌ها آماده شده و طی چند روز آینده هرکسی که مسکن مهر خریده است می‌تواند آن را بفروشد.»

آقای آخوندی، پیش از این در آبان ماه امسال نیز با بیان اینکه «مسکن فقط چهاردیواری و خانه نیست» خواستار توقف طرح مسکن مهر شده و گفته بود: «بسیاری از واحدهای مسکن مهر فاقد آب، برق و گاز هستند و دولت با ۲۰۰ هزار واحد مسکونی فاقد امکانات وغیر قابل سکونت مواجه است.»

هم‌چنین، علی طیب‌نیا، وزیر “امور اقتصادی و دارایی” در ماه شهریور، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته بود که «چیزی حدود نیمی از کل پایه پولی و نقدینگی کشور به مسکن مهر مربوط می‌شود».

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در شهریورماه با بیان این‌که «حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات بخش سلامت، در دولت گذشته به پروژه مسکن مهر اختصاص یافت» تاکید کرده بود که «نه این پروژه به جای درستی رسید و نه اینکه مشکلات سایر بخش‌ها از جمله بخش سلامت حل شد».

نظرتان را بنویسید