گزارش اشپیگل از حمایت مالی «صندوق توسعه ملی» از سپاه قدس و برنامه هسته‌ای ایران

IRI-National-Development-Found

تقاطع: وب‌سایت نشریه‌ی آلمانی “اشپیگل”، در گزارشی با استناد به یافته‌های “سازمان‌های اطلاعاتی غربی” نوشت که “صندوق توسعه ملی” در ایران به مقامات جمهوری اسلامی در دور زدن تحریم‌های جهانی علیه این کشور کمک می‌کند. بر اساس این گزارش، این صندوق، بخشی از موجودی عظیم خود را در سه سال گذشته به حساب “یک شرکت فعال در تاسیسات هسته‌ای” و “سپاه قدس” واریز کرده است.

«وون رونن برگمن»، «کریستف شول» و «هولگر استارک»، سه نویسنده‌ی گزارش روز چهارشنبه (۲۰ آذر-۱۱ دسامبر) “اشپیگل آنلاین” ،  با ابراز تردید نسبت به وعده‌های حسن روحانی مبنی بر «شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته ای ایران» نوشته‌اند که طی سه سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار امریکا از سوی “صندوق توسعه ملی” به حساب “سپاه قدس” و “شرکت انرژی نوین” که هر دو، تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا و امریکا قرار دارند، واریز شده که بخشی از واریز این مبلغ، بعد از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل رخ داده است.

“صندوق توسعه ملی” در سال ۱۳۸۷ با دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل و جایگزین “حساب ذخیره ارزی” شد با این هدف که هر ساله حداقل ۲۰ درصد درآمد سالانه کشور از محل فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی را در خود ذخیره کند تا این منابع صرف ارائه تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی با هدف رشد تولید و سرمایه‌گذاری در کشور شود.

حال، گزارش اشپیگل تاکید می‌کند که این صندوق بسیار ثروتمند که موجودی آن بیش از ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، مشمول هیچ‌یک از تحریم‌های اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دولت امریکا قرار نگرفته است.

به نوشته این سه روزنامه‌نگار، یکی از دو نهاد تحت تحریمی که از “صندوق توسعه ملی” پول دریافت می‌کند، “شرکت انرژی نوین”، «از جمله شرکت‌های زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران» است که «در بیشتر تاسیسات مربوط به فعالیت‌های اتمی ایران از جمله مواردی که مشکوک به ساخت بمب اتم هستند، فعالیت می‌کند».

این گزارش از “سپاه قدس”، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، به عنوان دیگر نهاد دریافت‌کننده پول از صندوق توسعه ملی نام برده و با اشاره به نقش فرماندهان سپاه قدس در جنگ‌های داخلی سوریه در حمایت از بشار اسد افزوده است: «پشتیبانی این صندوق از فعالیت‌های تروریستی و هسته‌ای ایران تنها محدود به زمان محمود احمدی‌نژاد نبوده بلکه پس از پیروزی حسن روحانی و روی کار آمدن دولت میانه‌روی وی نیز هیچ تغییری در این وضعیت ایجاد نشده است.»

گزارش اشپیگل، با اشاره به توافق هسته‌ای اخیر میان جمهوری اسلامی و کشورهای گروه ۵+۱ در ژنو، ابراز نگرانی کرده که لغو برخی تحریم‌ها علیه تهران، با افزایش موجودی “صندوق توسعه ملی” سود بیشتری را برای سپاه قدس و فعالیت‌های اتمی ایران به همراه داشته باشد.

گفتنی است در ماه‌های اخیر آمارهای ضد و نقیضی درخصوص موجودی صندوق توسعه ملی ارائه شده است.

در اواسط مهرماه گذشته، محمدرضا فرزین، رییس وقت هیأت عامل این صندوق، موجودی آن را تا پایان مردادماه، ۵۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد. دو هفته بعد، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رقم اعلام‌شده از سوی آقای فرزین را نادرست خواند و گفت که «در این دولت موجودی صندوق توسعه ملی ۳۲ میلیارد دلار بوده است».

غلام‌رضا مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون برنامه و بودجه نیز اوائل آبان ماه، موجودی این صندوق را «بالای ۳۰ میلیارد دلار» تخمین زد.

با این وجود در نیمه‌ی آبان‌ماه، ناصر سراج، رییس سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی، با اشاره به ارقام ضدونقیض مطرح‌شده در خصوص موجودی این صندوق گفت که جمع موجودی این صندوق ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که ۱۸ میلیارد دلار آن به صورت نقد در آن موجود است.

نظرتان را بنویسید