کاهش هفت درصدی ضریب نفوذ اینترنت در کشور؛ تردید در صحت آمار اعلام‌شده در پایان سال ۹۱

penetration-rate-of-internet

تقاطع: بر اساس تازه‌ترین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت ارتباطات در ایران، “ضریب نفوذ اینترنت” در کشور در شش ماه نخست امسال با هفت درصد کاهش نسبت به پایان سال ۱۳۹۱ به ۵۴/۱۸ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری “مهر”، جدید‌ترین آمار “سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور”، تعداد کاربران اینترنت در شش ماه نخست امسال را ۴۰ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۷۴۰ نفر و تعداد کل مشترکان اینترنت در کشور را ۲۶,۶۷۶,۹۴۸ نفر اعلام کرده است.

بر پایه این گزارش، حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۴ هزار نفر معادل ۲۱ درصد کاربران از طریق GPRS و به وسیله تلفن همراه به اینترنت وصل می‌شوند که شایع‌ترین روش اتصال به اینترنت در ایران با ضریب نفوذ ۲۱ درصدی به شمار می‌رود.

هم‌چنین شمار کاربرانی که از طریق ADSL به اینترنت وصل می‌شوند بالغ بر ۹ میلیون و ۴۸۴ هزار نفر برآورد شده که نشان دهنده ضریب نفوذ ۱۲/۶۲ درصدی آن است.

در پایان نیمه نخست امسال هنوز جمعیتی نزدیک به ۶ میلیون و ۹۳۵ هزار نفر از اینترنت دایل‌آپ استفاده می‌کنند. هم‌چنین شمار کاربران وایمکس، ۲ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۵۸۵ نفر و تعداد کاربرانی که از طریق فیبر نوری به اینترنت وصل می‌شوند، ۶ میلیون و ۱۰۶ هزار نفر اعلام شده است.

آمارهای این سامانه نشان‌دهنده آن است که استان‌های مازندان با ضریب نفوذ ۷۵ درصد، تهران با ۷۰/۳۵ درصد، و اصفهان با ۶۶/۰۵ درصد به ترتیب دارای بیشترین کاربران اینترنت در کشور هستند. استان‌های قم با ضریب نفوذ ۶۲/۵۹ درصد و سمنان با ضریب نفوذ ۵۸/۵ درصد نیز در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

گفتنی است “سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور”  شاخص این ضریب را در پایان سال گذشته ۶۱/۵۷ درصد اعلام کرده بود که بیش از هفت درصد از آمار تازه اعلام‌شده بیشتر بوده است.

بر اساس این آمار، بخش اصلی کاهش کاربران اینترنت در شش ماهه‌ی نخست امسال، به کاهش حدود هفت میلیونی آن گروه از کاربران برمی‌گردد که از طریق تلفن همراه به اینترنت متصل می‌شوند. آماری که با توجه به گسترش تلفن‌های هوشمند در ایران، عجیب به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر در مقایسه‌ی تفکیکی آمارهای اعلام‌شده در پایان سال ۹۱ و پایان تابستان ۹۲، تعداد کاربران اینترنت فیبر نوری و دایل‌آپ ثابت مانده است. امری که احتمال ارایه غلط بودن آمار ارایه‌شده در پایان سال ۹۱ را از سوی وزارت ارتباطات دولت احمدی‌نژاد بیشتر می‌کند.

نظرتان را بنویسید