گزارش خبرگزاری فارس از فعالیت «شبکه‌های زیرزمینی» تربیت مانکن‌ در ایران

Iranian-Models

تقاطع: خبرگزاری فارس با انتشار گزارشی، از گسترش فعالیت “مانکن‌ها” در “شبکه‌های زیرزمینی” و “آتلیه‌ها” و ترویج سبکی از زندگی که مغایر با «سبک زندگی اسلامی» مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی است، به شدت انتقاد کرد.

این خبرگزاری متعلق به سپاه پاسداران، در این گزارش که روز پنج‌شنبه (۲۱ آذر-۱۲ دسامبر) منتشر شده، از “رشد قارچ‌گونه شبکه‌های زیرزمینی تربیت مانکن” در کشور خبر داد و با اشاره به گسترش “آتلیه‌های بدون مجوز و زیرزمینی مد ایرانی” نوشت که در آن‌ها «همه‌ی کار‌ها غیرقانونی است، آن هم بدون هیچ دست‌مزدی، تازه باید برای ورود به این شبکه و افتخار پوشیدن لباس و عکس گرفتن پول عضویت هم پرداخت کرد».

به نوشته این گزارش، در این “شبکه‌های زیرزمینی”، همه چیز «مخفی» است و بعد از گرفتن عکس با «انواع لباس‌های شب»، تنها دخترانی برای ادامه کار‌ها انتخاب می‌شوند که «لاغر‌تر» و «زیبا‌تر» باشند و «سکوت» کنند چون در غیرای‌نصورت «جایی برای عرضه اندام‌» نخواهند داشت.

گزارش “فارس” می‌افزاید که «والدین این مانکن‌های زیرزمینی از فعالیت دخترشان در این زمینه اطلاع دارند» و فقط درصورت «تجاوز به عنف» دختران‌شان، به سکوت‌شان پایان می‌دهند.

این گزارش مدعی شده که امروز در پاساژهای مشهور تهران یا کلان‌شهر‌ها اغلب به مشتری‌ها قبل از پرو لباس «آلبومی از دخترهای مانکن‌های ایرانی» نشان داده می‌شود.

خبرگزاری متعلق به سپاه، در ادامه، با بیان این‌که امروز «بلای مدگرایی، اندام مناسب، زیبایی چهره به جان دختران ما افتاده است» از «شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان» و «سریال‌های بی‌محتوا و قبح‌شکن کشورهایی مانند ترکیه و کلمبیا» و هم‌چنین «ظهور انواع خواننده‌های زن در سبک‌های پاپ، راک، هیپ‌هاپ و رپ» به عنوان دلایل گرایش کنونی زنان و مردان ایرانی به «سبک زندگی غربی» یاد کرده و با اشاره به تاکیدهای علی خامنه‌ای بر «سبک زندگی اسلامی»، افزوده است: «اگر هر کدام از مطالبات رهبری در حوزه زنان به عنوان یک الگوی امروزی و جوان‌پسند در می‌آمد ما رکورددار جراحی‌های زیبایی در دنیا نبودیم.»

این نخستین بار نیست که وب‌سایت‌های نزدیک به حکومت ایران به انتقاد از فعالیت مانکن‌ها و مدل‌ها در ایران می‌پردازند.

حدود یک سال قبل، در دی‌ماه ۹۱ نیز، وب‌سایت صراط‌نیوز، نزدیک به نهادهای امنیتی، نسبت به برگزاری آزادانه‌ی برنامه‌های مدلینگ و جذب مانکن در هتل‌ها و سالن‌های بعضا دولتی شیراز انتقاد کرده و نوشته بود که  در این برنامه‌ها «صدها دختر و پسر زیبا!» گردهم جمع می‌شوند و در پایان برگزارکنندگان، «زیباترین آن‌ها را انتخاب می‌کنند».

از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی هم تاکنون بار‌ها از گرایش مردم به ویژه جوانان به سبک زندگی غربی و دور شدن از سبک زندگی اسلامی انتقاد کرده‌اند.

از جمله، غلام‌علی حدادعادل، عضو مجلس شورای اسلامی و مشاور عالی و پدر عروس علی خامنه‌ای، مهرماه سال جاری، فاصله گرفتن خانواده‌ها از سبک زندگی اسلامی را «زنگ خطری در جامعه» توصیف کرد و گفت: «بر هر جای تمدن غربی دست بگذاریم، عیب، ایراد و ناهنجاری مشاهده می‌شود، بنابراین باید از وضع دنیای غرب عبرت بگیریم و به زندگی اسلامی و ایرانی خود برگردیم.»

ناصر مکارم شیرازی، از روحانیون بلندپایه ساکن قم نیز فروردین گذشته گفت که تقلید از زندگی غربی مسلمانان را دچار بیماری‌هایی هم‌چون «تغذیه ناسالم» و «خوردن غذاهای غیر مفید» کرده است.

در این میان، رهبر جمهوری اسلامی، خود یکی از بزرگ‌ترین منتقدان سبک زندگی غربی به شمار می‌رود. او از جمله در تابستان امسال، در اظهاراتی گفت که «تمدن غربی با قوانین خباثت‌آمیز جنسی که اجرا کرده است چه بخواهد و چه نخواهد محکوم به شکست و سقوط است».

نظرتان را بنویسید