تمدید قرار بازداشت دراویش محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز؛ کسری نوری از دریافت درمان خودداری کرد

Prisoned-Darvishes-Shiraz-Adelabad

تقاطع: قرار بازداشت موقت چهار درویش گنابادی زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز در آغاز ماه هشتم حبس، یک بار دیگر تمدید شد. هم‌زمان کسرا نوری، درویش دیگری که دوران محکومیت خود را در این زندان سپری می‌کند، در اقدامی اعتراضی از دریافت هرگونه درمان خودداری کرده است.

به نوشته وب‌سایت “مجذوبان نور” که اخبار دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، روز سه‌شنبه (۱۹ آذر-۱۰ دسامبر)، در پی شدت یافتن درد دیسک کمر کسرا نوری در بند “عبرت” زندان عادل‌آباد، مسوولان این زندان تصمیم گرفتند وی را به بهداری این زندان منتقل کنند اما این درویش زندانی در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت درمانی دیگر زندانیان این بند به ویژه وضعیت «ابراهیم بهرامی» از رفتن به بهداری امتناع کرد.

به گزارش این وبسایت، ابراهیم بهرامی، یکی از چهار درویش دیگر محبوس در بند “عبرت” به شدت از «ناراحتی کلیه» و «خون‌ریزی داخلی» رنج می‌برد.

آقای نوری هم‌چنین از آن‌چه در این گزارش، «اهانت آشکار بعضی از مامورین این زندان به باور و اعتقادات دیگر اقلیت‌های مذهبی محبوس در بند عبرت اعم از بهایی و مسیحی» و «به‌ کارگیری الفاظ ناخوشایند نسبت به آن‌ها» خوانده شده، به عنوان دیگر دلایل خودداری‌اش از مراجعه به بهداری یاد کرده و این اقدام را «تنها راه اعلام اعتراض خود نسبت به این برخورد‌ها» دانسته است.

بر اساس این گزارش، این فعال جوان حقوق دراویش که از سوی دادگاه به ۴ سال و ۴ ماه حبس قطعی محکوم شده، هم‌چنین اجازه نداد که پزشک بخش، برای تسکین درد آمپولی به وی تزریق کند.

“مجذوبان نور” پیش‌تر در گزارشی که روز دوشنبه ۱۸آذر منتشر کرد، از تمدید قرار بازداشت محسن اسماعیلی٬ ابراهیم بهرامی٬ محمدعلی صادقی و محمدعلی دهقان برای چهارمین بار در هفت ماه گذشته خبر داده بود.

این چهار درویش اردیبشهت‌ماه گذشته در منازل و محل کار خود بازداشت و از سوی بازپرس دادگاه انقلاب در ارتباط با پرونده‌ درگیری‌های کوار در استان فارس، به اتهاماتی چون «تشکیل گروه تروریستی علیه نظام»، «شرکت در تجمعات به قصد براندازی»، «محاربه با خدا» و «حمل سلاح غیر مجاز» متهم شدند.

جلسه‌ی دادگاه این چهار نفر، روز ۲۰ آبان ماه در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب شیراز برگزار شد و به گفته یکی از اعضای خانواده این دروایش، یزدانیان، قاضی پرونده در آن زمان وعده داده بود که طی ۷ تا ۱۰ روز، با پایان یافتن روند دارسی، وضعیت این دراویش مشخص خواهد شد اما اکنون، با گذشت یک ماه، هنوز حکمی صادر نشده است.

این دراویش در هفت ماه بازداشت خود در چند مورد به سلول‌های انفرادی زندان عادل‌آباد منتقل شده‌اند. در آخرین این موارد، وب‌سایت “مجذوبان نور”، شهریورماه امسال گزارش کرد که ماموران امنیتی این زندان، در یک حمله به بند «عبرت»، این دراویش را به سلول‌های انفرادی منتقل کردند و با توسل به زور و خشونت، ریش و سبیل آن‌ها را تراشیدند. اقدامی که برای پیروان این آیین، «توهین» محسوب می‌شود.

نظرتان را بنویسید